INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Svadba v Petržalke

Svadba v Petržalke

Keď sa povie svadba v Liptove, na Spiši či Záhorí, zrejme si väčšina z nás predstaví nevestu, ženícha a svadobčanov v krojoch typických pre tieto územia. Keď však zaznie zmienka o svadbe v Petržalke, na pery sa nevyhnutne derú otázky: A to je aká? Čo je pre ňu charakteristické, keď jej obyvateľmi sú vlastne ľudia zo všetkých kútov republiky? Čo tí majú spoločné?

Práve v poslednej otázke tkvie odpoveď. Projekt s názvom Petržalská svadba totiž realizujú ľudia, pre ktorých sa sídlisko vybudované na ľavom brehu Dunaja stalo v 70. – 80. rokoch 20. storočia druhým domovom. Prisťahovali sa sem, založili si rodiny, prežili najkrajšie obdobie svojho života a – zostarli.

„Spev a tanec patrí k záľubám len pol roka fungujúceho seniorského súboru Petržalčanka. Folklórne pásmo Petržalská svadba, ktoré už niekoľko mesiacov nacvičujeme, nám umožňuje rozvíjať si tohto koníčka. Súčasne má byť poďakovaním za všetko, čoho sa nám dostalo a stále dostáva. Najmä v počiatočnom období, keď sme sa profilovali z pôvodných speváckych súborov Nádej a Radosť, nám veľmi pomohla morálna a finančná podpora predovšetkým starostu Vladimíra Bajana, poslanca NR SR Viliama Jasaňa a riaditeľa Kultúrnych zariadení Petržalky Petra Litomerického. Teší nás, že ich záujem pretrváva,“ priblížila aktérov a mecenášov Alžbeta Korbelová, duša projektu.

Nácvik
Nácvik

Napriek jej úctyhodnému veku – 75 rokov – je neuveriteľne čulá, srší nápadmi, energiou nabíja okolie. „Niekedy som z toho všetkého už unavená, asi si toho beriem na hlavu veľa,“ prehodí občas, no vzápätí sa rozhovorí napr. o kostýmoch, ktoré pre súbor ušili Reni Pöršoková a Milka Mašlejová. „Nutne ešte potrebujeme nový mikrofón a ťahaciu harmoniku, čo je pri aktuálnom nedostatku sponzorov veľký problém,“ doplní. Preto sa aj miestna poslankyňa Viola Holzhauserová prišla s návrhom založiť občianske združenie, ktoré im umožní uchádzať sa o peniažky prostredníctvom projektov.

 

Nácvik
Nácvik

Súbor pod odborným vedením dirigentky Vierky Hrdličkovej má za sebou už viacero vystúpení, naposledy mu diváci tlieskali na dostihovej dráhe v rámci programu Dní Petržalky. Folklórne pásmo s témou svadby režíruje Patrícia Žáčiková. „Pôvodný scenár sme trocha prekopali, lebo sme mali problém s dochádzkou mládežníkov. Povedali sme si, že ľudia sa predsa sobášia v každom veku, a tak v Petržalskej svadbe oženíme vdovca a vydáme starú dievku!“ prezradila a pokračovala: „Úžasne sa nám spolupracuje, vzájomne sa obohacujeme, aj keď nie je vždy všetko ľahké. Z niektorých predstáv som musela ustúpiť, no nie na úkor kvality.“ Oceňuje nápady a rekvizity, s ktorými prišli jednotlivci z vyše 30-členného tvorivého, už stmeleného kolektívu seniorov. „Úžasne ma prijali, prevláda medzi nami vzájomná úcta. V súčasnosti dobrusujeme jednotlivé obrazy a zohrávame sa s hudbou,“ doplnila P. Žáčiková. Všetci sa podľa nej už tešia na premiéru. Je naplánovaná na jeseň, keď si Petržalka opäť pripomenie Mesiac úcty k starším.

Z vystúpenia na Dňoch Petržalky
Z vystúpenia na Dňoch Petržalky

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky