INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Veselé paničky windsorské  opäť v SND

Veselé paničky windsorské  opäť v SND

Klasická komédia Wiliama Shakespeara Veselé paničky windsorské sa opätovne vracia na dosky Činohry SND. V historickej budove SND divákov v tejto komédii čakajú naozaj bravúrne výkony hlavných protagonistov.

Nádherný preklad Ľuba Feldeka najprozaickejšej Shakespearovej hry je ako povedal súčasný  režisér tohto legendárneho titulu Peter Mikulík, ozajstným zázrakom. Mnohé z hlavných postáv rozprávajú ako cudzinci. Napríklad  waleský pastor  farár Hugo Evans v podaní Ľuboša Kostelného hovorí plynnou záhoráčtinou, francúzsky  lekár dr. Cajus, ktorého stvárňuje Ján Koleník, zasa s úžasným francúzskym akcentom a s milými skomoleninami,  a v istom momente sa práve k ruštine uchyľuje aj Jozef Vajda ako ctihodný mešťan Frank Ford. Nuž a rytier John Falstaf sa naozaj zrejme narodil na Slovensku v podobe Mariána Geišberga.

Falstaf  je významnou postavou nielen v tejto  Shakespearovej hre, ale aj v ďalších dielach tohto autora. Spomína sa už aj v Henrichovi IV., v hre, ktorú keď videla anglická kráľovná, zatúžila vraj po Falstafovi aj v Henrichovi V.  Populárny rytier a jeho epikurejská nátura, rozšafnosť, veľké ozdobné brucho a milovanie vlastného ega je postava  ako stvorená pre tohto slovenského herca.

Jediná Shakespearova komédia, ktorá sa odohráva v Anglicku, je rozprávková a meštiacka, hoci sa odohráva v neurodzenom prostredí. V dramaturgii Petra Kováča sa o scénu postaral Jozef Ciller, kostýmy sú z dielne Petra Čaneckého a viete, čo je ešte zaujímavé na tomto predstavení?  Nielen fakt, že  ju SND uvádzalo už v rokoch 1954, 1958, 1963 a 1998, ale aj takáto drobnôstka:  jedného z meštiackych detí  stvárňuje človiečik so vskutku svetovým menom – Samuel Kennedy. Žeby  ten známy americký klan už objavil aj Bratislavu?

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky