INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Utajené, tajné, najtajnejšie

Utajené, tajné, najtajnejšie

Informácie sa  v dnešnom pretechnizovanom svete na človeka valia zo všetkých strán.  Od rána do večera. A od večera do rána. Rádio, televízia, noviny. Ja osobne mám na satelite vyše sto staníc, niektoré som pozeral zopár  minút, iné zopár  sekúnd a väčšinu vôbec. Verím, že  rovnako  ste na tom aj vy. Podobne je to aj  s vysielaním rádií. A čo printové médiá? Denníky, týždenníky, mesačníky, občasníky. A časopisy – také, onaké  aj úplne iné.  Všetko nás to ustavične  atakuje, prenasleduje, otravuje. Neujdete nikam.

Zdá sa, že na svete niet vecičky, ktorá by mohla zostať pred diváctvom, poslucháčstvom a čitateľstvom utajená. Naozaj? Figu borovú! Mimochodom, videli ste už niekde rásť figu borovú? Ja teda nie. Ale aj tak – figu borovú!  Po celej našej krútiacej  sa zemeguli je väčšina, najmä tých dôležitých informácií, zahalená veľkou  plachtou tajomstiev a vecí tomu podobných.

Klasické je napríklad  tajomstvo šéfkuchára v reštaurácii. Raz som sa tiež na podobné tajomstvo nechal nahovoriť. Zjedol som polovicu, zaplatil celé. Zo slušnosti. S  jasnou predstavou, že do tej reštaurácie už nikdy nevkročím. A s túžbou na tvári miesta absolvovať ešte jeden kulinársky zážitok. Priamo v kuchyni niečo trochu podusiť. Najlepšie samotného šéfkuchára. To bola naozaj štartovacia banalita. Je tu však fúra vecí oveľa dôležitejších. Od tajomstiev rodinných, cez bankové, milenecké, lekárske, listové , výrobné, redakčné, úradné  až po štátne. Do istého rodinného som sa úplnou náhodou zaplietol aj ja. Po predlhých rokoch som totiž stretol bývalú frajerku, vypýtal si telefónne číslo a zavolal jej. Pokecali sme o starých časoch a dopočutia. Lenže žiadne dopočutia už nebolo. Manžel sa asi bývalej prehrabával v mobile a brnkol mi s tým, že si neželá, aby som mu rozbíjal manželstvo. Tak! Neuveriteľné, človek môže byť tajomný rozbíjač fungujúcej rodiny, hoci sám o tom ani nevie.

Štátne tajomstvo,  to je  iná káva. Osud len málokomu dopraje to potešenie dotknúť sa ho. A preto ako človek z ľudu pospolitého ani poriadne neviem, čo to vlastne je. Môžem preto trochu aj fantazírovať. Moja predstava /samozrejme bohapustá fantázia/ je takáto: Štátne tajomstvo všade na svete slúži na to, aby ľudia nezistili, že im vládnu obyčajní neschopáci, babráci a trpáci.

To bol letmý pohľad na občiansky Olymp. Priemerného obyvateľa  našej republiky v tomto ročnom čase však  začínajú zaujímať podstatnejšie tajomstvá, ako tie štátne. O chvíľu sa na všemožných pracoviskách budú rozdeľovať koncoročné odmeny a tak poctivých i nepoctivých zamestnancov kvária nezodpovedané otázky. Dostanem, nedostanem? Ak, tak koľko?   Je na svete ešte spravodlivosť? A podobne. Len čo sa tento problém vyrieši,  okamžite sú na rade ďalšie. Sú to tajomstvá takpovediac individuálne. Jedno treba zvládnuť minimálne do vianočného zvonca. Ak sa to podarí,  niekedy  má možno ešte väčšiu hodnotu, ako samotný darček. Pretože trebárs pri štvorčlennej rodine v dvojizbovom byte nájsť to najtajnejšie miesto na ukrytie darčekov  je problém sakramentský.

Farár z našej dediny, a pravdaže aj ktorýkoľvek iný, ten by vedel o tajomstvách rozprávať. Lenže nemôže, viaže ho tajomstvo spovedné. Predstavte si, že by sa jedného dňa z ničoho nič rozkecal. Naozaj len chabo si viem v duchu  vyfarbiť, čo by sa s inak bohabojnými  jednotlivcami i celými rodinami porobilo. A či by ich ešte niekto mohol nazvať ovečkami. Moja fantázia  tak ďaleko nesiaha. To je široké pole pôsobnosti  pre bulvár. Skrátka a dobre, aj  v nasledujúcom roku,  bez ohľadu na ročné obdobie, bude úroda tajomstiev hojná.  Nie všetky plody  však  budú aj chutné . Azda s výnimkou  sladkého tajomstva úspechu.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky