INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

NATO je na to!

Podľa prvého generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) lorda Hastingsa Ismaya bolo úlohou aliancie udržať Ameriku v Európe, Rusko mimo západnej Európy a Nemecko pri zemi. Spomenul som si na známy výrok, keď na stránke tohto vojenského zoskupenia som sa dočítal, že NATO je vedúcim prispievateľom k mieru a bezpečnosti na medzinárodnej scéne. Úprimne, doteraz som bol presvedčený, že to je úlohou Organizácie spojených národov. Ďalej som sa dozvedel, že aliancia podporuje demokratické hodnoty a zaväzuje sa k mierovému riešeniu sporov. Ak však diplomatické úsilie zlyhá, má vojenskú kapacitu potrebnú na vykonávanie operácií krízového riadenia. Jasné slová. Keď nie cukor, aj bič bude dobrý.

Viditeľná odlišnosť od výroku ctihodného lorda ma ako hrdého občana asociovaného štátu nasmerovala podumať nad splnením základných cieľov. Môžem byť spokojný. NATO udržalo Ameriku v Európe (alebo Amerika v Európe udržala NATO?), Rusi po západe nesiahli, iba ak hokejkou, a Nemci ďalšiu vojnu nevyprovokovali. Život je však zmena. Aj ten politický, prinášajúci nutkanie jednej časti sveta ovládať iné kúty zeme. Je pravda, geopolitika bola v minulosti už veľakrát zneužitá na ospravedlnenie dobyvačnej politiky a to pod viac či menej šikovne rozpracovanou propagačnou legendou. Niet sa teda čo čudovať, že aliancia po splnení prvotnej domácej úlohy využíva svoje aktivity na podporu mieru (Peace Support Operations) po celom svete, najmä však v Európe. Veruže, súčasné obavy z činnosti Ruska na Ukrajine sú prirodzené. Ako som sa zo spomínanej webovej stránky dozvedel, alianciu znepokojuje zvýšená vojenská činnosť Ruska najmä na hraniciach s NATO. To je už vážna vec! Ako si to môžu Rusi dovoliť mať manévre na svojom území, ku ktorému sa na dotyk priblížili vojenské základne nositeľa mieru a bezpečnosti?

Slovensko nemá militantnú minulosť, súčasnosť ho však v rámci euroatlantického spoločenstva vysiela na vojenské operácie do šíreho sveta. Turistika v kaki v oblečení nie je zadarmo pre žiadnu stranu a tak nečudo, že s rozširovaním operačného priestoru NATO a jeho, povedzme, mierových misií, vojenské výdavky krajín neustále narastajú. Naša mini armáda sa vyzbrojuje, prezbrojuje, dozbrojuje. Stále viac a viac miliárd eur do kanónov, lietadiel, pušiek na zosilnenie svojej obrany a podporu vojenských operácií v štátoch, nemajúce so Slovenskom historicky nič spoločného. Iba ak reči zmluvných druhov v zbrani o spoločnom nepriateľovi.

Tak si myslím, že slová o mieri slovník našich predstaviteľov nepozná. Mimochodom, Nobelovu cenu za mier získala pred pár dňami Medzinárodná kampaň za zákaz jadrových zbraní (ICAN). Podľa súčasného generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga Dohoda o zákaze jadrových zbraní, môže oslabiť pokrok v odzbrojovaní (???). Bolo by zaujímavé vypočuť si pravdivú odpoveď našich najvyšších exponentov, prečo Slovensko predmetnú dohodu nepodpísalo. Žeby strach z odzbrojenia?

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky