INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Dejisko pri Kostole Svätej rodiny – spomínate si?

Dejisko pri Kostole Svätej rodiny – spomínate si?

Poďme si zaspomínať, čo sa v Petržalke dialo pred desiatimi rokmi až do historického 14. septembra 2003. V ten deň najväčšie sídlisko na Slovensku navštívila jedna z najvýznamnejších osobností planéty – pápež Ján Pavol II. Dejiskom udalosti bolo priestranstvo pred rozostavaným Kostolom Svätej rodiny v centrálnej zóne tejto mestskej časti.

Išlo o veľa. Návšteva Jána Pavla II. súvisela s prezentáciou nielen husto obývanej panelákovej Petržalky či azda hŕstky veriacich, ale najmä so zviditeľnením ľudí v postkomunistickej krajine pod Tatrami pred celým svetom. Taký rozmer mala štvordňová pápežova návšteva na Slovensku pred desiatimi rokmi, ktorá sa sa zavŕšila 14. septembra na priestranstve pred petržalským Kostolom Svätej rodiny. Na svätej omši spojenej s blahorečením mučeníkov Zdenky Schelingovej a Vasiľa Hopku sa zišlo 250-tisíc ľudí z celého Slovenska aj z okolitých krajín. V súčasnosti toto miesto nesie názov Námestie Jána Pavla II. a nadobudlo historický význam.

Sen sa zmenil na skutočnosť

Takmer 55-tisícová petržalská farnosť Svätej rodiny, ktorú v čase pápežovej návštevy na Slovensku obetavo viedol pán farár Jozef Karáč, nemala vlastný kostol. Tento kňaz dočasne slávil sväté omše v Dome kultúry Zrkadlový háj. V roku 1998 sa však vypísala súťaž na výstavbu Kostola Svätej rodiny a pastoračného centra, víťazom ktorej sa stal architekt Ivan Kolenič. V roku 2001 sa začalo s výstavbou chrámu, a tí, čo sa okolo nej „točili“, zápasili s finančnými ťažkosťami. Navzdory tomu si vysnívali sen – aby pápež prišiel „do Svätej rodiny ako do rodiny“. Tejto fikcii azda ani neverili. A stalo sa! Prvého mája 2003 prišla na obhliadku rozostavaného kostola delegácia z Vatikánu a naši vládni činitelia. Plánovaná návšteva pontifika dostala reálne kontúry a zodpovednosť za túto mimoriadnu udalosť spadla aj na plecia starostu Petržalky Vladimíra Bajana.

„Viete si predstaviť ten raketový nástup prác okolo kostola,“ spomína po rokoch manažér stavby František Kollár. A vtedajší farár Jozef Karáč dodáva: „Pamätám si, aká to bola námaha, ale aj veľká radosť, ba vyznamenanie byť v blízkosti Svätého Otca. Svojou bolesťou a utrpením nám ukázal morálnu silu človeka, ktorá pramení z viery.“

Pred kostolom bleskovo postavili pôdium ako dôstojný priestor na liturgické slávenie pre chorobou zoslabnutého pápeža. Bola to nádherná slávnosť! Symbolicky zadosťučinila tým, čo počas totality nezapreli túžbu po slobode, ľudských právach a kresťanských hodnotách.

