INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Trochu o politike a trochu o pive

Trochu o politike a trochu o pive

Keď hrajú „naši“, tak fandíme. Nie, žeby sme nevideli sem-tam faul, no ale veď sú to naši! Šport a politika, to vždy išlo dokopy, a najmä pri pive. Nejeden štamgast by bol lepším útočníkom, nehovoriac o premiérovi či prezidentovi. Ľavou zadnou.

Každý politik a každý jeho spin doktor počíta so štamgastami a so „svojimi“, kto iný by ich mal podržať pri výkone? Líder novembrových mítingov z roku 1989 Fedor Gál po návrate z Ameriky  v roku 1990 napísal: moje poznanie, aj v Amerike volia bruchom…

Politický boj nie je súbojom ideí, kto by to čítal? Každé voľby sú súbojom píár agentúr, tie starostlivo skúmajú, aké sú nálady medzi ľuďmi. Istý spin doktor Fedor Flašík vedel ako prvý vyrobiť z vody coca-colu, odvtedy sa trh rozbehol a politici zistili, že sa netreba priveľmi zapodievať cudzím voličstvom: to ich voliť nebude. Najlepšie to vystihol obyčajný človek Igor Matovič. Po nešťastnej dopravnej nehode Daniela Lipšica povedal, že sa nemusel vzdávať mandátu, lebo „naši“ voliči by mu to odpustili. (A slúži ku cti Daniela Lipšica, že jeho morálka je iná.)

Spoločnosť je rozbitá, lebo túto ligu okresnej úrovne už hrajú všetci. A aj keby sme si hlavu odkrútili, čo ňou tak krútime, v tejto situácii sa nijakej morálky nedočkáme. No, hádam by sme nepriznali nejakého zablúdeného „vlastenca“, veď by súper hneď zaujal našu pozíciu. Hoci nie je o nič lepší, len ešte nenahral dosť bodov, aby bol na špici!

Ľudia sú nespokojní, len tie dôvody nespokojnosti im politici šikovne svojimi kľučkami a nahrávkami a malými domov rozbíjajú.

Chceli sme ísť do Európy, prestrihli sme drôty, no tak sa zdá, že sme si ich prestrihli iba z jednej strany. A tak trochu nie pre všetkých rovnako. Môžeme ísť von, môžeme sa vrátiť, ale ten rozdiel medzi Rakúskom, Nemeckom či nebodaj Amerikou je tu stále nebotyčný. Nielen preto, že plat robotníka z tej istej montovne áut v Nemecku a na Slovensku je ako nebe a dudy, ale aj preto, že plat europoslanca zo Slovenska a europoslanca z Nemecka je rovnaký… No,  niečo tu nehrá… Ťažko potom onen robotník nájde spoločnú reč s europoslancom, ich zážitok z prestrihnutých drôtov je zásadne iný. A tak sa prirodzene díva dozadu, veď tí súdruhovia neboli až takí zlí, mali viac, ale iba o trochu… Nie nostalgia, skúsenosť ich otáča dozadu. A aj na východ. (Pravdaže nezmyselne, lebo „slovanská vzájomnosť“ sa nám v tej krutej tri roky trvajúcej bratovražednej vojne na Ukrajine ukazuje v plnej paráde. Nech nás dobrý pánboh od takej lásky uchovať ráči.)

Keď sa už zdá, že sme tu všetci proti všetkým a najlepšie by bolo dať niekomu riadne po hube, dobre je vyjsť si do lesa, veď ho máme hen, za humnom. Petržalka je asi najkrajšia bratislavská mestská časť. Má európsky veľtok, má chorvátske ramená, má lužné lesíky, hrádzu. A má ľudí, ktorí si ešte stále nesú v sebe tú slovenskú pohostinnosť, hoci by si pri pive pre politiku na meno nevedeli prísť. Ale pivo sa vypije, hlava prebolí. Dobre nám je, aj keby na chleba nebolo.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416