INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Veriť – neveriť? (Voliť – nevoliť!)

Veriť – neveriť? (Voliť – nevoliť!)

Nik vám nedokáže toľko dať, koľko vám ja môžem sľúbiť, je známy nevypovedaný volebný slogan. Zrazu každý vie, kde čo nejde a čo treba, aby išlo, kde na čo celé štyri roky nebolo, práve teraz sa nájde a stále bude. Vyťahujú sa hriechy predchodcov z minulého i predminulého obdobia ako odpoveď na opodstatnenú kritiku súčasníka, a keď ani to nezaberie, na vine je bývalý režim, hoci od jeho pádu na Slovensku vyrástla už jedna nová generácia.

Volebný vírus

Aha, 9. novembra sú voľby. Regionálne, do samosprávnych krajov. Šturmuje sa. Kandidáti s ich „kúskami“ reči nám nevyžiadane padajú do poštových schránok, usmievajú sa na nás z bilbordov popri cestách, vtipkujú, kto má na čo nos; už vážnejšie – kto sa cíti architektom pozitívnej zmeny, alebo kto chce dať Bratislavskému kraju európsku úroveň, hoci by sme si v skromnosti vystačili s takou obyčajnou, normálnou úrovňou, napríklad, že si na zimných výtlkoch v lete nezničíme autá; iný zasa nepotrebuje politikov ani politické strany, hoci predtým dvakrát úspešne použil ich koaličný výťah do iných zastupiteľstiev; ktosi nás chce liečiť, prečo aj nie, má to za profesionálnu povinnosť, napokon veď je aj kde, napr. krajská budova ako klinika prenajatá „privátnikom“ na ďalších 27 rokov. Na bilbordoch sú naši-vaši župan i poslanci, valí sa to ako prietrž, v ktorej tí neopatrnejší či skôr neznalejší sľubujú Petržalčanom v Petržalke lepšie cesty, aj keď kraj v nej nemá ani centimeter. Tak ako nemá ani škôlku. Hoci príslovie hovorí, že darovanému koňovi na zuby nepozeraj, pár tisíc župných eur porozsýpaných po mestách a dedinách sotva zvýši sľubované percentá umiestnených detí v škôlkach. Už vôbec nie v Petržalke. Ale bomba a úloha iným to je. Najmä, ak sa nechá explodovať pár týždňov pred voľbami. Keď sme pri cestách – exvicežupanka chce zaviesť verejnú dopravu v kraji cez víkend zadarmo, čo majú v 400-tisícovom estónskom Tallinne od januára t. r. Názory aj skúsenosti sú rôzne. Napr., čo je zadarmo, zvyčajne funguje ešte horšie. Nič originálne ani u nás, v roku 2006 sľuboval zadarmo bratislavskú MHD kandidát na primátora Marián Kočner. Manuál teda má kto komu dať. Súčasný župan si dal na budúce županské obdobie, ku cti slúži, že v množnom čísle, 30 robôt, medzi nimi aj na pravom brehu Dunaja. Napr. že podporia projekt plavárne, ale tiež aj vznik nového športového areálu v Petržalke. S tým druhým možno začať hneď, lebo na deviatich hektároch Janíkových rolí (Lúky VIII.), ktoré sú na šport a rekreáciu určené, zasa vyrástla 1,5-metrová burina. Takže najskôr pokosiť, potom stavať. Mimochodom, naposledy sa kosilo v auguste. Pred rokom.

