INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Voľno si treba zaslúžiť, nespadne z neba

Voľno si treba zaslúžiť, nespadne z neba

Istému občanovi z našej dediny na Záhorí sa tohto leta splnil dlhoročný sen. Konečne mal voľno, relax a more pokoja. A neraz to všetko aj dohromady. Pritom z dediny neurobil ani krok. Ako je to možné? Celkom jednoducho.

Ešte niekedy v máji tento dobráčisko, žijúci osamelo a bez borovičky občas aj smutne, totiž v náhlom záchvate dobromyseľnosti, sľúbil, že si na pár dní k sebe zoberie tretiaka vnuka, druháčku vnučku a aj ich neškolopovinného psa. Presnejšie povedané, ako ja hovorím, psicu. Ten rozdiel, čo sa ukáže neskôr, má svoj význam.

Ako sa dohodli, tak sa aj stalo. Nová trojica okamžite po príchode z mesta dokonale rozjasnila dovtedy takpovediac zaspatý dom. Najbližší susedia to ihned spoznali na vlastné oči a uši. Nafukovací bazén na krivom dvore nakrivo inštalovali okamžite po príchode. Na druhý deň vysvitlo, že práve v ňom sa najlepšie surfuje na tablete, ale pretože slnko bolo akosi proti, za účelom vylepšenia tejto služby bolo treba zakúpiť aj slnečník. Aby sa dala lepšie prečítať napríklad predpoveď počasia, pretože zisťovať stav veci len tak voľným okom nebolo kúúúúl.

Rodičia svojim ratolestiam na vylepšenie pobytu priniesli aj akýsi prístoj, ktorý už v prvý deň kvílivo ronil všakovaké melódie až do desiatej večer, keď ho náš spoluobčan stopol, aby si nepohneval nielen susedov, ale ani starostu a farára. Zato svetlo vonku na dome svietilo až do božieho rána – vraj detičky sú na vonkajšie svetlo zvyknuté z mesta a bez toho nezaspia.

Na zážitky bohaté boli aj nasledujúce dni. Synovec loveckým nožíkom rozrezal, vraj nechtiac, sieť na ležanie a hojdanie a mladá dáma si na skle zasa rozrezala nohu. Šantila totiž s miestnymi Rómčatami kdesi pri smetisku, tie však majú nohy na podobné ledačiny uspôsobené. Budúci mladý pán potom niekde objavil vzduchovku a hneď prvou ranou susedovi zastrelil jedného z najlepších poštových holubov. Samozrejme, to si vyžiadalo okamžité ospravedlnenie v podobe niekoľkých poldecákov v miestnej krčme a kompenzáciu straty v podobe päťdesiatich eur.

A aby sa kalich zaujímavostí naplnil vrchovato, naša psica na záver pobytu dostala svoje reprodukčné dni, v dôsledku čoho sa v blízkosti domu uskutočnilo niekoľko celovečerných hepeningov miestnej psej komunity.

Osobitnú pozornosť si zaslúži stravovanie. Pán domáci si totiž naivne myslel, že to čo chutí jemu, bude aj milým dietkam. Ponúkol im napríklad kôprovú omáčku, plnenú papriku a lečo. To teda vraj nie a ak, tak niečo grilované. A použili anglické slovo. Ako istý kompromis sa ukázala miestna pizzeria, žiaľ, nepripravovali tam vyprážané hranolky s tatárskou omáčkou.

Z tohto prozaického dôvodu náš obetavý hostiteľ už skoro ráno, zatiaľ čo prázdninujúce osôbky ešte sladko spali, s kyslým úsmevom a červenými očami navštevoval všetky miestne obchody, aby nejakým zázrakom zakúpil kadejaké smotany, sladkosti, zmrzliny a iné fajnovosti, len aby ako-tak vyhovel. Dokonca sa mu podarilo získať aj niekoľko bagiet pochybnej kvality.

Iba raz za štrnásť dní v tomto samaritánskom nadšení urobil výnimku, v miestnej krčme posedel až do záverečnej. Obaja viťúzi zúfalo volali domov, že ich pochytil ukrutný hlad a oni si s ním nevedia poradiť. Preto náš hrdina na druhý deň od zodpovedných rodičov dostal symbolickú žltú kartičku.

Dnes je už náš spoluobčan, ako sa tu hovorí, na poriadku. Ráno síce vstáva už o piatej, aby uspokojil hydinu, niečo porobí na dvore a v záhrade, navarí a umyje riad, čosi uprace a operie, nakúpi, čo potrebuje, ale inak si užíva kúúúúlové dni. Dokonca mu zvýši čas aj na to, aby zašiel do miestnej krčmy na pivo a pokecal s kamošmi. Skrátka, taký súkromný raj na zemi. Možno až do budúceho leta.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky