INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Poďme sa báť

Poďme sa báť

Kde sa končí realita a začína fikcia v novej knihe Jozefa Kariku? Vraví, že to nevie ani on sám a práve preto je Trhlina taká desivá.

Koncom 90. rokov sa na internete objavil článok českého autora, že v slovenskom pohorí Tribeč miznú bez stopy ľudia. V lese plnom opustených domov, náboženských symbolov,  pozostatkov hradísk a obydlí z ďalekej minulosti. V lese, kde je ťažko zablúdiť aj keby ste chceli. Článok o zmiznutiach spustil lavínu záujmu a otázok bez odpovedí. Významne ju živil zdokladovaný fakt zmiznutia Waltera Fishera, robotníka z Baťových závodov, ktorého ako jediného v roku 1939 po polroku našli, ale vážne zraneného a zbaveného rozumu.

vlavo-jozef-karika-pri-besede-o-novom-romane-trhlina

A práve fenomén modernej legendy a jej vzniku zaujal Jozefa Kariku. Jeho novú knihu tvorí príbeh mladého muža, ktorého objav starých listín vtiahne do eskalujúceho víru tajomných a desivých udalostí. Ako prezradil autor, námet mu „zaklopal na dvere“ a on ho vpustil dnu porušiac pri tom vlastné pravidlo neprijímať cudzie námety. Autentické rozprávanie mladíka autor len občas prerušuje kurzívou písanými vsuvkami a poznámkami, ktoré odkazujú, kde si možno informácie overiť alebo, naopak, upozorňujú na nepresnosti.

Jozef Karika na krste svojho 15. románu Trhlina prezradil, že jeho ambíciou nebolo záhadu pohoria Tribeč rozlúsknuť, ale ponúknuť príbeh, ktorý je v slovenskej literatúre ojedinelý formou i obsahom. Príbeh, ktorého každá ďalšia vrstva rozprávania odkrýva ešte absurdnejšiu a desivejšiu. Odhalenie záhady tajomných zmiznutí necháva na odvážnych čitateľov a dopĺňa, že ideálnym časom na miznutie v Tribeči je práve obdobie od novembra do februára. Tak čo, vyskúšate?

Michaela Dobríková

Foto – autorka

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky