INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Citlivé obnažovanie Oľhovcov

Citlivé obnažovanie Oľhovcov

Málokto by zniesol zapnutú kameru vo svojom súkromí. Oľhovci patria medzi výnimky, pretože ich hlava rodiny Matúš Oľha bol profesionálnym fotografom a divadelným režisérom a na svet, aj na ten svoj rodinný, sa díval najviac cez oko objektívu a umelca. Pred niekoľkými rokmi ho vystriedal jeho jediný syn a prvorodené dieťa – Adam. A tak sme sa dostali na začiatok – k premiére (28. 2.) celovečerného dokumentu Adama Oľhu (scenár, réžia, kamera) pod názvom Nový život.

Hlavnými účinkujúcimi sú: jeho mama, herečka Jana Oľhová, členka Slovenského komorného divadla v Martine, a jeho päť (!) sestier. Najmladšou je školáčka Evička, ktorá vo filme komentovala domáce situácie ako skúsená raperka s vlastným scenárom i prevedením, ako to priznala na tlačovej besede po novinárskej projekcii.

Na ploche 77-ich minút sa dozvedáme, ako sa rodičia Oľhovci zoznámili, ako im deti pribúdali – a čo sa potom stalo. Opustil ich otec Matúš (v súčasnosti pôsobí vo funkcii rektora Akadémie umení v Banskej Bystrici) a založil si novú rodinu, s druhou manželkou má ďalšiu dcérku. Synovi Adamovi dovolil vkročiť aj do svojho nového života, no ako keby iba jednou nohou, nedopovedane.

Celá snímka je citlivou reflexiou na bežný – a teda aj komplikovaný – život nevšednej rodiny, ich vzťahy a rozličné pohľady na „to“ okolo i v sebe. S otvoreným koncom, pretože, ako sa vyjadril autor, rodinné vzťahy sa stále vyvíjajú. Film Adama Oľhu (ročník 1984, absolvent FAMU v Prahe) diváka osloví svojou citlivosťou, s akou v časozbernom období štyroch rokov obnažuje tajomstvá svojich najbližších (dnes by už niektoré z dievčat na kameru povedali niečo iné alebo aspoň inak, uviedli pred novinármi).

Na prestížnom Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov 2012 v Jihlave získal Nový život Cenu divákov (strih: Jan Daňhel, hudba: Ľubo Burgr, Daniel Hurtuk). V marci a apríli bude súčasťou programu 20. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Febiofest na Slovensku.

Tento pôsobivý dokumentárny debut Adama Oľhu do našich kín uvádzajú: nezávislá producentská spoločnosť Artileria, s. r. o., Bratislava a Asociácia slovenských filmových klubov. Dávame mu veľké ÁNO.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.