Pýcha Petržalky - Divadlo Aréna
Pýcha Petržalky – Divadlo Aréna

Kandidáti

Predsedom BSK sa chce stať desať mužov a dve ženy. Z nich iba jeden je nezávislý kandidát, ostatní majú stranícke pečiatky. Pokiaľ ide o poslancov, o 44 miest v krajskom zastupiteľstve sa uchádza 293 kandidátov. Zostaňme však doma, v VIII. volebnom obvode – Petržalka, Jarovce, Rusovce, Čunovo. Štyri mestské časti ako jeden obvod majú v zastupiteľstve 8 poslaneckých miest, o ktoré sa uchádza 68 kandidátov, tretina z nich sú ženy. Súmrak nad občianskou spoločnosťou a nezávislosťou dosvedčuje fakt, že len štyria sú uvedení ako nezávislí kandidáti. Slovensko je stranícke, vládnu mu 2 % (slovom: dve percentá) obyvateľov organizovaných vo vyše sto stranách, hnutiach a iných spolkoch. Je však aj iný údaj. Keď niektorým nepostačuje iba jedna poslanecká stolička. Z deviatich zaregistrovaných petržalských kandidátov na krajského poslanca šiesti sedia v našom, miestnom petržalskom zastupiteľstve, ďalší traja majú k petržalskej pridanú ešte aj bratislavskú stoličku v mestskom zastupiteľstve. A chcú tretiu, krajskú… Niet zákonného obmedzenia, koľkokrát byť poslancom. Kto, koho a prečo volí, je záležitosť voličov. Ich dôvery, poznania, ale aj – nepoznania kandidáta. Nie náhodne povedané jedným petržalským politikom, niektoré mená sú „automaticky zvoliteľné“. Sú známe z médií, znejú v ušiach, na volebnej listine na ne prvé padnú oči. V záplave neznámych mien kandidátov – novicov sa neraz aj v náhlivosti za volebnou plentou „krúžkuje“ práve ten, známy(a) z počutia, videnia. Ktorého meno sa krúti na kandidačných listinách od volieb k voľbám – parlamentných, regionálnych, komunálnych, europoslaneckých. Ako na kolotoči či v rulete. Nie a nie sa (ich?) zastaviť… To nie je zneváženie, to sú hlasy z voličského terénu, kto koho a prečo volil. Hoci o viditeľnej a počuteľnej robote takto „automaticky zvoliteľného“ – pre Petržalku, mesto, kraj nikto nič nevie.

Stredná zdravotná škola, Strečnianska ulica
Stredná zdravotná škola, Strečnianska ulica

Či však má byť politika niekoľkonásobnou živnosťou, kumuláciou následných funkcií v kadejakých radách, predstavenstvách, komisiách a i. (za všetko sa platí, presnejšie berie), kde je ešte odbornosť a kde už iba neznalosť, ale predovšetkým, kde sa začína skromnosť a kde sa končí súdnosť – to sú otázky pred každými voľbami v odpovediach voličov, komu dajú svoje hlasy. Ak sa zmýlia, a to sa neraz stáva, potom platí to známe od sváka Ragana: Tak nám treba!

Ísť či neísť

Tešíme sa, že v Petržalke máme pýchu, jedno z najstarších divadiel (1828) Divadlo Aréna, že petržalské deti a mládež tu majú gymnázia, obchodnú akadémiu aj stredné odborné školy, že tí, ktorí sa ocitnú v zúfalej situácii, nájdu útechu v dome sociálnych služieb pre deti a dospelých Kampino, ale aj že okolo Chorvátskeho ramena vedie vyše 5 km cyklotrás. Nech by už boli akékoľvek pochybovačné diskusie o význame či zbytočnosti samosprávnych krajov, či je ich priveľa alebo primálo, či sú umelé a či historické, či si na ne ako na stredné samosprávne územné články ľudia zvykli, alebo nezvykli, plnia v tomto čase a v tomto priestore nezastupiteľné funkcie – a to najmä v sociálnych a zdravotníckych službách. Tu treba hľadať aj odpoveď na účasť vo voľbách (2001 – 26,6 %, 2005 – 18 %, 2009 – 23 %). Lebo ak volíme toho, koho chceme, zároveň nevolíme toho, koho nechceme.

Dom sociálnych služieb Kampino
Dom sociálnych služieb Kampino

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky