INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Tak nám zobák narástol?

Tak nám zobák narástol?

Sedím v autobuse. Počujem – nechtiac – hlasný rozhovor. Dievčenské hlasy. Také nežné.

„Som bola ožralá. Tak ma po…“
„Si mu dala?“
,,Som bola ožralá!“
„Si ho potom ešte videla?“
„Ále, ja ho …“
Neobzriem sa, ale aj tak mám príležitosť vidieť majiteľky tých hlasov. Pri dverách autobusu, keď vystupujem. Oblečené sú do značkových odevov, dlhé vlasy pôvabne stočené do uzlov. Milé dievčatá. Majú pätnásť? Šestnásť? Keby som ich nebola počula – neuverím.
Mám ich ľutovať? Mám ich odsudzovať? Ich slovník je slovníkom undergroundu? Spodiny? Alebo znakom príslušnosti? Nechcú sa líšiť?
Neviem. Ale viem, že sa ich výrazivo a ich spôsob myslenia a konania nijako nevymyká, verejný priestor je ním poznamenaný naprieč vrstvami. Podobne sa vyjadrujú aj ľudia, ktorí sa hlásia k takzvanej lepšej spoločnosti. V ich prípade je to znakom akejsi „aristokratickosti“, teda vznešenosti. Lokaji ich hltajú s otvorenými ústami.
Možno je to znak vzbury. Tak to označujú svetovo známe ruské perfomerky Pussy riot. Pred časom ich názov bez väčšieho záujmu natvrdo preložil náš neúspešný kandidát na prezidenta (Ján Čarnogurský). Potom sa do pretlmočenia pustil český prezident. Dve neslušné slová – mojim dievčatám z autobusu by určite neslušné nepripadali. Používajú ich ako chlieb každodenný. Po slovensky.
V Slovenskom národnom divadle hrajú hru zošitú z poviedok Timravy (Bál) – a útlocitnejší človek tiež bude mať problém stráviť niektoré scény. Ale prečo nás to pohorší, až keď to vidíme nasvietené na scéne?
Naozaj sme tak zhrubli, naozaj sme takí vulgárni, naozaj sa náš život scvrkol do procesov zvieracích a slovníka prvej signálnej sústavy?
Neviem.
Ale viem, že jazyk je iba vonkajší znak nášho myslenia. A nášho vnútorného prežívania. Spánombohom…

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky