INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Zvony a farárov novoročný rum

Zvony a farárov novoročný rum

V Petržalke na Strečnianskej som býval neďaleko kostola a neďaleko tejto bohumilej stavby bývam aj v svojráznej záhoráckej dedine Štefanov. Čo by kameňom dohodil, ja na dva razy. Tak to zariadil sám život, veľký figliar, niekedy aj recesista. Tým sa však akákoľvek podobnosť končí. Osobitne ak ide o zvonenie. To mestské sa s dedinským vôbec nedá porovnať. Petržalská zvonica bola od nášho bytu vzdialená možno sto metrov, lenže zvony zneli asi tak, ako zvončeky čo používame doma na Štedrý večer. Slabulinko ich bolo počuť akurát tak pri otvorených oknách. Dedinské zvony oznamujú, zvolávajú, dunia. Zvyčajne sú tri, niekde plus umieráčik. Kedysi sa ťahali hrubým zapleteným povrazom, zvaným tiež štranek, čo občas bola naozaj fuška. Preto každá poriadna dedina mala na tieto veci špecialistu – zvonára. Aj ten však z času na čas potreboval pomoc, na čo využíval miestnu mládež, prípadne práve zaháľajúcich miništrantov.

Osobnú skúsenosť s týmto druhom činnosti mám aj ja. Už veľmi dávno, keď som tu ešte bol – ten Bratislavák – obec mala zvonára prezývaného Pes. Práve sa schyľovalo k viac ako bežnému pohrebu. Niekto z pozostalých v návale dobromyseľného smútku dotyčnému poriadne všimné vyplatil už vopred. A to nemal robiť. Hodinu pred pohrebom znonára-Psa našiel jeden z miništrantov na páliacom slnku opretého o kostolný múr v tvare písmena L. Absolútne nepoužiteľného na bežné úkony. Po hodnotnej návšteve miestneho pohostinstva bol, ako tu hovoria, na šrot. Dotyčnému miništrantovi neprišlo na um nič zmysluplnejšie ako zabehnúť po pomoc k tomu Bratislavákovi. Aby sa pohreb neskončil veľkou hanbou. Po značne nespoľahlivých rebríkoch sme sa vyštverali celkom hore, na kostolnú vežu, priamo k zvonom. Odtiaľ som potom zakýval mojej žene, ktorá v záujme zachovania vlastného života zostala dole, na matičke zemi.

Všetko napokon dopadlo dobre, trúchliaci nezbadali nič. Bodaj by aj, pretože miništrant-záchranca ma navigoval spoľahlivo. Neverili by ste, aké bolo to pohrebné zvonenie komplikované. Ďalším negatívom bol fakt, že dlane som mal od ťahania a zastavovania toho najväčšieho zvonu zodreté takmer do krve. Dnes už je to so zvonením celkom inak. Stará sa oň automatika, stačí len všetko pekne na správny čas nastaviť. Možno aj preto sa nezvoní tak úsporne ako kedysi. Uvediem krátky prehlad takého nedeľného zvonenia.

Ráno 6. h zvonenie na deň, 7.h pozvanie na rannú omšu, 7.30 jej začiatok, 8.30 koniec, 10. h pozvanie na tzv. hrubú, 10.30 začiatok, 11.30 koniec, 12. h poludnie, 15. h popoludňajšia modlitba, 18.h záver dňa. V týždni je to predsa len menej – ráno, napoludnie a večer. K tomu však treba prirátať trojdňové zvonenie za zomrelých, pohreby, svadby, výročné a mimoriadne omše. A to nespomínam časy veľkých sviatkov.

Jedno zvonenie však predsa len výnimočné je. V prvých sekundách Nového roka. Kostol je vysvietený a všetko okolo neho tiež. Tecinky donesú buchty co doma napékli a farár rum. Zhromaždeným sa podáva v čaji, aby to nepohoršovalo. Na to, že farár hráva futbal si domáci už zvykli. Farár ten rum v obchode kupuje ako um, aby on zasa nepohoršoval EÚ. Ale kto už by pil farárov um, to by si nikto nedovolil. A takto pekne, sladko i pálivo v ústach, za hlaholu zvonov, my tu vstupujeme do ďalšieho roka. Tradíciu tu majú aj individuálne pokusy o ohňostroje. Ten v Bratislave je však celkom iná liga.

P. F. Hoci na štrnástom poschodí v Petržalke určite nebývate, želám vám, aby práve štrnástka bola po celý rok vaším šťastným číslom.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky