INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Hurá na cudzie – jazyky

Hurá na cudzie – jazyky

Nedávno som sa práve v Petržalských novinách dočítal, že aj na mojej obľúbenej Strečnianskej, v klube dôchodcov, sa naplno venujú cudzím jazykom. Konkrétne nemčine a angličtine. Okamžite som si sám seba predstavil ako s ľahkosťou, takpovediac vo valčíkovom tempe, zato však celkom nezadržateľne, postupujem vpred v jazyku anglickom. Aká je však realita? Nuž taká, že na pomyselnej loďke, ktorá ma unáša priamo k brehom krajiny, kde sa už aj malé deti takto vedia vyjadrovať, sedím a veslujem celkom sám. Napriek tejto komplikácii, moje nadšenie pre vec umocnil fakt, že autori učebnice pre samoukov sa už na začiatku vytasili s faktom, že angličtina je easy, čiže jednoduchá. Hurá!

Aby som sa ubezpečil, že je to naozaj tak, zadovážil som si ešte jednu staršiu učebnicu. A, predstavte si, tam to isté. Čo už len človek potrebuje viac, aby sa ohník jeho nadšenia rozhorel ešte veselšie? Je pravda, k vysnívaným obzorom cudzojazyčného poznania som sa približoval pomalšie, ako som očakával, to sa však dalo pripísať samotnému rozbehu v tejto problematike. Tak, ako povedzme bicykel ide ráno ztuha, ale potom čo dotyčník poriadne rozkrúti pedále, už to ide skoro samo.

Na tomto mieste treba povedať, že moje koketovanie s angličtinou tento rok oslávi už – radšej ani nebudem spomínať koľké výročie. Povedané na rovinu, zatiaľ som sa dostal po lekciu číslo desať. Zdá sa vám to málo? Lenže pozor! Do úvahy treba zobrať fakt, že také priúčanie sa novému jazyku je, aspoň v mojom prípade, sezónna záležitosť. (Omylom som skoro napísal seriózna.) Skrátka a dobre, len čo takto v jeseni začne fúkať studený vietor a príde aj dážď rovnakej kvality, slovom pľušť, vrhnem sa nebojácne do nerovného zápasu s angličtinou. Žiaľ, pri prvom zvonení jarných kvietkov, vždy odzvoní aj v mojej súkromnej škole.

Takže konkrétne. Doteraz som priam nabitý vedomosťami o tom, ako hrať tenis, prípadne, ako to vyzerá v kuchyni, keď Mrs. Cook pečie koláč a little Lucy jej pritom pomáha, bravúrne sa viem spýtať na cestu do predajne kníh, ktorá je kdesi za rohom, a, napokon, celkom dobre by som to zvládol aj v telefónnej búdke. Ozaj, zostala v Petržalke ešte nejaká funkčná? Žiaľ, až doteraz mi zostali utajené anglické zákutia ľudského tela, a vôbec, fúra zaujímavých vecí. Tohto leta som však systém môjho jazykového vzdelávania čiastočne prehodnotil. A rozhodol sa, že v tejto zimnej sezóne to vytiahnem najmenej po lekciu číslo pätnásť. Za tým účelom by však zrejme bolo vhodné vycestovať niekam viac na sever. Noci aj zima, sú tam predsa len o niečo dlhšie.

Spomínam si, ako sme už dávnejšie, na prelome decembra a januára boli na návšteve v Petrohrade, vtedy Lenigradu. Svitať začínalo o pol desiatej ráno, zmrákalo sa už o pol druhej popoludní. Ideálne podmienky na cudzí jazyk. Pre miestnych na jazyk vlastný, hojne zalievaný vodkou. Po zvážení všetkých poveternostných, finančných a iných faktorov mi však predsa len ako najlepšie riešenie, samozrejme čo sa týka nasávania cudzích slovíčok, vychádza ten petržalský klub dôchodcov.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky