INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Dnes o slove – Hviezda

Dnes o slove – Hviezda

Ak máme veriť astronómom, hviezdy sú takmer guľovité telesá s vlastným zdrojom viditeľného žiarenia, ktoré drží pokope vlastná príťažlivosť. Vedci zistili, že ich počet je vo vesmíre viackrát vyšší než predpokladali, čo pozemšťanov náramne potešilo. Azda tú hviezdnu krásu ešte stihnú zrátať. Neodškriepiteľným však zostáva, ako spieval idol starých mám František Krištof Veselý, že najkrajšia hviezdička z celého nebíčka je tvoja mamička, čo ti Boh dal. Pesnička odišla do archívov, mamičky našťastie máme. Niekedy aj dve alebo dvoch tatkov na jedného potomka.

Bez zjavného žiarenia, často s otáznou príťažlivosťou, špekulujú hviezdy pozemské. Chodník slávy prezentuje mená stálic vložené do čiernych  štvorcov, po ktorých bez škrupúľ šliapu ich ctitelia. Symboly a symbolika v znamení hviezdy povznášajú i zatracujú v každej etape života. Nepochybne príťažlivé je samotné hviezdenie. Hviezdi dnes kdekto, zvyčajne v časovo obmedzenom úseku, potom už po astrálnej figúrke neštekne ani pes. Vidieť na hviezdnom brífingu rozkolných politikov nápadne pripomínajúcich postavy z legendárneho seriálu o rodine Adamsovcov, je väčší zážitok ako navštíviť planetárium. Podenkové je aj hviezdenie v rôznych smotánkach, vareniach, manželských výmenách a iných veľdielach, ktoré občanom ako odškodné za absenciu objektívneho spravodajstva servírujú televízne obrazovky. Za povšimnutie stoja aj hviezdne vojny. Je vzrušujúce vedieť, že hollywoodski tvorcovia pri vzájomnom strete vesmírnych bytostí neriešia mierový kontakt rôznorodých kultúr, ale hneď tasia kolty. Hviezdy v spojení s inými symbolmi sú obľúbenou zložkou štátnych vlajok. Podľa legendy sa George Washington vyjadril, že hviezdy  na ich vlajke vzali z oblohy. Bohovia proti privlastneniu nič nenamietali a tak prvá Stars and Stripes vznikla už v roku 1777. Odvtedy sa počet jej hviezd mení, čo hviezda to štát. Nateraz to vychádza pozitívne. Prezieravejší bol írsky herold, tvorca vlajky Európskeho spoločenstva, dnes únie. Kruh stabilných dvanástich zlatých hviezd na modrom pozadí symbolizuje zoskupenú veľmoc, v ktorej sa štáty producírujú ako na korze. Jeden príde, druhý odíde. Hviezdy zostávajú, bez rizika nutnej zmeny štátneho symbolu. To je dobré.

Menej dobré, ba až agresívne, sú hviezdy na generálskych epoletách, ktoré dokážu zahubiť nielen najkrajšiu hviezdičku, ale i celé nebíčko.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky