INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Umenie bez hraníc je prehliadkou talentov

Umenie bez hraníc je prehliadkou talentov

Účinkujú bez trémy. S radosťou, že predvádzajú čo ich baví a v čom sú dobrí. Žičlivé publikum nešetriace potleskom. Prirodzení a vtipní moderátori. Dobre namiešaný a nenudiaci program – to je stručná charakteristika jedného večera v DK Zrkadlový háj, počas ktorého vyvrcholil projekt Umenie bez hraníc, realizovaný s finančnou  podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2013. Projekt prezentujú tvorivé dielne pre hudobne a pohybovo nadané rómske deti a mládež od 6-18 rokov z Bratislavy a blízkeho okolia.

Moderátori večera Igor Kmeťo a Alena Csádiová
Moderátori večera Igor Kmeťo a Alena Csádiová

Ako nám povedal hlavný koordinátor projektu Igor Kmeťo, deťom sa od októbra minulého roku venovali rómski lektori: „Zistíme, na čo má dieťa talent, čo ho baví. Pripravíme učebný plán buď pre tanec, spev, hudobný nástroj alebo hovorené slovo. Rozprávame o dejinách Rómov a tiež o tom, čo by mohli usilovnosťou dosiahnuť. Chceme im ukázať, že ak si budú veriť a budú na sebe pracovať, tak môžu byť úspešní – ako to už dokázali niektorí rómski umelci – Rytmus, Kmeťoband, Anita Soul, Berco Balog a iní.“

Rebecca Malacká s Mirkom Bednárom
Rebecca Malacká s Mirkom Bednárom

V slávnostnom programe vystúpilo desať mladých nádejných umelcov, ktorí hrali, tancovali a spievali. S podporou rodiny mnohí z nich rozvíjajú svoj talent v umeleckých školách či krúžkoch. Boli medzi nimi takí, čo svoje nadanie objavili len nedávno, ale i takí, ktorí žnú úspechy na súťažiach či vystúpeniach pred publikom. Najmladšou účinkujúcou bola 7-ročná Petržalčanka Rebecca Malacká. Malá princezná sa stala hviezdou večera okamžite, ako ju jej tanečný partner Mirko Bednár priviedol na pódium. Dokonalý pár vznášajúci sa v rytme walzu, ale aj vlniaci sa v rytme salsy či jive, si okamžite získal publikum i burácajúci potlesk. V zákulisí sme zistili, že Rebeka tancuje od štyroch rokov a spoločenským a latinsko-americkým tancom sa venuje i jej starší brat Michal, ktorý v programe tiež vystupoval. Obaja tancujú naozaj výborne, a tak nie je prekvapením, že už majú za sebou účinkovanie v tanečných súťažiach. Rebeka na svojej kariére „pracuje“ v petržalskej tanečnej akadémii Petra Modrovského. Najradšej má vraj sambu, čaču a jive, ale keď bude veľká, bude hip-hoperka. Podľa toho, ako ohromene sa po tomto vyhlásení zatvárila jej mamina, bude to zrejme v tejto rodine celkom nový tanečný smer. Mnoho detí a mladých ľudí, ktorí v programe vystúpili, boli talentovaní nielen v speve, ale zároveň i v tanci alebo hudbe. Tak tomu bolo i v prípade 7-ročného . Výborne tancuje hip-hop a zároveň sa venuje i hre na klavír. Podobne aj 13-ročný Lacko Baroš, ktorý spieval a zároveň sa sprevádzal na klavíri.

Lacko Baroš
Lacko Baroš

Peter Borák chce jediné – stať sa primášom cigánskej kapely. Ako nám prezradil, v rodine majú kontrabasistov aj harmonikárov, ale chýbal im huslista, čo by ich viedol. A tak sa v deviatich rokoch rozhodol, že jeho osudom budú husle. Dnes má sedemnásť a študuje na cirkevnom konzervatóriu v Petržalke. Je hlavným huslistom v rodinnej cimbalovej kapele, s ktorou vystupujú po Slovensku. A hoci v škole spoznáva krásy klasickej hudby, s úsmevom priznal, že najbližšia je mu tá jeho – cigánska. A bolo to na jeho vystúpení poznať – cigánsky plač a mix čardášov v jeho prevedení umlčal majstrovstvom a precítenosťou celú sálu. Nenadarmo sa v vraví, že Rómovia hrajú v hudbe vždy prvé husle.

Peter Borák
Peter Borák

Ako počas večera zaznelo, mnohé skvelé talenty skončili skôr než začali, a aj to bol dôvod vzniku projektu Umenie bez hraníc. Stojí za ním občianske združenie Amen Savore (My všetci). Igor Kmeťo: „Mladé talenty hľadáme v spolupráci so skupinou Kmeťoband cez internet, ale aj osobným vyhľadávaním. Sú to najmä deti, u ktorých vidíme predpoklady, že majú talent a tiež tie, ktoré už chodia do krúžkov. Pomáhame im zlepšiť sa a zviditeľniť ich talent. Chceme byť nápomocní tomu, aby bolo čo najmenej Rómov sociálne odkázaných na pomoc od štátu. Mnohí dostali talent do vienka už pri narodení. Ale mnohí z nich nemajú možnosť rozvíjať svoje nadanie. Bohužiaľ, na Slovensku je veľa takých, čo hádžu všetkých Rómov do jedného vreca. No a my sa snažíme dokázať, že je viac tých dobrých.“

Michal Malacký a jeho tanečná partnerka Sara Ahmed
Michal Malacký a jeho tanečná partnerka Sara Ahmed

Cieľom OZ Amen Savore je združovať ľudí doma i v zahraničí za účelom posilňovania súdržnosti, solidarity a národnostnej identity a rozvíjanie duchovného bohatstva Rómov, rozvoj ich tradičnej kultúry, folklóru a materinskej reči a tím prispievať k utužovaniu národnostnej identity Rómov, posilňovaniu ich súdržnosti s cieľom ich všestranného uplatnenia.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky