INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Slovenskí Tolkieni naháňali kedysi baby v Petržalke

Slovenskí Tolkieni naháňali kedysi baby v Petržalke

Jablko nepadá ďaleko od stromu. To platí aj v prípade Martina Juríka, ktorý spisovateľské vlohy zdedil s najväčšou pravdepodobnosťou po  svojom známom  otcovi spisovateľovi  Ľubošovi Juríkovi. Martin totiž vedno so svojím priateľom, ktorého si našiel prostredníctvom  Internetu, Michalom Ružičkom, začal nielen behávať, ale aj vymýšľať absurdné príbehy.

Vznikol z toho osobitý fantasy seriál s názvom Škoricovník s podtitulom Zlatá cesta, ktorý vyšiel už v roku 2013. Ďalší Škoricovník II – Zrkadielko – uvádzali autori do života v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ulici.

skoricovnik-134

„Kedysi som v Petržalke naháňal baby, neskôr som sem ako človek s nemeckým občianstvom chodieval na cudzineckú políciu,“ priznal Martin, ktorý  je hrdý na to, že súčasťou jeho knižiek je bohatá politická satira. Počas spoločného behania po hrádzi priatelia Martin s Tomášom vymysleli paralelný vesmír, ktorý má s tým naším mnoho spoločného. Hlavnou postavou ich fantasy seriálu je plavovlasý Jonáš, ktorý pri svojich cestách stretáva rôzne zaujímavé postavičky.

Súčasťou knižky je aj Škorislovník a veľmi dômyselné kresby výtvarníka Tomáša Rollera. Pretože ide o ojedinelý projekt s vlastným svetom, postavičkami, ktoré humorne prežívajú svoje životy, možno pokojne nazvať jeho tvorcov slovenskí Tolkieni. A herec Juraj Kemka, ktorý toto  dielko uviedol do života práve škoricou, prezradil, že by si rád zahral jednu z postáv tohto osobitého  fantasy seriálu. Pravdaže, ak sa niekomu podarí dej zdramatizovať a ak budú nasledovať ďalšie diely. Absurdné uvedenie knižky, ktoré moderovala Anita Zaťková, rámcovali satirické heslá ako napríklad – nebuď ovcou severnej ríše, buď ovcou eciphátu.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky