INZERCIA  +421 905 273 416, +421 905 273 414

Blues na všetky spôsoby

Blues na všetky spôsoby

Dvadsiaty prvý ročník festivalu blues and rhythm’n’blues sa uskutoční 23. marca v Dome kultúry Lúky na Vígľašskej ulici. Na festivale vystúpia štyri domáce kapely a dve veľmikvalitné zahraničné skupiny. Tento ročník bude zaujímavý tým, že sa podarilo poskladať pestrú mozaiku rôznych prístupov k bluesu – od klasiky, cez vplyvy rocku, rock’n’roll, folku až po nový zvuk elektro-blues.

Z domácich formácií sa predstaví skupina skladateľa a hudobníka Paľa Sojku Jayp Tím Band & K. K. Soletky so svojím folk bluesom a najmä výbornými slovenskými textami. Na festivale sa po prvý raz predstaví nádejná skupina CsukaMájOLaj z Veľkého Kýra. Táto mladá slovenská skupina – objav roka Slovenskej bluesovej spoločnosti za rok 2011 – sa predstaví s výborne pojatým blues rockom a nielen prevzatými skladbami. Silnú Trnavskú scénu zastúpi známy akustický Second Band bratov Parízkovcov s kontrabasistom Jarom Rakayom a vynikajúcim hráčom na ústnu harmoniku Petrom Stojkom.

Ďalší výborní muzikanti sa predstavia v zoskupení, ktoré vzniklo minulý rok pri príležitosti 50. výročia od prvého koncertu Rolling Stones. Snaží sa upozorniť na „valiace sa kamene“ ako na skupinu so silnými bluesovými koreňmi. Vo formácii Rollling Stones Blues Cirkus 50 sa predstavia: Erich Boboš Procházka, Milan Konfráter, Jana Ružičková, Dodo Šuhajda, Juraj Turtev, Ján Litecký-Šveda a ďalší piati hudobníci, o ktorých prezradíme len toľko, že čo meno, to bluesová osobnosť.

fo mississippi big beat

Pravlasť bluesu predstaví americký skladateľ a spevák Frank Morey so svojím Bandom. Hlas pripomínajúci Toma Waitsa, štýlovo rock, blues, folk i anti-folk, jednoducho niečo, čo ešte na festivale nezaznelo. Do Bratislavy príde s bubeníkom Scottom Pittmanom a kontrabasistom Mattom Murphym. Podobne prekvapujúco bude znieť aj novší projekt známych maďarských bluesmanov: harmonikára Andora Oláha a gitaristu a speváka Csaba „Boogie“ Gála Mississippi Big Beat, ktorí s pomocou mladších muzikantov spojili štýl bluesu dvadsiatych a tridsiatych rokov minulého storočia s elektronikou a vytvorili tak nový zvuk bluesu začiatku milénia. Súčasťou festivalu je aj výstava obrazov – kompozícií Pavla „Jayp“ Sojku – Blúznenie.

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie:  0905 273 416, 0905 273 414
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201