INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Píšem pre potešenie svoje aj iných

Píšem pre potešenie svoje aj iných

Celkom nežensky vie udržať tajomstvo, nebojí sa vyjsť s kožou na trh. Doslova. Teda nie s kožou, ale knihou. Na knižnom trhu slávila úspech už s prvotinou. Šarmantná, príjemne sebaistá, s nenásilne pozitívnym prístupom k životu. Pred kým písanie tajila a o čom sú jej knihy, sa dočítate v rozhovore so spisovateľkou Lenou Riečanskou.

Ste Petržalčanka…

– Moje rodisko je Bratislava. V detstve som s rodičmi bývala v strede mesta, neskôr sme sa presťahovali na terajšie Račianske mýto. Petržalčankou som tridsaťjeden rokov, vlastne odkedy začala nadobúdať podobu nového sídliska. Bolo to najradostnejšie obdobie môjho života, lebo rovno z pôrodnice som si do novučičkého bytu priniesla dieťatko. Prvá noc v Petržalke, prvorodený potomok, všetko nové, radosti aj starosti. Petržalka – môj domov, moja rodina, moji priatelia, susedia, škola mojich detí a ich učitelia, tanečný súbor a folklórny súbor, kde deti tancovali. Jazero Veľký Draždiak, kde sme trávili celé leto a, samozrejme, sa tam stále vraciame, cyklistický chodník, prechádzky lužným lesom… Nedá sa vymenovať všetko, čo ma s našou mestskou časťou spája. Často ma to ovplyvňuje aj pri písaní románov. Keď píšem, predstavujem si prostredie, v ktorom sa pohybujem – prirodzene vyšliapaný chodník vedúci cez široký trávnik, vchod do domu, poštové schránky, schodisko…

Inšpirujete sa vlastným životom, príbehmi priateľov a rodiny, či radšej čerpáte z „menej identifikovateľných“ zdrojov?

– Inšpirujem sa najmä životom. Práve ten mi je pomocníkom pri písaní. Každý z nás prežíva svoj príbeh. Stačí byť vnímavý, empatický, vedieť počúvať… A vždy je o čom písať. Začínam osudom, ktorý ma zaujal, obrazne povedané, troška ho prisolím, prikorením, vložím doň príjemné epizódy, ktoré som zachytila v okolí, a potom už nechám hlavnú postavu žiť si svoj život. Samozrejme, treba mať fantáziu, dej správne fiktívne dotvoriť a vedieť sa pohrať so slovom. Bez toho to nejde. Priznávam, že najmä v niektorých veselých príhodách sa môžu nájsť aj členovia mojej rodiny.

Akému čitateľovi sú určené vaše knihy?

– Píšem príbehy, ktoré sú určené najmä ženám. Dotýkajú sa ich problémov, radostí aj starostí. Ťažké situácie sa usilujem vyvážiť príjemnými zážitkami. Smútok pomáha prekonať dobrá priateľka, radu poskytne múdra babička… Ale najmä sa usilujem ukázať, že zo všetkých ťažkých situácií sa dá nájsť východisko. Len ho treba hľadať. Moje knihy čítajú mladé dievčatá, ale aj dámy v dôchodkovom veku.

Austrália - Alice Spring-cesta do buša - teritória aborigincov
Austrália – Alice Spring-cesta do buša – teritória aborigincov

O čom bola vaša prvotina?

– Prvý román bol venovaný výhradne členom mojej rodiny. Jeho názov je Potulky po Austrálii. Je to cestopis napísaný po mojom návrate z mesačného pobytu u protinožcov. Cítila som potrebu uchovať zaujímavé zážitky zo Sydney, dojmy z nádherného oceánu aj hlavného mesta Austrálie a, najmä, z dobrodružnej cesty v austrálskom buši. Farebné papagáje, stáda nespútaných divých koní, voľne sa pohybujúce kengury… Uznajte, že bolo o čom písať. Až potom som sa začala venovať písaniu románov. Názov môjho debutu Trojlístok z internátnej izby napovedá dej. Tri priateľky, jedna internátna izba, prvé lásky aj sklamania. Priateľstvo pretrvalo až do zrelej dospelosti. Ale to už museli riešiť úplne iné problémy.

Nemali ste obavy, že vás vo vydavateľstve odmietnu?

– Písala som pre svoje potešenie, ale hlavne pre potešenie mojej priateľky. Príbeh sa vyvíjal, strany pribúdali. Raz som sa dokonca priateľky spýtala: „Čo povieš, Majka, má Silvia nastúpiť do kolegovho auta alebo nie?“ Tak sme hlavnej hrdinke spoločne určili líniu jednej z ciest. Podobne ako v živote. Naše osudy ovplyvňujú nenápadné rozhodnutia. Dobre, že sa nikdy nedozvieme, ako by sa náš život vyvíjal pri vykročení opačnou nohou. Až keď bolo napísané posledné slovo románu, odhodlali sme sa osloviť vydavateľstvo. Čakala som sklamanie, prišlo čosi iné. Mala som šťastie, po dvoch týždňoch odpoveď znela: „Áno, vydáme to.“ Tak trojlístok uzrel svetlo sveta.

Austrália, Syndey - opera
Austrália, Syndey – opera

Čo vravela na vaše spisovateľské ambície rodina?

– Netušili, že vzniká román. Mysleli si, že si len tak čosi ťukám do počítača. Nerada rozprávam o niečom, čo môže byť neskôr sklamaním, tak nevedeli ani o mojej ceste do vydavateľstva. Až keď som čerstvú, voňavú knihu držala v ruke, nastal čas prekvapiť rodinu. Pozvala som ich na dobrú večeru, objednala fľašu šampanského a všetkým som odovzdala taštičku s knihou. Nastalo obrovské prekvapenie, radosť, ale aj obdiv. Fandia mi a podporujú ma v ďalšej tvorbe. Vkladala som, dnes dostávam.

L. Riečanská, romány

Máte za sebou štyri vydané romány, štyri rôzne príbehy. Aká bude vaša ďalšia knižka a kedy vyjde?

– Tak ako je každý život  jedinečný, aj príbehy mojich románov sú odlišné. Aj keď sú o ženách a ich osudoch. V tomto období som začala písať ďalší príbeh. Bude v ňom túžba, láska – možno naplnená, možno nie – priateľstvo aj sklamanie, radosť, smútok, smiech aj slzy… Všetko, čím žijeme. Taká je moja predstava. Či ju niektorá z hlavných postáv nezvráti a nepripraví nám prekvapenie, uvidíme. Ale nesmiem zabudnúť spomenúť, že pripravujem vydanie románu určeného pre dievčatá od deväť rokov. Ak nájdeme s vydavateľstvom spoločnú reč, bude nasledovať séria viacerých románikov pre mladučké čitateľky.

Prajem všetkým čitateľom len tie najkrajšie osobné príbehy.

 

Lena Riečanská – vydané romány: Trojlístok z internátnej izby, Karolína, neblázni!, Nebo, peklo, raj, Čerešňa na šľahačku

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky