INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

A máte na to aj pečiatku?

A máte na to aj pečiatku?

Niekedy v roku 1990, tesne po Nežnej revolúcii (mladší si na internete musia vyhľadať, čo to vlastne bolo), vtedajší čerstvo vychytený televízny moderátor, ktorý si práve dokončieval vysokú školu, vyhlásil, že on do tej budovy ďalej chodiť nebude. Je to vraj úplne zbytočné, pretože odteraz (zrejme až do skončenia sveta) už nebude treba žiadne hlúpe pečiatky, dôležité vraj bude len to, čo kto naozaj dokáže. A hotovo!

Dotyčný moderátor z obrazovky dávno zmizol, pečiatky zostali. Bodaj by aj nie, veď sú tu už, neverili by ste, tisícky rokov. Našli sa aj vo vykopávkach v starom Egypte či Grécku. A boli z hliny. Dnes je ich výber na úrovni doby. Zostali, samozrejme aj tie klasické – vyleštené drevené – ale ak máte taký rozmar, môžete si nechať vyrobiť akékoľvek. Mechanické, klasické, elipsovité, hranaté, trojuholníkové, prípadne aj iné. Ak chcete ohúriť.

Človek pečiatky časom nielen vylepšoval, ale rástol aj ich význam. Viete si dnes život bez pečiatky, najmä tej úradnej, predstaviť? Tých starších dodnes určite máta tá drevená, lesklá, a najmä okrúhla pečiatka v ruke úradníka. Kľúč od najrôznejších brán. Dokonca aj tej väzenskej. Doteraz je v podstate na všetkých dôležitých písomnostiach. Pozrel som si to dôkladne. Aj na mojom vysvedčení ešte zo základnej školy, výmere na byt, sobášnom liste. A určite bude aj na úmrtnom. Ale to mi už bude v podstate jedno.

Taká dobre udretá pečiatka na správne popísanom belostnom papieri, to je hotový zázrak. Čo myslíte, uvedomuje si to aj jej výrobca? Raz som sa jedného na to spýtal, pozeral sa na mňa ako na zjavenie.

A možno pri jej výrobe nerozmýšľa o ničom. Ešte ako novinár začiatočník som bol v jednej bratislavskej fabrike, kde vyrábali rádiá. Pristavil som sa pri slečne, ktorá, ako mi povedali, nastavovala akési medzifrekvencie. Príslušný predmet vložila do prístroja, ručička poskočia a napokon zastala v poli označenom farebne. A to bolo ono. Spýtal som sa, či vie, čo vlastne robí. Vraj nevie a ani ju to nezaujíma. Jediné, čo ju zaujíma, je výplata.

Doteraz som spomínal viacmenej pozitívne účinky pečiatky – výmer na byt, za istých okolností dokonca aj sobášny list. A čo takto negatíva? Napríklad: Zamietnuté a Väzba. Ale, pozor! Aj obyčajný dátumovník. Jedna moja známa mi kedysi ukazovala akúsi tehotenskú knižku v nezamestnanosti. Boli v nej samé dátumy. No a? Tie dátumy však vypovedali nielen o tom, že v daný deň navštívila príslušný úrad práce, ale tak trochu netransparentne aj to, že pre ňu momentálne žiadnu prácu nemajú.

V čase kvitnúceho socializmu v minulom storočí u nás také niečo možné nebolo. Školská dochádzka bola predsa povinná a zamestnanie tiež. Človek, ktorý nemal zamestnanie, bol automaticky podozrivý. Všetko bolo pekne zapísané v tzv. občianskom preukaze, ten vlastnila každá dospelá osoba. Malá knižočka vo vkusnom umelohmotnom a červenom obale mala zo dvadsať strán. A bolo v nej zapísané skoro všetko. Dátumy, navštevované a absolvované školy, manžel, manželka, deti, bydlisko, všetky zamestnania a iné. A, samozrejme, príslušné pečiatky. Neúrekom. Dokonalejšie to bolo už len vo vtedajšom Sovietskom zväze, kde cudzincom do pasu opečiatkovali ešte aj pobyt v hoteloch a domácim pobyt v inom meste.

Skrátka a dobre, bez pečiatky ani dnes ani krok. Ba čo viac, pečiatka nielen u nás, ale aj vo svete je zrejme večná.

Už dávnejšie som stretol Indku žijúcu u nás. Na čele mala akýsi miniatúrny červený krúžok. Nepýtal som sa jej, či si ho tam každé ráno nalepuje, zaujímalo ma, načo tam tú ozdobu má. Vraj to nie je žiadna ozdoba, ale znak príslušnosti k istej kategórii ľudí. Podľa mňa teda akási pečiatka, alebo, ako sa hovorí, štempeľ.

Možno by nezaškodilo aj u nás zaviesť čosi podobné. Mohli by tak byť napríklad označení tí, ktorí to v hlave majú v poriadku. Ja viem, na to treba zákon a v parlamente by to neprešlo. Skrátka, nebola by politická vôľa. Ale predstava je to pekná, čo poviete?

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky