INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pocta maestrovi

Pocta maestrovi

Na Starhradskej ulici v Petržalke žil človek, ktorého poznalo a vážilo si celé Slovensko. Predposlednú júnovú stredu sme si pripomenuli pamiatku Ladislava Chudíka. A to takmer doslova pod jeho oknami. Na mieste, ktoré by zmizlo pod betónom parkoviska nebyť neúnavnej snahy Občianskeho združenia Za zeleň Petržalky. Dnes však už lúku nechráni len OZ ale  i sedem slovenských osobností. Eva Siracká, Milka Vašáryová, Daniel Hevier, Marika Gombitová, Milan Lasica a už z druhej strany Anton Srholec a Ladislav Chudík.

Počas predchádzajúcich rokov, prijali pozvanie, aby v deň výročia Nežnej revolúcie na lúke zasadili strom. Dnes má toto miesto svoje meno – Lúka vďaky. A vzniká na ňom ďalšia tradícia ctiaca človeka i prírodu a ich spoločný vzťah.

Ladislav Chudík na lúke zasadil prvý strom – dub. Je mocný pretrvá tisíc rokov. To ale neplatilo o tabuľke s informáciou, aký je to strom a kto ho zasadil. Rukám vandalov odolávala tri roky. Alena Chudíková sa rozhodla, že strom, ktorý zasadil vlastnými rukami jej manžel dostane novú tabuľku. Trvácnu, dôstojnú a osobnú. A práve ju, v deň prvého výročia jeho smrti prišla s OZ Za zeleň Petržalky osadiť. Sprevádzala ju ich dcéra Berenika, herec Dušan Jamrich, priatelia rodiny a Bohuslav Nemky, starosta obce Hronec, rodiska M. Chudíka.

Alena Chudíková a Bohuslav Nemky
Alena Chudíková a Bohuslav Nemky

Alena Chudíková: „Rada by som poďakovala predovšetkým poslancom obecného zastupiteľstva obce Hronec, že odsúhlasili, aby sa takýto dar obce, ktorý bude stáť pred stromom Ladislava Chudíka, vytvoril. Samozrejme aj pánu starostovi Bohuslavovi Nemkymu, ktorý porozumel mojím dôvodom, nápad si osvojil a aktívne sa podujal nájsť a osloviť tých v Hronci, ktorí by zmenšeninu vystaveného torza liatinového mosta z roku 1810, ktorý slúžil až do roku 1962, vyrobili. Tak sa aj stalo a ja ďakujem aj firmám – Modeláreň s.r.o. Hronec a Technos a.s. Hronec, lebo vytvorili krásne dielo verné svojej predlohe. Dokázali, že sú rovnako šikovní ako ich predkovia.

Ako mám na stretnutí prezradil Bohuslav Nemky yrobiť trojrozmernú liatinovú repliku nebolo jednoduché: „Ale osvojili si myšlienku pani Chudíkovej a rozhodli sme s ísť do toho. Stálo nás veľa premýšľania akým najvhodnejším technologickým spôsobom zmenšeninu vyrobiť ale výsledok stojí za tú námahu. Pán Chudík prežil v Hronci detstvo v čase jeho najväčšej oceliarskej slávy a ani po odchode do Bratislavy sa jeho puto k domovu  nepretrhlo. Preto si myslím, že tento symbol jeho rodiska bol zvolený veľmi vhodne.“

Dcéra Ladislava Chudíka, Berenika
Dcéra Ladislava Chudíka, Berenika

Bohuslav Nemky osobne odhalil kópiu mosta za zvukov darovaného zvonca z Hronca k deväťdesiatke L. Chudíka.  Je to naozaj bytelná replika liatinového mosta. Podľa slov A. Chudíkovej má okolo dvesto kíl a to nepočítame betónový podstavec v ktorom je osadená. Myšlienka osadiť ako informačnú tabuľku symbol umelcovho rodiska je smelá a kreatívna a vďaka nej je dnes Lúka vďaky ešte výnimočnejšia.

A.Chudíková: „Vážim si ľudí z Hronca a ďakujem za ich vzťah k rodákovi a vzácny dar, ktorý ozaj premostil vzdialenosť medzi Hroncom a Bratislavou tak, ako by privítal môj manžel. Ďakujem aj pánovi Pavlovi Šestákovi, ktorý mi pomáhal, zabezpečil podstavec a osadenie „tabuľky“ s vyrytými štyrmi informáciami na miesto určenia.“ My vám informácie na tabuľke neprezradíme ale pozývame vás na Lúku  vďaky zovretú medzi Kutlíkovou a Starhradskou, aby ste si torzo mosta prišli pozrieť a prečítať jeho tajomstvá osobne.

Replika mosta pred dubom zasadeným l.Chudíkom
Replika mosta pred dubom zasadeným l.Chudíkom

Pavel Šesták z OZ Za zeleň Petržalky – „Záchranu lúky pred premenou na parkovisko dodnes považujem malý zázrak. Ale myslím si, že náš spôsob je cesta schodná pre každého. Sme len malé OZ, ktoré monitoruje svoje najbližšie okolie a v prípade potreby sa zaktivizuje. Som presvedčený, že takto by sme si mohli v Petržalke každý všímať čo sa deje pod našimi oknami, čo by sa dalo zlepšiť. A bez väčších investícií meniť veci k lepšiemu v prospech všetkých nás. Táto lúka je nádherná – krása skrytá pár metrov od rušnej cesty.  Krása, ktorú musíme chrániť a s pokorou si ju vážiť.“

Ladislav Chudík pri sadení dubu v roku 2009
Ladislav Chudík pri sadení dubu v roku 2009

A s jeho slovami by iste súhlasil i sám Ladislav Chudík, ktorý prírodu a dlhé prechádzky v nej podľa slov jeho manželky miloval: „Všetci prítomní sme pocítili krásu prírodných zvukov v minúte ticha venovanej Ladislavovi Chudíkovi. Bezpochyby im načúval s nami.“

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky