INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Kto straší seniorov?

Kto straší seniorov?

Viacerí petržalskí seniori majú obavu o budúcnosť stravovania v zariadení Dom tretieho veku na Polereckého ulici. Zisťovali sme preto, čo sa deje a o čo ide. „V prvom rade chcem ubezpečiť petržalských seniorov, že mestská časť nechystá žiadne kroky, ktoré by ich akokoľvek obmedzili alebo im nebodaj ubrali na niektorých výhodách,“ komentuje na úvod situáciu starosta Petržalky Vladimír Bajan.  

Ako nám ďalej objasnil, doteraz zabezpečovala stravovanie seniorov v Petržalke spoločnosť Straubyt. Nielen v Dome tretieho veku, ale aj v Stredisku sociálnych služieb či v denných centrách. Nikde však nie je napísané, že stravovanie seniorov musí zabezpečovať naďalej len táto spoločnosť a že nemôže byť dokonca aj lepšie a lacnejšie riešenie. Napokon, aj na stravu od spoločnosti Straubyt zaznamenala mestská časť niekoľko sťažností zo strany seniorov, či už na kvalitu jedál alebo veľkosť porcií.

Podľa všetkého celú „kauzu“ spôsobil a spustil práve Straubyt. Keď chcel v máji  zvýšiť cenu stravného a premietnuť toto zvýšenie do príspevku, ktorým seniorom na stravné pripláca mestská časť, začali sa o túto spoločnosť zaujímať viacerí poslanci.

Straubyt argumentoval tým, že sa zvýšila cena potravín. Poslanci oponovali : „Nesedí to s údajmi ministerstva hospodárstva, ktoré zverejnilo medziročné ceny niektorých potravín, spoločnosť Straubyt argumentuje napríklad tým, že cena zemiakov vzrástla o 55%, podľa ministerstva cena zemiakov klesla o 42%, mrkva a kapusta tiež klesla, tie čísla sú bez nejakej odvolávky,“, „skôr sa zvyšovala cena práce, nie potraviny“, „firme klesli tržby, ale zisk im stúpol, prečo nám zvyšujú ceny, dá sa nesúhlasiť s ich zvýšením“, odznelo okrem iného na pôde miestneho zastupiteľstva.

Napokon sa poslanci rozhodli vyhlásiť na zabezpečenie stravovania seniorov verejné obstarávanie tak, aby bol vybratý ten, čo ponúkne najlepšie služby, možno aj lacnejšie. Treba zdôrazniť, že ide o výber dodávateľa stravovania pre seniorov, nie o prevádzku jedálne na Polereckého ulici. „Do verejného obstarávania sa mohla prihlásiť aj spoločnosť Straubyt a preukázať tak záujem pokračovať v službách pre seniorov. Neurobila tak, pričom sa môžeme len domnievať, z akého dôvodu – možno dopredu vedela, že to isté sa dá pre seniorov zabezpečiť aj pre nich výhodnejšie… Naopak, okamžite vypovedala zmluvu s mestskou časťou,“ objasňuje Vladimír Bajan. Práve týmto krokom – ku ktorému ju Petržalka nijako nenútila – celú situáciu podľa neho seniorom skomplikovala. „Máme obavy, že transparentnosť a výber kvality za rozumnú cenu, ktorú presadzujeme spolu s poslancami, zamieňa konateľ firmy Straubyt za svoj osobný prospech a prospech svojej firmy,“ dodáva starosta.

Som veľmi citlivý na to, ak niekto zámerne zavádza tých najzraniteľnejších, berie ich za rukojemníkov svojho podnikateľského boja a vytvára z nich terč nekalých praktík. Starostlivosť o seniorov a práca s nimi bola, je a bude pre nás prioritou. Vždy sme konali a budeme konať tak, aby sme napriek nátlaku vytvárali pre nich čo najlepšie prostredie, aby sme im vychádzali čo najviac v ústrety a aby sme im pomáhali čo najdôstojnejšie a najpríjemnejšie prežiť jeseň ich života. Tak to bude aj v prípade zabezpečenia stravovania vrátane príspevku od mestskej časti,“ uzatvára starosta Petržalky Vladimír Bajan.

Pre seniorov sa tak podľa mestskej časti nezmení nič – naďalej im bude prispievať dobrovoľným príspevkom na stravu a naďalej bude zabezpečovať dostatočné množstvo alternatív, kde budú môcť chodiť na obedy.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416