Hmatateľné stopy po návšteve

Pri Chorvátskom ramene, kde sa vypína Kostol Svätej rodiny, pribudlo Námestie Jána Pavla II. Na ňom je socha Jána Pavla II. v životnej veľkosti z dielne sochára Jána Gazdíka. Vnútri pravej lodi kostola je busta pápeža, ktorá je totožná s odliatkom sochy. Na tom istom mieste sú kópie darov pre pápeža. Na stene presbytéria visí oltárny kríž z tvorby sochára Svetoslava Ilavského. V ľavej lodi chrámu je autentická polkruhová oltárna platňa, na ktorej slávil svätú omšu Ján Pavol II. a v jeho hornej časti sú veľkorozmerné portréty nových blahoslavených Zdenky Schelingovej a Vasiľa Hopku. Starosta Petržalky daroval hlave katolíckej cirkvi bronzovú sochu Ježiša Krista, ktorej autorom je akademický sochár Stanislav Mikuš. Túto sochu môžeme v niekoľkonásobne väčšej verzii vidieť pri Kostole Povýšenia Svätého kríža na Daliborovom námestí. Farnosť Svätej rodiny po pápežovej návšteve zažila duchovný rozmach, o ktorom pán farár Jozef Dúc povedal: „Ján Pavol II. bol silným svedomím viery a ľudskosti. Svojím príkladom pomohol zmeniť život mnohých ľudí, a to aj v Petržalke. Mnohí z nich pristúpili k spovedi a začali žiť novým životom. Čoskoro sa pri Kostole Svätej rodiny otvorí pastoračné centrum Jána Pavla II. V tejto súvislosti pán farár Dúc povedal: „Pastoračné centrum umožní rozvíjať voľnočasové aktivity detí, mládeže, poslúži na stretnutia rodín či seniorov. Jednoducho to bude skvelý domov pre všetkých.“

Posolstvo má nevyčísliteľnú hodnotu

Zaťažkávajúca skúška historickej návštevy Jána Pavla II. v bratislavskej Petržalke dopadla na výbornú. Svetové médiá informovali o slávnosti na vysokej úrovni, dodržaní diplomatického protokolu, ako aj o kultúre správania štvrťmiliónového zástupu reprezentujúceho slovenský národ. Pre všetkých bol prvoradý duchovný odkaz charizmatického pápeža, ľudomila, bojovníka za slobodu, sociálnu spravodlivosť, úctu k životu, ochrancu chorých a trpiacich. Sloganom sa stala jeho výzva: „Nikdy sa nehanbite za evanjelium.“ Vedel, že posolstvo Ježiša Krista ako svetlo a nová sila súvisí s vnútornou premenou človeka, s ľudskejšou tvárou, kvalitatívne vyššou morálkou a civilizovanou spoločnosťou.

Na margo epizóda, ktorá fascinuje

Ján Pavol II. v Petržalke povedal: „Na kríži sa stretá ľudská úbohosť s Božím milosrdenstvom.“ Tým, čo chcú rozlúsknuť obsah slova „milosrdenstvo“, pomôže skutočný príbeh. Raz ceremoniár Konrad Krajewski pápežovi vysvetľoval, že sa vo vatikánskej Bazilike sv. Petra stretol s bývalým kňazom, ktorý už sedemnásť rokov žije na okraji spoločnosti. Pápež Krajewskému povedal, aby tohto kňaza vyhľadal a priviedol ho k nemu na obed. Keď zbedačený kňaz zjedol obed, pápež sa ho spýtal: „Vyspovedáš ma?“ Kňaz neodmietol. Pápežove gesto plné dôvery a otcovskej láskavosti ho zasiahlo do špiku kostí. Zažil vnútorné obrátenie, dotyk milosrdného Boha a stal sa z neho odvážny svedok lásky.

 

Cyklopúť
Pri príležitosti 10. výročia návštevy pápeža bl. Jána Pavla II. na Slovensku, organizuje farnosť Svätej rodiny v spolupráci s mestskou časťou Petržalka cyklopúť 14. septembra o 10. h. Zraz bude pred Kostolom Svätej rodiny. Stretnutie  na bicykloch pre všetkých ľudí dobrej vôle Trasa – okruh po Petržalke je už vymedzený. Za odmenu v podobe sladkosti a omnoho väčšie prekvapenia!
Pozvánka do farnosti
V petržalskej farnosti Svätej rodiny 13. – 14. septembra bude kultúrno-duchovný program. V piatok, 13. septembra, o 18. h svätá omša, po nej program (Pavol Danko a predstavenie divadla aTak); v sobotu, 14. septembra, (po cyklopúti) od 15. h program v kostole (predstavenie nového filmu o bl. sr. Zdenke).

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.