INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Missku budú obdivovať v kostole

Missku budú obdivovať v kostole

Pred chvíľou od suseda odišli dvaja chlapi. Skúmavo si prezerali krásnu striebornú jedličku, čosi premerali a potom povedali, že dvadsiateho decembra opäť prídu, aby ju spílili.
Sused sa už dlhší čas sťažoval, že mu pre ňu nesvieti slnko do izby, to by však do jari určite počkalo. Lenže, nemôže. Vysvetlím prečo. Ľudia z dediny totiž nahlasujú, aké ihličnany na svojom pozemku mienia zlikvidovať ku koncu roka. Ale, pozor! Nahlasujú nie na obecný úrad, ale na faru. A tí dvaja chlapi mali s definitívnou platnosťou rozhodnúť, ktoré dva stromy sú z ponuky zhruba desiatky borovíc a jedličiek najkrajšie. Miss a vicemiss.
Tie potom na Vianoce postavia v kostole na každú stranu oltára. Samozrejme, majiteľ missky sa môže akurát tak prsiť, to bude jeho odmena. Sused má missku. Tá tam bude, najmenej do Troch kráľov rozvoniavať, zelenieť a trblietať sa na pravej strane. A potom… veď viete, ako to v živote chodí.
Keď som raz ráno na Druhý sviatok vianočný, čiže na Štefana, išiel v Petržalke na Strečnianskej vysypať smeti, pri kontajneroch ležala nádherná, ale skutočne nádherná čierna borovica. Takú si v tom čase mohol dovoliť len niekto naozaj vplyvný alebo zazobaný. A býval v paneláku? No nech už je ako chce, poslúžila mu zrejme iba jeden večer. Podvečer som si vyšiel na pivko a už tam nebola. Asi niekto využil príležitosť a vymenil obyčajnú za krásnu. Tak, ako niekedy v manželstve…
A keď už spomínam Petržalku, svojho času pred Domom kultúry Zrkadlový háj vždy pár dní pred Vianocami postavili a ozdobili stromec ako lusk. A čo je dôležité, už prvý večer bolo veselo. Horúci čaj, niekedy aj s rumíkom, koláčiky, a namiesto darčekov veselé, príjemné debaty. Skrátka, fajn. Dúfam, že to stále ešte trvá.
Ako malý chlapčisko som pozoroval otca pri úprave vianočného stromčeka, ktorý sa matke prírode evidentne nevydaril. Dovliekol ho sused, vyhodenie teda neprichádzalo do úvahy. Tu otec niečo odpílil, tam pristrihol, nebožiecom navŕtal dierku a do nej zastrčil celú vetvičku, až vznikla celkom švárna jedlička. Drobné nedostatky neskôr zakryli ozdoby. Ženy o takej činnosti vedia svoje.
Osobitnou kapitolou bola kompletizácia salónok. Áno, kompletizácia. V tých dávnominulých časoch ľudia v obchode nakúpili akúsi čokoládu, staniol a všetko potrebné a rodinná manufaktúra vyrobila finálny produkt. U nás na konci vianočného obdobia vďaka mne na stromčeku viseli už len ligotavé papieriky, bez čokoládového obsahu. O podobný počin som sa pokúsil aj na istej návšteve. A viete, čo tam mali zabalené? Na kocky nakrájané surové zemiaky!
Dnes je všetko inak. Salónky doma nikto nebalí a stromček, ak si ho objednáte cez internet, vám došikujú priamo domov. Krásny, dokonale vycentrovaný, umelý. Vo vyhotovení ako domáci, sibírsky, dokonca aj 3D. Výška až do troch metrov, vo výhodnej cene od nejakých 50 do nejakých 370 eur. Spomínam si, ako sme blahej pamäti popíjajúc varené vínko na Centrálnom trhovisku lamentovali, že tí zlodeji predávajúci za niektoré kúsky pýtajú tristo, ba aj viac korún československých. Niektorých za to potom naháňali aj esenbáci, čiže v dnešnom jazyku policajti.
Klasické sviečky dnes už používa málokto. A viete, že prvé na vianočnom stromčeku pod strechou v nemeckých Brémach horeli už v roku 1570? Aspoň tak to píšu v miestnej kronike. Pritom k nám vraj móda vianočných stromčekov z Nemecka a Rakúska zavítala až v 18. a 19. storočí. Vraj. Je tu však aj iný vianočný stromček, ktorý žiari, bohviekoľko, aj bez zdobenia. Tak sa totiž volá hviezdokopa neďaleko súhvezdia Blížencov.
My, obyčajní smrteľníci, žijúci na tejto planéte, si so zdobením vianočného stromčeka musíme vystačiť sami. Pokiaľ viem, nikto zatiaľ takú službu, akou je zdobenie objednané cez internet, neponúka. A to je dobre. Tešme sa z toho, čo bude a potom už na stromčeku, pod ním, a najmä okolo neho. Ak sa komukoľvek z toho pocitu podarí preniesť aspoň kúsok aj do roku budúceho, zaslúži si takmer obdiv.

  • Zuzana Hanzelová Sinnová

    Oskar, krasne Vianoce……Pri peknom stromceku s varenym vinkom a v pohodicke i plnom zdravicku…..

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky