INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

A máme voľby: Hurá! či Pomóóóc!

A máme voľby: Hurá! či Pomóóóc!

Atmosféra hustne, napätie rastie. Hádame sa, vadíme. V práci, krčme, rodine. Koho áno, koho nie, kto si koľko už nakradol a  kto si ešte len nakradne, kto je aký … (vypípané) a iné neslovenčiny. Akoby dlho neboli u nás žiadne voľby, tak je to v nás nadupané. Aj keď je to naopak. Župné boli pred rokom, prezidentské v marci, eurovoľby v máji a tu ho máš – o pár dní, v sobotu 15. novembra, sú komunálne voľby. Takže poďme na ne! 

A nie je už po nich?

To nie je marenie volieb, len ako by povedal poručík Troník z Čiernych barónov – „kontrolní“ otázka. Lebo usudzujúc podľa toho, čo sa aký čas a v akej intenzite u nás celé týždne deje, komunálne voľby mali skončiť pred mesiacom, dvomi. Lebo: „Kampaň sa začína 17 dní a končí 48 hodín pred začiatkom volieb. Vedenie kampane mimo určeného času je zakázané.“ Tak znie § 30, ods. 2 zák. č. 346/1990 Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obcí v znení neskorších predpisov. Keďže voľby sú 15. novembra, potom volebná kampaň sa mala podľa zákona začať 28. októbra. Mala… Ibaže pre niektorých ( mnohých) sa začala v lete, po 7. júli, kedy predseda NR SR vyhlásil voľby do orgánov samosprávy a určil ich termín.

Prvé bilbordy boli v Petržalke vycapené v auguste, ale už v júni som našiel v poštovej schránke 8-stranový plátok kandidáta na primátora Bratislavy s normalizačným oslovením Kto je v skutočnosti… (meno kvôli reklame neuvádzam). Čo ale bolo neskutočne skutočné, koľko sa toho z médií, inzerátov, bilbordov a iných nosičov informácií (čo vo svojom obsahu, určení a cieľu slúži na podporu a v prospech kandidujúcej politickej strany alebo nezávislého kandidáta) denne rútilo ako „posolstvo“ kandidátov na voličov od leta do 28. októbra. Čiže v zmysle zákona – mimo určeného času vedenia kampane. Rabín by povedal, čo nie je kóšer. Ale zároveň tiež počuť obohratú platňu dotknutých kandidátov, strán, agentúr a kadejakých marketingových a právnych radcov a poradcov, že „to predtým“ nebola volebná kampaň v pravom a právnom zmysle slova, ale len prieskum akceptovateľnosti kandidáta, informačná kampaň o ňom a iné – tamtamy a somariny. A že volebné moratórium je prežitok. Iste, môže byť, ale stále platí. Tak ako stále jazdia autá po pravej strane cesty. Či tiež by len mali?

Pripomeňme zmysel moratória. V rovnakom čase, v rovnakej dĺžke volebnej kampane, v rovnakých informačných nosičoch majú mať všetci kandidáti rovnaké podmienky – ako rovnosť šancí predstaviť seba, svoj program v uchádzaní sa o verejnú funkciu. Nič viac, nič menej. Je na voličoch ako vidia v tomto svetle – či skôr právnej tme? – kandidátov. Veď neboli do 28. októbra slepí, ani hluchí. Aj akou /ne/dôverou ich odmenia.

Klobásy ako sľuby, sľuby ako klobásy

Ak sexuológ Plzák pri odhalení manželskej nevery odporúča hriešnikovi zatloukat, zatloukat, zatloukat, potom pred hocijakými voľbami platí: hádzať, hádzať, hádzať! Dôkazom sú plné poštové schránky novín, letákov, kariet, osobných i neosobných listov, pozvaní hen či tam, oznámení, sľubov a táranín o tom, čo v Petržalke bude, keď on-ona v nej bude starostom (tkou), poslancom(kyňou) – koľko stoviek stromov sa vysadí, koľko miest pribudne v materských školách, ako sa bude čistiť, kosiť, prechádzať okolo Draždiakov a Chorvátskeho ramena, koľko tisíc bezplatných parkovacích miest kto vytvorí (bez informácie kde a za čo, veď napr. jedno parkovacie miesto bez pozemku stojí vyše 1 a pol tisíc €), kam až pôjde električka (či len po Bosákovú, či na koniec Petržalky, do Janíkovho dvora, niekomu až do Viedne, kto „vybaví“ električku do Austrálie zatiaľ ešte nik nesľúbil), ako radostne sa nám konečne bude s ním, s ňou, s nimi žiť. Keďže nevyžiadanou tlačou sú aj letáky obchodných reťazcov na zlacnené klobásy, salámy či akciu hrncov, osud politickej reklamy väčšiny kandidátov je ten istý. Končia v kontajneri. Ako nezáujem o tovar i kandidáta (tku), odpoveď voliča, že odmieta drzosť, vlezlosť, zásah do svojho súkromia. Napokon, pokiaľ ide o zloženie salám, klobás a obsah volebných sľubov niektorých kandidátov, niet medzi nimi rozdielu. Nemajú vôňu, ani chuť, zato majú priveľa chemických i ľudských „éčok“. Lebo to podstatné: Petržalka nespí. To sa len jednému kandidátovi zdá. Preto na ňu slovne – chrápe… A svoje táraniny v listoch ako nevyžiadanú poštu hádže iným do schránok.

Povolanie: bársčo, bárskto

Ak sa spýtate trojročného dieťaťa, čo robí otec, povie, že stavia domy. A čo mama? Tá zasa učí deti. Viete – aha, rodičia sú stavbár a učiteľka. Deti to vedia pomenovať, niektorí dospelí však nie. Presnejšie kandidáti na poslancov. Možno nevedia, možno zavádzajú. Alebo sa hanbia? Že sú takí iní- neiní, nevýnimoční? Či prefíkane kalkulujú, čo znie krajšie, lepkavejšie, tak občianskejšie, nie tak jednoducho – ekonóm, chemik, vychovávateľka a i.? Tak petržalskejšie, činnejšie, filantropicky? To, čo ešte aj v deň volieb na hlasovacom lístku môže pôsobiť ako neukončená volebná kampaň? Využíva sa diera už v citovanom zákone o voľbách do orgánov samosprávy obcí, konkrétne v § 16, ods. 3, písm. b), že kandidátna listina obsahuje aj údaj – povolanie. Žiadny predpis tento pojem viac nedefinuje, nerozvádza. Je na ľudovej tvorivosti, trúfalosti kandidáta, čo si zmyslí a vymyslí. A to je naša volebná hádanka. Nie je to povolanie, ako ho uvádza platný Krátky slovník slovenského jazyka (2003): „trvalá činnosť, ktorú človek vykonáva ako zamestnanie a na ktorú sa pripravil učením, štúdiom, profesia“. Ani čo k tomu pridáva Synonymický slovník slovenčiny (2004): „… a ktorú obyčajne vykonáva za mzdu“. Nikto toto povolanie nenájde ani medzi 2 147 zamestnaniami, ktoré sú obsiahnuté v prílohe vyhlášky č. 516/2011 Z.z., ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia zamestnaní. Je to skrátka volebné „in“, „cool“. Kto vie, nech odpovie…

 

 

 

  • volicpoplatnik

    aké záhadné povolanie myslíte ?

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky