INZERCIA  +421 905 273 416, +421 905 273 414

Slovenskí Tolkieni naháňali kedysi baby v Petržalke

Slovenskí Tolkieni naháňali kedysi baby v Petržalke

Jablko nepadá ďaleko od stromu. To platí aj v prípade Martina Juríka, ktorý spisovateľské vlohy zdedil s najväčšou pravdepodobnosťou po  svojom známom  otcovi spisovateľovi  Ľubošovi Juríkovi. Martin totiž vedno so svojím priateľom, ktorého si našiel prostredníctvom  Internetu, Michalom Ružičkom, začal nielen behávať, ale aj vymýšľať absurdné príbehy.

Vznikol z toho osobitý fantasy seriál s názvom Škoricovník s podtitulom Zlatá cesta, ktorý vyšiel už v roku 2013. Ďalší Škoricovník II – Zrkadielko – uvádzali autori do života v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ulici.

skoricovnik-134

„Kedysi som v Petržalke naháňal baby, neskôr som sem ako človek s nemeckým občianstvom chodieval na cudzineckú políciu,“ priznal Martin, ktorý  je hrdý na to, že súčasťou jeho knižiek je bohatá politická satira. Počas spoločného behania po hrádzi priatelia Martin s Tomášom vymysleli paralelný vesmír, ktorý má s tým naším mnoho spoločného. Hlavnou postavou ich fantasy seriálu je plavovlasý Jonáš, ktorý pri svojich cestách stretáva rôzne zaujímavé postavičky.

Súčasťou knižky je aj Škorislovník a veľmi dômyselné kresby výtvarníka Tomáša Rollera. Pretože ide o ojedinelý projekt s vlastným svetom, postavičkami, ktoré humorne prežívajú svoje životy, možno pokojne nazvať jeho tvorcov slovenskí Tolkieni. A herec Juraj Kemka, ktorý toto  dielko uviedol do života práve škoricou, prezradil, že by si rád zahral jednu z postáv tohto osobitého  fantasy seriálu. Pravdaže, ak sa niekomu podarí dej zdramatizovať a ak budú nasledovať ďalšie diely. Absurdné uvedenie knižky, ktoré moderovala Anita Zaťková, rámcovali satirické heslá ako napríklad – nebuď ovcou severnej ríše, buď ovcou eciphátu.

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 416, 0905 273 414
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201