INZERCIA  +421 905 273 416, +421 905 273 414

Príbehy starej Petržalky vypočuté i rozpovedané

Príbehy starej Petržalky vypočuté i rozpovedané

„Rada počúvam rôzne príbehy. V dnešnom svete má človek veľmi málo času, aby mohol čo i len trošku postáť a porozprávať sa s ľuďmi, ktorých stretáva. Možno to bola náhoda, možno to tak malo byť.  Hoci som v ten deň mala veľa práce a naozaj málo času na postávanie, zastavila som sa pri mojej známej, ktorá sa potrebovala vyrozprávať. Cez problémy, ktoré ju ťažili, sme sa ani neviem ako dostali k téme o starej Petržalke. Mám veľmi dobrú predstavivosť a v okamihu som pri jej rozprávaní prežívala príbehy, ktoré som  opísala v poviedke Marhuľová záhrada. A hoci babička z poviedky nie je skutočná, sú to autentické príbehy mojej známej a jej mamičky. Kiežby bolo viac času a príležitostí stretnúť ľudí, porozprávať sa s nimi  a vložiť ich zážitky do Spomienok o starej Petržalke,“  to sú slová Adely Oravcovej, ktorá  v literárnej súťaži Petržalské súzvuky Ferka Urbánka získala cenu riaditeľky Miestnej knižnice Petržalka za poviedku Marhuľová záhrada, motivovanú históriou Petržalky.

Adela Oravcová pochádza z Bratislavy a v nej aj vyrástla. S manželom a  štyrmi deťmi žije už 23 rokov v Pezinku. Ako dieťa, podľa vlastných slov, rada počúvala rozprávky a príbehy rodičov a starých rodičov a ako mama zas veľa príbehov a rozprávok vyrozprávala svojim deťom. S literárnou tvorbou sa začala  zúčastňovať na rôznych súťažiach už na základnej škole. Počas stredoškolských štúdií v Nitre bola redaktorkou, ilustrátorkou a neskôr šéfredaktorkou školského časopisu. Momentálne okrem písania rôznych príspevkov do literárnych súťaží prispieva článkami do pezinských novín Srdce Pezinka, kde má vlastnú rubriku o Neobyčajne obyčajných ľuďoch. Už pár rokov pracuje v Dome kultúry Zrkadlový háj a s históriou Petržalky sa zoznámila aj vďaka zaujímavým podujatiam, ktoré pripravujú jej kolegyne nielen pre deti a seniorov.

A. Oravcová: „Hoci píšem už od detstva, aktívnejšie som začala tvoriť minulý rok vďaka mojej priateľke, ktorá mi navrhla, aby som skúsila napísať niečo do literárnej súťaže. Po získaní tretieho miesta s mojou sci-fi poviedkou som sa pustila aktívne do písania a už druhý rok sa zúčastňujem na takmer všetkých celoslovenský literárnych súťažiach. Tento rok som sa to po prvý krát rozhodla skúsiť aj v Petržalských súzvukoch a úspech poviedky ma potešil a motivoval. Už teraz sa teším na písanie ďalšieho skutočného príbehu zo starej Petržalky.“

Poviedku Adely Oravcovej, Marhuľová záhrada si môžete prečítať TU.

 

 

 

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 416, 0905 273 414
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201