INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Ježiškov kuriér

Ježiškov kuriér

 Pamätáte sa ešte na chvíľu, kedˇ ste otca po prvý raz načapali, ako sa s darčekmi zakráda k vianočnému stromčeku tváriac sa ako Ježiško? S podaktorými to zamávalo, iní  tomu zázraku celkom prestali veriť, no a s podaktorými to po drobnom vysvetlení neurobilo vôbec nič.

To  je aj môj prípad. Otec mi totiž nahovoril, že Ježiško sa veľmi ponáhľal a poprosil ho, aby pod stromček  darčeky položil on. Čomu som ochotne uveril. Ježiško sa zrejme ponáhľa každý rok, pretože už poriadne dlho do našej rodiny osobne nezavítal. Aspoň ja o tom neviem. A tak ho pravidelne zastupujem aj bez poverenia. Sám sebe robím kuriéra.

Celkom iný prípad je môj dlhoročný známy. Toho podobný zážitok ťaží ešte aj dnes. Usudzujem podľa toho, čo mi porozprával.  Neverí na Ježiška, neje zemiakový šalát ani vyprážaného kapra, nezdobí vianočný stromček a darčeky, ktoré Ježiško nosí, považuje  za nezmysel. Vraj, ako môže nosiť darčeky niekto, kto sa práve narodil? Pozoruhodná úvaha.

Na kontrolnú otázku, ako to vyriešil s darčekmi pre najbližších, odpovedal, že to vybaví vždy na  začiatku decembra. Dôvod je prostý. Ten známy sa totiž  volá Mikuláš.

Druhý pán  zrejme tiež pije z podobného súdka. Ten však pre istotu  nenávidí všetky sviatočné a voľné dni. Aj v nedeľu maká  aspoň zopár hodín  a na pracovisko sa chystá aj  teraz počas Vianoc. Nečudujem sa. Vo firme je   majiteľom.

Väčšina obyvateľov našej domoviny má  k Vianociam, našťastie, dlhodobo kladný vzťah. Dnes rovnako ako za socializmu. Podaktorí dokonca  v tomto neobyčajnom čase pociťujú potrebu podeliť sa o svoje citové poryvy nielen s najbližšími.

Na  Štúrovej  v Bratislave  nás na čísle popisnom 10 v osemdesiatych rokoch minulého storočia  bývalo vyše dvadsať rodín a neviem koľko ľudí dohromady.  Jediná, ktorá sa pravidelne starala o vianočnú atmosféru naprieč poschodiami, bola istá pani Ivanová. Len čo sa na  Štedrý deň trochu rozvidnilo, vyrazila na chodbu ešte  v pyžame a spustila najhlasnejšie ako vládala.

Spočiatku to vzdialene pripomínalo spev. A niečo, čo sa dokonca podobalo na koledy. Ale pretože každým okamihom rapídne ubúdalo z fľašky, ktorú si zrejme zobrala na pomoc, aby jej nebola taká zima, hudobné kreácie postupne naberali znaky žánrov bežnej verejnosti neznámych. Zhruba po dvoch hodinách sa vianočný recitál bez potlesku skončil. A pritom bol úplne zadarmo. Ach, kde sú tie časy! Dnes  koledníci  u nás chodia  po dedine a pár minút zapejú aj pred vašimi dverami. Ak si ich objednáte a zaplatíte.

Fascinujúca  v tomto  roznežnenom čase je aj snaha  bohatších  pomáhať tým, ktorým sa očividne darilo menej. Za predpokladu, že napodobenina šeku bude dostatočne veľká, aby ho  na verejnosti videlo čo najviac ľudí.

Možno si po týchto riadkoch kladiete otázku,  čo mám proti Vianociam. Nič. Práve naopak. Čas vianočný je,  podľa mňa, výnimočný, nenahraditeľný.   Žiadna účelová romantika. Aj keby som pod stromčekom nenašiel  vôbec nič.

Moja posledná veta  na túto tému  by preto  mala znieť milo, optimisticky a sviatočne štýlovo. Tu je: Počas Vianoc a minimálne aj na konci starého a začiatku roka nového, taký pokoj v duši, ako keď  vonku ticho sneží … A vy nemusíte nič odhrabávať.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky