INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Aby sme nezabudli…

Aby sme nezabudli…

V areáli  vojenského múzea pri bunkri BS-8 neďaleko slovensko-rakúskej hranice sa stretli ľudia, aby si pripomenuli november 1989, skloňovali slová sloboda a strach. Zároveň totiž spomínali aj na nedávne parížske udalosti. Boli prekvapení, keď niekoľko vojakov  v uniformách hraničiarov kontrolovali doklady, tak ako to bývalo za čias socializmu. A možno to opäť onedlho bude…

Strihanie opony
Strihanie opony

Všetci, ktorí prišli, si mohli časť „železnej opony“ rozstrihnúť a pripomenúť si tak pocity, ktoré prežívali pred 26 rokmi na hraniciach. „Ja som vtedy pri rozoberaní plota bol, teraz je to pre mňa niečo zvláštne, pretože po takom dlhom čase mám možnosť znovu si odstrihnúť časť ostnatého drôtu, ktorému sme sa za socializmu zďaleka vyhýbali. Preto som na hranice priviedol moje aj susedove deti, aby videli, ako boli oplotené naše hranice,“, povedal Pavel Kara. Na podujatie prišlo viac ako tristo hostí. Minútou ticha vzdali hold a úctu 132 obetiam teroristického útoku v Paríži a položili sviece k centrálnemu krížu na neďalekom cintoríne. Staropetržalčan Rudolf Pelikán a jeho priatelia prežili v blízkosti hraníc celý svoj život. Jeho spomínanie prešlo najdramatickejšími udalosťami v pohraničí od roku 1960 až do roku 1989.

Útek cez hranicu
Útek cez hranicu

Vyvrcholením podujatia bola ukážka zásahu pohraničnej stráže a cvičeného psa vojenskej polície. Počas striedania hraničiarov pri strážnej veži traja mladí muži využili chvíľku nepozornosti hliadky, priplazili sa k ostnatému plotu, vytiahli nožnice na drôt a rýchlo si prestrihali cestu na západ. Aj napriek dobre vymyslenému úteku však  pozornosti hraničiarov neušli.

Chytený
Chytený

O niekoľko minút pustili na voľno vojenského psa, ktorý chytil prvého páchateľa a zvalil ho na zem, ďalší dvaja sa po výzve „Stoj, lebo strelím!“ hodili na zem a vzdali sa.  „Tati, nie sú tí ujovia zranení?“ pýtal sa asi šesťročný chlapček. Otecko ho upokojoval, že to je len „akože“. Na záver sa podával vojenský guláš a teplý čaj. Kto mal záujem, mohol sa zúčastniť na prehliadke vojenského múzea s vojakmi v uniformách z roku 1992 a na prednáške o dejinách československej a slovenskej armády.

hranica, chytený páchateľ

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky