INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Bolo zahájené aj prevedené

Bolo zahájené aj prevedené

Keď sa takto pred 170 rokmi na záhoráckej fare v Hlbokom stretli Ľudevít Štúr s Hurbanom a Hodžom, aby dali dohromady spisovnú slovenčinu, ani len netušili, čo všetko sa s ňou v budúcnosti stane. Začal to Janko Kráľ, ktorý ešte tej jari a v tomto jazyku napísal Dumu bratislavskú. A veru, diali sa veci. Dnes sa už po slovensky vyjadrujeme moderne. Naozaj? Skúsme teraz takú nezáväznú záhorácko-bratislavskú dumku aj my. Človek si na ulici, v obchode či krčme vypočuje naozaj všeličo. Nemusí však chodiť ani tam. Stačí sedieť doma a zapnúť si telku či rádio. To sú perly. Najmä verejní činitelia a politici – pekne po slovensky. Obyčajný človek by povedal – začali sme na strechu klásť škridlu. No, akurát. V reči osoby verejného významu to predsa musí znieť onakvejšie. Napríklad takto: „Bolo zahájené kladenie škridlovej krytiny zamerané na uzavretie predmetnej stavby z hornej časti objektu.“ Aby si ľudia nemysleli, že dotyčný berie peniaze len tak, bez znalosti problému.

Alebo taký marec. Je to už dlho Mesiac knihy. Ale vedeli ste, že nielen marec, ale aj apríl, máj, atakďalej, sú tiež mesiace? Dobre tých činiteľov počúvajte. Trebárs: „V mesiaci júli bude vykonané… atď.“ Asi je to určené tým, čo si až doteraz mysleli, že napríklad taký júl je týždeň. Hoci počas dovolenky práve spomínaný júl ubehne tak rýchlo, že to tak naozaj aj vyzerá. Hovorí sa otrepane, že kde nič nie je, ani čert nič neberie. Čerta starého! To nič treba pekne zabaliť do slovnej vaty, potom je to ono. V novinárskej brandži sa kedysi na túto tému používalo nádherné prirovnanie – ondulovať vzduch. Tí, ktorí nevedia, čo je to ondulácia, nech sa spýtajú starej mamy.

A čo takto firmy? Inzercia! Pred časom vraj istá pani do médií povedala, že sa dala nalákať na inzerát firmy, ktorá hľadala dizajnérku podlahových krytín. Pretože má akýsi výtvarný talent, zašla tam na skusy. A vrátila sa skoro v mrákotách. Viete, koho hľadali? Ženu, ktorá by tie podlahy umývala. Zrejme rovno s vkusom skúsenej dizajnérky. Neverili by ste, aký dizajn na podlahe dokážem vyčarovať ja. Najmä vtedy, keď dnu vojdem v zablatených topánkach. Skúste si predstaviť, koľko takých dizajnérov sa denne premelie vo vestibule dvanásťposchodového paneláka v Petržalke. A nielen podlahových, niektorí sa špecializujú na vchodové dvere, iní na poštové schránky. Potom si tam neprečítate ani meno toho dotyčníka. Preto som obdivoval našu poštárku Alenku, ktorá vždy trafila tú správnu schránku.

Aby som si na vidly nebral len verejných predstaviteľov, moderátorov a novinárov, skúsme to širokospektrálne. Naša verejnosť si mimoriadne obľúbila slovíčko – akože. Voľne prerozprávané – akože sa stalo, čiže nestalo. Dobre si všimnite, koľko ráz ho niektorí v jednej vete použijú. Tak ako, stalo sa to, alebo nestalo? Do našej jazykovej výbavy patria aj cudzie slová. V priamom televíznom prenose si potom od človeka zodpovedného môžete zvukovo kvalitne vypočuť, že: „Celú záležitosť sme náležite pretraktovali.“ Nie p e r traktovali. Ani náhodou. Našťastie, nie pretraktorovali. To by sa týkalo iba poľnohospodárstva. Uvidíme, čo všetko bude u nás ešte zahájené, prípadne aj prevedené. Nuž, milý Ľudevít, u nás je to dnes s tou tvojou slovenčinou tak.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky