INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Ide o kvalitnú dodávku

Vždy som bol pyšný na to, že jednoducho z citu pre slovenčinu som nikdy nezaváhal pri písaní rôznych textov, ak išlo o čistotu jazyka a časovaných či skloňovaných slov. No v poslednom čase – merané rokmi – som čoraz častejšie zneistel.

Dokonca z úst významných kultúrnych predstaviteľov, akými nesporne herci sú (zo SND aj ostatných slovenských divadiel, ale aj tí „na voľnej nohe“), som opakovane, mnohonásobne počul, že dostali veľmi lukratívne r o l e (a div sa svete, profesionáli – moderátori to bez začervenania po nich opakovali)…

Pomyslel som si, ktorýže to mecenáš je taký štedrý, že našim hercom rozdáva polia, ba dokonca ekonomicky zaujímavé – že by tie slavkovské pod Tatrami…?

O chvíľu, z ďalších súvislostí rozhovoru som pochopil, že obaja kultúrni prestavitelia mali na mysli r o l y, herecké úlohy, takže naďalej zostanú bezzemkami…

Inokedy známa javisková a televízna hviezda týždeň čo týždeň „o s m a h n e“ mäsko, potom ho dá ešte dopiecť do t r ú b y , aby sa v ústach porotcov priam rozplývalo. Vravím si, čo sa to deje? Zmenili sa pravidlá slovenského pravopisu, a vari sme aj zrušili tie ľubozvučné slová, ako „opražiť“, či „rúra“?

Už nemám pochybnosti.

Som aj pri svojom matuzalemskom veku človek moderný, tak som si „zagúglil“ a nepochybne sa presvedčil, že naďalej správne sú tie výrazy a tvary, ktoré som sa učil ja.

Nemali by si zagúgliť aj naše celebrity? Veď ja si staromódne myslím, že práve títo čelní profesionáli by mali byť apoštolmi ľubozvučnej slovenčiny! Povedané súčasným jazykom – živia sa rečou, tak by nám mali dodávať kvalitný tovar, nie?

Ján F e d o r e k,

staromódny milovník slovenčiny,

už 35 rokov Petržalčan

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.