INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pokora a tajomstvo očakávania – v živote aj pod stromčekom

Pokora a tajomstvo očakávania – v živote aj pod stromčekom

Inšpirujúca dáma – vystupovaním, prejavom aj dielom. Jej obľuba v klobúkoch je rovnako povestná ako veta jej filmovej hrdinky – nemáš chlopa, nemáš pravdy. Ale len málo z tých, čo ju poznajú z filmového plátna, vie, že slovenská spisovateľka, scenáristka a herečka Milka Zimková je v prvom rade majsterkou monodrámy – divadla jedného herca.
Čím je pre vás vystupovanie v monodrámach?

– Divadlo jedného herca je pre mňa úžasnou šancou ako sa stretnúť s ľuďmi. Je to priestor, kde neobstojí ani skvelá herecká kreácia, ani novátorský režijný nápad, ak nie je do bodky premyslená myšlienková výpoveď. Za 37 rokov, čo sa môjmu divadlu jedného herca venujem, som prešla celé Česko a Slovensko a hádam všetky európske štáty ma prizvali. Hosťovala som v Amerike aj Rusku, no najkrajšie zážitky a ponaučenia si stále prinášam z blízkeho Poľska, kde má Divadlo jedného herca dlhú tradíciu. Z Vroclavu, Toruňa či Varšavy, kde som už roky častým hosťom na rôznych medzinárodných festivaloch, z ktorých som si priniesla (a teraz sa trochu pochválim, lebo odkedy umrel môj dedko, ma už nemá kto chváliť) tri veľké ocenenia. Dokonca mi k 35. výročiu vydali aj knihu (Milka Zimková – slovenská herečka) o mojom divadle, ako prvej zahraničnej herečke. Napísal ju divadelný teoretik a teatrológ profesor Miloš Mistrík a do poľštiny preložil Tomasz Grabiński. Na Slovensku to média vrátane Divadelného ústavu ani nezaznamenali. Ale mňa to až tak „nebantuje“. Svoje divadlo budem robiť dovtedy, kým za mnou budú chodiť diváci.

Milka Zimková
A diváci jej v poslednú novembrovú stredu, keď ju hostilo petržalské Kafe Lampy, tlieskali až dvakrát. Najprv pred nimi, v malom komornom prostredí, pri stíšených svetlách, rozohrala tragédiu ženy, ktorá odišla za tým, čo považovala za životné šťastie, v monodráme Bon soir. A vzápätí sa z nešťastnej bohémskej manželky bezohľadného filmového producenta zmenila počas krátkej prestávky na prostú východniarku Jolanku. Tá s pomocou susedov vydáva dcéru, čo sa jej prespala a pritom spomína na svoju mladosť a osud prespanky, ktorý má s dcérou spoločný (monodráma Neveľo nás idze, neveľo nám treba). To aké presvedčivé je herectvo Milky Zimkovej dokonale vykresľuje okamih, v ktorom sa diváci, strhnutí jej výkonom, obrátia dozadu, aby videli fiktívnu postavu Janka, ktorému adresuje svoju repliku.

Milka Zimková
V hlavnej úlohe filmu podľa vlastného námetu Pásla kone na betóne

Kde vás diváci najbližšie uvidia?
– V stredu, 18. decembra, hrám v monodráme Angelína v štúdiu Olympia na Novej scéne.
Milka Zimková je autorkou niekoľkých poviedkových kníh, z ktorých patrí k najznámejším Pásla kone na betóne. Tá získala vzápätí po vydaní Cenu Ivana Kraska a o dva roky (1982) bola sfilmovaná. Okrem prózy píše monodrámy pre divadlo, scenáre (v roku 1995 bola spoluautorkou scenáru k filmu …kone na betóne) a účinkovala v množstve filmov. Narodila sa v maličkej obci Okružná pod najsevernejším výbežkom pohoria Slanské vrchy, kúsok od Prešova.
Čím sú pre vás dnes Vianoce? Ste vy hlavou rodiny, ktorá dbá na tradície svojho detstva?
– Vianoce môjho detstva voňali inakšie ako teraz. Vôňu olúpaného pomaranča, ktorý mi Ježiško priniesol pod stromček vedno s rukavicami, dnes už ťažko nahradiť. Niežeby dnes neboli pomaranče alebo rukavice. Len už stratili tú magickú vôňu a čaro. Zrejme to bude tým, že si ich môžeme kúpiť každý deň. Slovenským fenoménom bol predvianočný pôst, ku ktorému patrila istá pokora a očakávanie príchodu Ježiška. Dnes majú veci a situácie inú hodnotu. Bolo by odo mňa sebecké, keby som od svojich dospelých detí požadovala, aby sme boli spolu práve na Štedrý deň. Majú už svoje rodiny a ich nepísanou povinnosťou je vytvoriť si svoje Vianoce. Nemám právo im niečo porúčať. Keď chceme, zavše sa spolu stretneme. Mne len ostáva veriť, že si do nových rodín z tej našej spoločnej, priniesli vôňu olúpaného pomaranča a tajomstvo očakávania, ktoré nám nikto nevezme, ak si ho sami nedáme. Povidzce nam pastuškove, co sce vidzeli…

Milka Zimková s deťmi
Milka Zimková s deťmi

Dnes žije Milka Zimková v Bratislave. S manželom výtvarníkom Milanom Zimkom sa rozišli, ale majú spolu dve, dnes už dospelé deti, ktoré sú tiež umelecky nadané. Syn Ondrej je sochár a dcéra Milina výtvarníčka. obrazy Miliny zdobili Kafe lampy (ktoré slúži aj ako priestor na vernisáže), v rovnakom čase, keď tam jej mama vystupovala.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky