INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Akú  cenu má cena?

Akú  cenu má cena?

Neviem, či ste to zaregistrovali, ale aj tento rok už so všetkou slávou odovzdali Ig Nobelove ceny. Ak náhodou neviete, o čo ide, v krátkosti objasním. Je to uznanie, ktoré paroduje klasickú  cenu Nobelovu. Venovaná  je fiktívnemu bratovi Ignácovi Nobelovi . Ako  Ig Nobel prize ju po prvý raz v roku 1991 odovzali na Harvardovej univerzite. A deje sa tak dodnes. Skratka  Ignoble je v angličtine slovná hračka, ktorá znamená niečo ako potupný, nešľachetný. Vlani cenu získal napríklad  Čech  prof.  RNDr. Jaroslav Flegr, CSc. Podľa výsledkov jeho výskumu  vraj vlastníctvo mačiek ohrozuje duševné zdravie . A psie blchy údajne skáču vyššie ako mačacie. Dumal som nad možným využitím tohto skvostu duševnej potencie, ale úprimne, na um mi prichádzali len ešte väčšie somariny. Možno by sa však v chytaní tých skáčucich bĺch dalo súťažiť.

A teraz pozor! Cenu tento rok získali aj Slováci – prevziať si ju boli biológ Peter Celec a genetička Jaroslava Durdiaková z Univerzity Komenského. Okrem iného totiž zistili, že v slinách ženy sa mužské chromozómy objavujú aj hodinu po bozkávaní. Na tvári miesta zinkasovali aj bankovku, ktorá má hodnotu  desať triliónov dolárov. To by  teda bola  injekcia pre vedu na Slovensku! Škoda len, že sú to  čudesné doláre istej  africkej krajiny, domov si teda odniesli prakticky len niekoľko dolárov amerických.

A využitie  závažného objavu? Možno pri objasňovaní trestných činov, do ktorých sa po náruživom bozkávaní dotyční aktéri zaplietli.  Prípadne niekde nejaká Mara  pri  zisťovaní DNA svojho muža môže zistiť aj to, čo jej Jožo pred chvíľou vystrájal so susedovie Ančou. Alebo ešte niečo?

Na osvieženie mysle dodám aspoň dve vecičky. Podľa istého výskumu vysvitlo, že písmeno h sa vyskytuje  prakticky v každej abecede na svete. Užitočná informácia. My o tom písmene vieme svoje. Veď slov začínajúcich sa na h je u nás habadej. Medzi úžasné treba zaradiť aj zistenie, že prakticky každý tvor  vážiaci viac ako tri kilá dokáže svoj močový mechúr vyprázdniť v priemere za dvadsaťjeden sekúnd.  Moja otázka však znie: Týka sa to aj mužov, ktorí majú starosti so zväčšenou prostatou?

Na záver sa ešte raz vrátim k začiatku. V poslednom čase vraj Ig Nobelove ceny získavajú čoraz väčšiu reputáciu. Tak ako? Sú to ceny ako sa patrí, alebo len  akési  pseudoceny?  A poďme ešte ďalej. Pri čítaní,  počúvaní   a pozeraní správ si niekedy kladiem  aj inú otázku: Je to, čo okolo seba denne vnímame, svet skutočný, reálny,  definitívny,  alebo  len  pseudosvet?  Ak to druhé, máme vlastne šťastie. V tom prípade je tu ešte nádej  na obrat k lepšiemu …

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky