INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Jubilant Jozef Korbel: „Práca s mladými ma napĺňa“

Jubilant Jozef Korbel: „Práca s mladými ma napĺňa“

Jozef Korbel,  ktorý vo štvrtok 6. júla oslávil životné jubileum 60 rokov, je v športovom prostredí veľmi známy. Najprv ako popredný novinár a posledných deväť rokov je mediálnym a športovým manažérom. Bratislavský rodák už dve desaťročia býva v Petržalke a v exkluzívnom rozhovore pre PN nám porozprával o svetovom cyklistovi Petrovi Saganovi, problémovom Martinovi Kližanovi, ale aj ďalšie zaujímavosti. Športový a mediálny odborník J. Korbel je aj členom športovej komisie v miestnom zastupiteľstve v Petržalke. 

o Čo vás viedlo k tomu, že ste novinárske povolanie vymenili za manažérske?

V denníkoch Šport, Smena, Nový Čas či Plus 1 deň som pracoval 27 rokov a za ten čas som zo seba vyžmýkal množstvo síl a schopností. Vtedy neboli sociálne siete a toľko informácií ako v súčasnosti. Takže som chodil za zaujímavými správami do terénu, zohnať skutočne kvalitné informácie si vyžadovalo veľkú trpezlivosť, dobrý čuch a aj známosti. Dobrú školu som dostal od nestorov v denníku Šport (Novák, Malec, Trubačík, Sládek) a Smena (Valko, Ježík), boli to skvelí učitelia, od ktorých som sa veľa naučil. Pre mňa bolo veľkou výhodou, že kariéru športového novinára som začal vedením mládežníckych rubrík. Sedem rokov som písal o mladých talentoch a keď sa z nich viacerí stali výbornými hráčmi, na rozdiel od iných novinárov, som mal k nim vždy otvorenú cestu. Postupne v novinách, žiaľ aj v športe, bola čoraz väčšia bulvarizácia, ktorá prerastala až do nechutností. A to sa mi už nepáčilo. Navyše od roku 1992 som bol všade šéfom športu, pocítil som únavu z dennodenných porád a aj z rôznych požiadaviek nových majiteľov, s ktorými som sa neraz nestotožňoval. V roku 2008 som sa vydal na novú športovú cestu.

S Peťom Saganom

o S ktorými športovcami ste začali spolupracovať? 

– Začal som v púchovskej agentúre Optimus Agency, kde sme vytvorili skupinu športovcov, o ktorých som sa staral. Vtedy to boli Smolenová, Horanský, Škamlová, Hrašnová, Súkenníková a Peter Zánický nám priniesol 18-ročného cyklistu Petra Sagana. Práve túto skupinu som mal pod palcom. Podnikatelia, podporujúci týchto športovcov, však chceli veľmi rýchlo top výsledky, lenže mňa oslovuje systematická práca na dlhšie obdobie. V tomto sme sa nezhodli, takže po dvoch rokoch som z agentúry odišiel, lebo moje predstavy sa nenaplnili. Spojil som sa so svojím kamarátom Andrejom Augustínom, ktorý má agentúru AA Sports Management a je aj manažérom extraligového hokejbalového klubu Jokerit Petržalka. Spoločnými silami zastrešujeme mladých hokejistov a futbalistov a rozvíjame ďalšie skvelé projekty pod názvom Jokerit – žolík vo svete športu!

o Na osemročnú spoluprácu s Petrom Saganom zrejme nikdy nezabudnete, lebo z Petra sa stal už dvojnásobný majster sveta…

– S Petrom som zažil krásne a nezabudnuteľné chvíle a je to skutočný top športovec. Bodaj by sme mali takých oveľa viac. Práca s ním bola skvelá, veľa som sa pri nej aj naučil, ale aj veľa svojich skúseností som mu odovzdal. Absolvovali sme spolu štyri Tour de France. Moje obdobie s ním by som nazval od majstra sveta po majstra sveta. Petra som dostal do vienka v apríli 2008 a o dva mesiace sa stal juniorským majstrom sveta v horskej cyklistike. A keď som s ním v decembri 2015 ukončil spoluprácu, tak predtým v septembri získal premiérový titul majstra sveta medzi seniormi. Dojalo ma tiež, keď ma v jednej relácii nazval druhým otcom. Vďaka nemu som spoznal zákulisie v profesionálnej cyklistike, čo všetko sa za oponou odohráva. Peter má úžasnú silu, húževnatosť a veľkú odolnosť. Je to abnormálny profesionál. Tvrdý chlap, ktorý vie, čo v živote chce. Na rozdiel od niektorých dnešných športovcov, ktorých nazývam ,,pudingáči.“ Taký talent ako Sagan sa podľa mňa narodí raz za sto rokov!

o Zato vaša spolupráca s najlepším slovenským tenistom Martinom Kližanom vydržala iba 16 mesiacov. Prečo?

– Martin v prvých ôsmich mesiacoch vyhral dva turnaje ATP World Tour 500, čo sa mu dovtedy v kariére nepodarilo. Mal som s ním v začiatkoch úspech, spoločne s trénerom Martinom Hromcom a celým jeho tímom. Rozbehlo sa to podľa predstáv, počúval rady, objavovali sme nové možnosti, ale potom prišlo zranenie nohy, neúčasť na olympiáde, vynechanie viacerých turnajov, atď. Prišli spory s tenisovým zväzom, nešťastné vyjadrenia, bulvarizácia zo strany médií a určitá zatrpknutosť Martina voči všetkým. Kližan je rozhodne svojský chlapec, chýba mu určitá diplomacia vo vyjadreniach, ale je to priamy človek, ktorý vám povie všetko do očí, bije sa vždy za pravdu, neznáša krivdu, je dobrosrdečný, ale má svoju ,,palicu”… Práca s ním ma rovnako obohatila a zostali sme priatelia!

o Naproti tomu spolupráca s Dankou Bartekovou, členkou MOV, ktorá je svetovou rekordérkou a bronzovou medailistkou z letných OH v Londýne 2012, musí byť pohladením vašej duše….

– Danka Barteková, to je niečo pôvabné, mám s ňou ukážkovú spoluprácu po mediálnej aj marketingovej stránke. Vo všetkom je to pravá profesionálka a je radosť s ňou spolupracovať.

S Dankou Bartekovou

o Petržalku v najvyššej súťaži reprezentujú volejbalistky Slávie EU, futsalisti Slov-Maticu Bratislava, obaja sú rekordní majstri, a hokejbalisti Jokeritu. Z nich však na pravom brehu Dunaja hráva iba Jokerit, Slávia a Slov-Matic majú svoj domov v hale Mladosť. Už aj z toho dôvodu Petržalka veľmi potrebuje viacúčelovú halu?

– Nepochybne. Hovorí sa o tom roky rokúce, pretože tretie najväčšie slovenské mesto by si viacúčelovú halu zaslúžilo. Slúžilo by nielen aktívnym športovcom, ale aj pre fanúšikov, ktorí by počas víkendu chodili práve na spomínané zápasy týchto družstiev.

o Pre Petržalku je iste dobré, že tu bývajú strieborní medailisti z OH Zuzana Štefečeková, Matej Beňuš, päťnásobný majster sveta v akvatlone Richard Varga, tenista Martin Kližan a ďalší športovci, ktorí sú vzormi pre tunajšiu mládež…

– Tých športovcov je rozhodne ešte viac a len osobnosti vedia pritiahnuť mládež k aktivite. Osobne by som využíval spomínané veľké športové mená v rámci aktivít, ktoré sa organizujú v Petržalke, aby boli ambasádormi rôznych projektov, eventov a pritiahli mladých k športovej aktivite. Niečo podobné som realizoval dvakrát v Petržalke pod názvom ,,Zabicykluj si so Saganom” a na akcii sa zúčastnilo dvetisíc ľudí!

o Petržalka má veľa pekných miest a zákutí, kam najradšej chodíte a kde si najlepšie oddýchnete?

– Času nazvyš nie je veľa, ale ak sa mi naskytne, zájdem do Sadu Janka Kráľa a na prechádzku popri Dunaji… A nesmierne mi chýba nedeľňajšia ,,futbalová omša” v podaní Artmedie, kam som chodil pravidelne…

o Aké sú vaše ďalšie, plány, túžby, je vo vašom portfóliu mladých športovcov niekto taký, ktorý by sa mohol stať veľkou hviezdou?

– V našej športovej agentúre AA Sports Management pracujeme s mladými futbalistami a hokejistami. Je to práca dlhodobá, systematická a prvé ovocie už postupne začína dozrievať. Napríklad na futbalových ME do 21 rokov v Poľsku máme obrancu Martina Valjenta pôsobiaceho v talianskej Serii B, o slovo sa hlásia Gilián, Kozlovský, Kočík či Gembický a z hokejistov napríklad Bubela, Holešinský, Krivošík, Lacka, Krištof, Varga, Grman, či ďalší. Práca s mladými športovcami ma rozhodne napĺňa a verím, že už čoskoro prinesieme na trh ďalšieho top športovca!

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Ochrana osobných údajov: kliknite SEM.