INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

O nose, klamstve a slobode

O nose, klamstve a slobode

Tovar, ktorý patrí medzi najdrahšie na svete, sa volá informácia. Samozrejme, pravdivá. Ale vysokú hodnotu často majú aj informácie nepravdivé, zavádzajúce. A čo je najhoršie, polopravdivé, čiže kontaminované. S takými radi pracujú rôzni  verejní činitelia  a iní manipulátori.

Určite ste si to všimli, čas dnes  akoby  bežal rýchlejšie, vzdialenosti akoby sa skrátili. Treba sa rozhodovať okamžite. Na základe informácií, ktoré nám vybrali iní. Fakty vytriedili, upravili, prispôsobili tomu, čo chcú dosiahnuť. Klasik hovorí, že nie je dôležité koľko razy vyjde lož najavo, vždy sa nájde niekto, kto jej  uverí.

Rôzne verejné činné osoby, ktoré  samy seba vyhlasujú za politikov, klamú tak často, až tej lži aj sami uveria. Takže potom už vlastne neklamú, ale hovoria svoju pravdu.  Potom  určite platí, že čím viac máte informácií, tým menej ste informovaní.

Čo teda s tým? Ako sa obyčajný človek v takom nebezpečnom  teréne môže správne orientovať?  Nakreslí mu niekto zodpovedný hrubú čiaru, pred  ktorou budú pravdivé informácie a za ňou tie presne opačné? Sú takí, čo tvrdia, že pravdivé informácie vo svete všemožných záujmových skupín dnes už vlastne ani neexistujú. Sú len také, ktoré niekomu vyhovujú.

A na základe takých informácií sa môžete slobodne rozhodnúť. Ide o slobodu rozhodnúť sa na základe klamstiev? Odborníci hovoria, že najspoľahlivejším kompasom na tejto informačnej púšti, alebo spúšti, ako chcete, je vzdelanie. A kritické myslenie.

S veľkou radosťou som si preto nedávno vypočul správu o vzdelávaní u nás. Školský  rok beží, ale učebnice stále nikde. Vraj si ich vzdelaniachtiví žiaci budú požičiavať!  Pravdaže, tie  staršie. Alebo aké? Takto treba dobiehať vzdelaný svet. Ale – veci sa už riešia. Možno o rok, o dva … Napokon, naša mladá generácia je  talentovaná,  nejako si už len poradí. Podaktorí dokonca uspeli aj na medzinárodnej súťaži. Takže, žiadna panika. Ako sa vo vyšších kruhoch hovorí – nič mimoriadne…

Spomínam si na akýsi slogan, či čo to bolo, ešte zo základnej školy. Znel takto:  Čím   viac vieme, tým viac zabúdame, čím viac zabúdame, tým menej vieme, čím menej vieme, tým menej zabúdame, čím menej zabúdame, tým viac vieme. Tak načo sa vlastne učíme?  Asi sme vtedy predbehli dobu. Mimochodom,  učebnice sme v tých časoch  mali. A každý rok celkom, alebo skoro  nové.

Toľko problémov a otáznikov. Ako si má na ne obyčajný Slováčisko odpovedať? Ako si poradiť? Ak si našinec nevie poradiť, je tu naša univerzálna záchranná brzda. Treba si poriadne vypiť. V tom sme naozaj dobrí. Dokonca svetoví.

Podľa posledného rebríčka Svetovej zdravotníckej organizácie sme sa opäť umiestnili na čelných priečkach vo svete. Radosť z tohto očividného úspechu azda trochu kalí iba fakt, že tentoraz nás predbehli  Česi. Ale my sa len tak ľahko nedáme, ešte im to ukážeme! Vraj priemerný Slovák  za rok  vypil    osemnásť litrov čistého alkoholu. To je  údajne  informácia pravdivá. Bol by v tom čert, aby sme tú hranicu v budúcnosti   aspoň o kúsok  neposunuli.

Ešte sa vrátim k tým  klamstvám . Ako malí sme verili, že luhára ľahko odhalíme tak, že mu stlačíme nos. Ak bude mäkký, práve sme ho prichytili.

Pravdaže, v dospelosti to nie je také jednoduché. Omaciavať niekoho na verejnosti na nepatrí. Zostáva ešte okruh priateľov, známych a rodina. Prípadne si to vyskúšajte  sami. Klamstvá stupňujte, nos stláčajte. Ak napriek všetkému zostane tvrdý, treba vážne porozmýšľať. Na akú funkciu by ste sa hodili.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky