INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Mesiac úcty a iné kampane

Mesiac úcty a iné kampane

Kedysi dávno, v časoch, keď  sme všetky písomnosti museli naškrabať rukou,  sa listy končili všakovakými pozdravmi. Napríklad: Ručičky bozkávam. Podlízavo: Služobníček úctivý. Neskôr: Svetu mier. Prípadne: Česť práci!  Celkom neutrálne v každej dobe:  S úctou.

S úctou prebehol aj tohtoročný  október.  Ako Mesiac úcty k starším. Podľa názvu by to teda  mal byť mesiac úcty všeobecne. Nemáme predsa na mysli len  starých, ale starších. Podľa takého zadania by si osemročný mal  vážiť desaťročného, štyridsiatnik päťdesiatnika a tak až po najvyššiu možnú hranicu.

Ak mám byť úprimne osobný, zmenu som nepocítil  ani v najmenšom .Tí vekovo podo mnou sa správali akoby sa nič nedialo. Asi nevedeli, čo sa od nich v októbri očakáva. Chýbala propagácia alebo chuť byť úctivý? Alebo to, ako kedysi, bola iba prázdna nálepka?

Mimochodom, október ako mesiac úcty, mal aj akúsi ideovú odnož – deň vajec.  Prečo nie na Veľkú noc, ale v októbri, som sa nedozvedel. Dúfajme však, že išlo o vajcia takpovediac bezproblémové, nie tie z dovozu.

Spomínam si na heslo z dávnej minulosti. Ani deň bez vajca. Z médií sa na nás valili informácie o tom, aké sú vajcia zdraviu prospešné. Dokonca aj na bratislavských električkách sa skveli obrázky vajíčok priam volajúcich po zjedení. Bol ich  prebytok. Zrazu však reklamy zmizli. Zrejme sa  vajíčka podarilo vypredať.

O vajciach sa veľa hovorilo aj  v polovici  osemdesiatych rokov minulého storočia.  Nešlo však o reklamu. Blížili sa Vianoce a v obchodoch žiadny slepačí produkt. Nič. Nula.  Viete si predstaviť Vianoce na Slovensku bez zemiakového šalátu? Isteže, existuje aj taký bez vajíčok a majonézy. Niekde mu hovoria vodový. Lenže to nie je ono. Mne sa vtedy podarilo zohnať šesť vajíčok za nehoráznu cenu, tri som pustil svokre. Vianoce mohli vypuknúť.

S kampaňami je to všelijaké. Najnovšie sa môžete dozvedieť, že maslo nie je až taký zázrak ako si  mnohí myslia. Že o nič neprídeme, ak ho nemáme v kuchyni.  Známy slovenský odborník na výživu dokonca vyhlásil, že v masle okrem tuku a vody nie je nič.

Netreba hádať, masla je na trhu nedostatok.

V kampaniach sme dobrí. Máme tradície, mnohí by sa mohli z minulosti poučiť. A záväzky  k výročiam. To bolo niečo! Mnohé sme zvládli za kratší čas. A dnes? Termíny sa posúvajú, stavby stoja čoraz viac peňazí.

Z kampaní som osobne mal najradšej tú zemiakovú. Pre tých, čo sa nechytajú, išlo o zber. V tom pomáhala aj mládež školopovinná. Malo to svoje výhody. Jednak sme sa oficiálne uliali zo školy a boli tam aj dievčatá. Pri vtedajších suchotách možností vítané osvieženie. Dnes mám so zemiakmi akurát tak starosti.

Urodilo sa ich málo, namiesto päťdesiatich kíl  mám v pivnici polovicu. Nuž čo, budem  jesť menej zemiakov.  Nič to, aj tak vraj obsahujú akési škodliviny. Len tak zo špásu, počuli ste v poslednom čase o potravine nazvanej  zdravá?

Netuším, kto vymýšľa a schvaľuje témy, ktorým sú mesiace a dni venované. Mám však akúsi ponuku. Aby už tento december  bol   Mesiacom  úcty k zdravému rozumu pri nakupovaní. Mnohí nás totiž  v tomto predvianočnom čase budú presviedčať, prečo máme svojim blízkym zakúpiť veci zbytočné  a také, ktoré vôbec nepotrebujú. Aby vládla spokojnosť. Medzi obchodníkmi.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky