INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Nenudiť  čitateľa

Nenudiť čitateľa

Viete, koľko kníh má doma Daniel Hevier a akú dostane pod stromček? Aké je prvé pravidlo tvorivého písania? Kto môže pravidlá meniť? A čo je strategická surovina 21. storočia? Na všetky otázky zodpovie autor takmer stovky kníh, s poéziou a prózou pre deti i dospelých, textár a scénarista Daniel Hevier.

Na krste knižky Vyhorená dúha, ktorú napísala absolventka vášho kurzu tvorivého písania, ste povedali, že písanie sa dá naučiť. Naozaj?

Myslím si, že väčšina spisovateľov sa, svojím spôsobom, učí písať celý život. V iných krajinách sú na to aj rôzne kurzy. Len u nás sme všetci samoukovia. Učili sme sa sami od starších kolegov, čítaním a vlastnými omylmi. Verím, že každé umenie, ktoré chce človek vykonávať profesionálne, či už je to výtvarné umenie, tanec, hudba alebo spev, potrebuje nejaké školenie. Prečo by práve literatúra mala byť insitná záležitosť, ktorú sa človek musí učiť sám? Keď človek v sebe nemá predpoklady – tú naliehavosť povedať niečo svetu, potom mu nijaký kurz nepomôže. Ale, ak má v sebe základ, tak mu skúsenejší môže poradiť, nasmerovať ho, povzbudiť, skritizovať a dať mu inšpiráciu.

Má tvorivé písanie pravidlá?

Tvorivé písanie je to, čo vydávame napríklad za umeleckú literatúru. A tam je najdôležitejšie pravidlo – nenudiť čitateľa. Pretože čitateľ je rozmaznaný, náročný, vyberá si zo záplavy kníh a keď ho nezaujme prvý odsek, knižku odloží, zahodí a nájde si inú. My, autori, máme konkurenciu z celého sveta a všetkých dôb. Písanie má, samozrejme, základné pravidlá. Veta by mala mať hlavu a pätu, podmet a prísudok. Príbeh by mal mať úvod, jadro, rozuzlenie, katarziu a pod. Potom majstri, ktorí tieto základné pravidlá ovládajú, si môžu dovoliť ten luxus, tú frajerinu, že ich porušujú a vyvárajú nové pravidlá pre ostatných.

Daniel hevier
Na krste knihy Vyhorená dúha od Márie Míkitovej Janoškovej

 

Keď porovnáme českú a slovenskú kinematografiu, Česi sú akýsi veselší a Slováci, naopak, zádumčivejší. Je to tak aj v literatúre?

My sme takí rapsodickí. Tí zbojníci, ktorí vždy boli jednou nohou pod šibenicou. A teda i ten náš humor je šibeničný. Česi majú svoj „hospodský“, švejkovský humor. My vieme veľmi ľahko z tragických situácií skĺznuť do smiechu a naopak, zo smiechu upadnúť do trudnomyseľnosti. Je to úžasné takto pozorovať, akí sme, cez našu tvorbu.

Ešte vediete kurzy tvorivého písania?

Momentálne sa venujem kurzom kreativity pre firmy. Tie sa začínajú zobúdzať a zisťujú, že kreativita bude strategická surovina 21. storočia. A kto nebude kreatívny, tomu nepomôžu ani eurofondy a štátne zákazky. Ľudia by mali byt tvoriví a inovatívni vo svete, ktorý sa neustále mení. Kto nevie reagovať na zmeny, zahynie.

O každej generácií vraví tá predošlá, že je drzá a prehnane sebavedomá. Sú mladí autori naozaj presvedčení, že už všetko vedia, alebo prichádzajú s pokorou? Ako ich ovplyvňuje dnešná digitálna doba?

Mladí autori sú rovnaké individuality ako všetci ostatní. Sú medzi nimi sebavedomí hlupáci, skromní ľudia, géniovia, ktorí sa nevedia prezentovať, aj múdri a sčítaní krikľúni, jednoducho všemožné kombinácie. A to je na tom to pekné. Súčasná doba sa niekedy prejavuje negatívne, napríklad plochým slovníkom. Tam, kde majster použije dvadsať rôznych výrazov, si vystačia jedným prídavným menom. Na druhej strane vznikajú nové žánre ako internetová literatúra, či interaktívne diela v spojení s DJ-mi či rapermi, tzv. slum poetry. Poézia, ktorá sa ani nedá dať do kníh a je určená len na slovný prednes. A to je myslím si výborné, pretože to znamená, že literatúra je neustále živá a mení sa s nami.

Akú knihu by ste si želali pod stromček?

Nové knihy kupujem len veľmi málo. Nemôžu mi ich kupovať ani moji blízki, pretože ich buď už mám alebo som veľmi náročný na výber. Dal som si zákaz hromadiť knihy, pretože mám doma asi desaťtisíc kníh a snažím sa prečítať tie, ku ktorým som sa ešte nedostal. Teda sa mi už domov žiadna nová ani nezmestí.

Michaela Dobríková

 

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky