INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Ako chodec Tóth do školy chodil

Ako chodec Tóth do školy chodil

Na tréningu by kedysi vymenil  tretry za lapačku a v škole matematiku za slovenský jazyk. Zlatý medailista z Ria de Janiera v chôdzi Matej Tóth sa nedávno vrátil v čase a zaspomínal na školu, prázdniny, ale aj športové začiatky.  

Spojenie múzea, školy a športu prinieslo stretnutie, v ktorom Matej Tóth poodhalil aké známky nosil v žiackej knižke, ako sa dostal k atletike či aké má ďalšie plány vo svojej profesijnej kariére.

matej toth

„Hoci som vyrastal na sídlisku, veľmi podobnému ako je to petržalské, detstvo sa mi spája predovšetkým s prázdninami v prírode u starých rodičov, kde sme aj s bratom hrali futbal, tenis alebo robili preteky. Na druhej strane ani na sídlisku  nebola nuda.  V paneláku sme boli skoro všetko chlapci a dokonca v približne v rovnakom veku, takže vždy sme sa vedeli zabaviť,“ hovorí Tóth.

Matej zavítal do Múzea školstva a pedagogiky v Petržalke v rámci výstavy Športovci v školských laviciach. „Napriek tomu, že výstava je už ukončená, chceli sme dať týmto stretnutím za ňou príjemnú pomyselnú bodku a keďže Matej Tóth bol  jej súčasťou a navyše na tohtoročnej letnej olympiáde získal zlato, rozhodli sme sa pre besedu práve s ním,“ konkretizuje Daniela Vaněková, riaditeľka Múzea školstva a pedagogiky.

matej toth

Ako športovec na úvod stretnutia povedal, už v detstve cítil v sebe akési vytrvalecké gény. Bolo to práve pri spomínaných bežeckých pretekoch, ktoré vtedy boli ešte  len detskou hrou. „Určitým základom pre neskoršie športové aktivity bol aj tradičný futbal a hokej vonku pred panelákom, ale veľmi podstatnou bola predovšetkým výchova rodičov. Už odmala nám vštepovali  zodpovednosť za svoje povinnosti a to som aj neskôr vnímal ako pozitívum vo svojej profesionálnej športovej kariére, kde som to mimoriadne ocenil.“

Dnes úspešný atlét ako každý malý chlapec inklinoval predovšetkým k hokeju. Dokonca ho lákala hokejová bránka. „Mamina sa však bála, že ma budú triafať puky a na druhej strane sme nikdy  neboli rodina, ktorá si mohla dovoliť finančne nákladnú výstroj a všetko s tým spojené,“ spomína Matej.

matej toth

Napokon zvíťazili predsa len vytrvalecké gény. Matej začal už od tretieho ročníka na základnej škole navštevovať atletickú prípravku. Ako sám viackrát spomenul, nepovažoval sa nikdy za extrémne talentovaného. Mal však chuť športovať a motiváciu okolia.  „Talent je dôležitý, príde však čas, kedy aj ten najtalentovanejší musí začať na sebe pracovať,“  hovorí.

Olympionik bol v škole jednotkárom až dvojkárom, s matematikou si vo vyšších ročníkoch však príliš netykal. Táto „láska“ k číslam sa premietla aj do vysokoškolského štúdia. „Vedel som, že nechcem odbor, kde je matematika, ale zároveň som nepripúšťal ani šport. V čase výberu vysokej školy som totiž už poznal profesionálny šport, uvedomoval som si, že je to krásne, chcem to robiť, ale nie ako tréner,“ dopĺňa. Svoje rozhodnutie študovať žurnalistiku v Nitre aj dnes vidí ako správne. Pomáha mu to pri spoločenskej komunikácii, vyjadrovaní sa, ale zároveň je to i možnosť neskoršej profesie napríklad ako športového novinára.

matej toth

Matej Tóth určite ešte neukončuje svoju kariéru aktívneho športovca a už teraz sa teší na obhajobu majstrovského titulu v chôdzi na 50 kilometrov,  budúci rok v Londýne.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky