INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pištole a bomby

Pištole a bomby

Je historickou pravdou, že sme nevyrastali na Divokom západe a s koltmi, prekliato nízko zavesenými, sme necválali od Tatier k Dunaju. Ako sa vyjadril klasik, dobruo slovo Slovákom súcim na slovo platilo v našich končinách, pretože Slováci, už menom svojím, sú prjaťeľja dobrjeho slova. Sme holubičí národ. To už M. M. Hurban nepovedal, ale niečo na tom bude, zbrane sme nikdy extra nemuseli. 

Jeden starší vtip hovorí o tom, ako sa Kennedy a Chruščov dohadovali, v ktorej krajine sa viac pije. Stalo sa, že pri návšteve matičky Moskvy dostal Kennedy od sovietskeho predstaviteľa nového kalašnikova, s povolením zastreliť v noci každého opilca, ktorého stretne. Ráno odovzdal nepoužitú zbraň. Podobný scenár mala aj návšteva sovietskeho straníckeho bossa vo Washingtone D. C., ktorý po celú noc chodil po metropole a striehol na pijanov. Ráno sa v amerických denníkoch objavila titulná správa „Holohlavý bandita vystrieľal cele sovietske veľvyslanectvo“. (Pozn. pre generácie ypsylonzet – u Chruščova absentovala prirodzená vlasová prikrývka).

Teraz ale nehovorím o riziku pitia. Prepojenie imaginárnej minulosti so súčasnou realitou je dané iba zmienkou o zbraniach. Vtip je prirodzene hlúposť na zasmiatie, návrh doplniť ústavu o povolenie nosiť zbraň je hlúposť na zaplakanie. A aby tej hlúposti nebolo dosť na obyčajný zákon, poďho s pokorou na paragrafy garantujúce najvyššiu právnu silu. Nedajbože by sa mohol nájsť niekto múdrejší, čo by nemal byť až taký problém, a časom poľahučky Slovákov demilitarizovať a tým ich aj obrať o ústavné právo iba tak, hocikedy sa vzájomne strieľať. Apropo demilitarizácia. Na konferencii v New Yorku, ktorú zvolalo Valné zhromaždenie OSN počas tohtoročného leta, hlasovalo za Dohodu o zákaze nukleárnych zbraní 122 členských krajín. Svojím podpisom sa prihlásili k záväzku za žiadnych okolností nevyvíjať, netestovať, nevyrábať, či iným spôsobom nezaobstarávať, nevlastniť a nezhromažďovať jadrové zbrane a iné jadrové výbušné zariadenia. Medzi signatármi však chýbali jadrové veľmoci, Severná Kórea a všetky členské štáty NATO. Teda aj zvrchovaná Slovenská republika, ktorá sa podľa vlastnej ústavy neviaže na nijakú ideológiu. Reprezentanti holubičieho národa akosi pozabudli, že bezpečnosť jednej ako aj ďalších krajín sveta nie je vo vlastnení jadrových zbraní, ale v tom, že tieto nikto vo svojom zbrojnom arzenále nemá – či už ide o zmluvného priateľa, alebo prípadného protivníka.

Tak si myslím, že politik vo svojej dobrote a láske k národu svojmu dokáže vypotiť hocičo. Čo takto sa raz zamyslieť a právo na ochranu vlastného života pištoľami povýšiť na ústavnú ochranu všetkých občanov aj nezávislou angažovanosťou sa v zahraničnej politike v oblasti nukleárneho odzbrojenia?

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky