INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pietna spomienka na Maestra Ladislava Chudíka

Pietna spomienka na Maestra Ladislava Chudíka

Vedeli ste, že dub sa môže dožiť aj tisíc rokov? V stredu 29.júna to bude rok, čo zomrel Pán herec – Ladislav Chudík. Narodil sa v Hronci, ale takmer  sedemdesiatdva rokov prežil v Bratislave. Z toho 40 rokov až do konca života býval v Petržalke. Vlastne je tu tak trochu stále. Nielen ako spomienka v srdciach ľudí,  ale ako živá, možno aj tisíc rokov pretrvajúca zelená spomienka.

Práve Ladislav Chudík zasadil prvý strom – dub  17.novembra 2009 na petržalskej Lúke vďaky, ako si ju nazvalo OZ Za zeleň Petržalky. Neskôr pribudli ďalšie stromy, každý rok jeden. Lipa Evy Sirackej. Jaseň Antona Srholca. Jarabina Emílie Vášáryovej. Mliečny javor Daniela Heviera. Biela vŕba Mariky Gombitovej a minulý rok Brest Milana Lasicu. Okrem Mariky (prišla jej zástupkyňa), si každá z osobností svoj strom zasadila vlastnými rukami spolu s občanmi, ktorí chceli byť pri tom. Lúka vďaky je výnimočným miestom medzi Kutlíkovou a Starhradskou ulicou, pri Malom Draždiaku. Kus lúky s lesom, ktorá takmer zmizla pod tiahou developerských plánov.

Ladislav Chudík pri sadení dubu v roku 2009
Ladislav Chudík pri sadení dubu v roku 2009

Nestalo sa tak vďaka viacerým občianskym združeniam, spolkom a obyvateľstvu prevažne  z Petržalky. OZ Za zeleň Petržalky, ktoré založilo tradíciu sadenia stromov osobnostiam Slovenska verí , že tým a ochranou zelene dáva dar aj budúcim generáciám. Petržalka je pre nás záhrada bez plotov, vraví Alena Chudíková, ale potrebuje našu ochranu. Ona i jej manžel, mali k prírode vrúcny vzťah, a preto  boli členmi  OZ Za zeleň Petržalky. A aj preto jej manžel prijal výzvu zasadiť strom na Lúke vďaky. Všetky stromy zasadené osobnosťami  patria do lužného lesa. Osobnosti boli starostlivo vyberané na základe ich vkladu do života nás všetkých. A možno povedať, že na Lúke vďaky ste v naozaj vzácnej spoločnosti. Tradícia pokračuje i tento rok 17.novembra 2016, ale meno osobnosti je zatiaľ hádankou.

Chudík Ladislav

Pri príležitosti prvého výročia skonu Ladislava Chudíka, v stredu 29.júna o 11.hodine bude na Lúke vďaky slávnostne odhalená osadená trojrozmerná tabuľka v tvare zmenšeniny torza mosta vyrobeného v  Hronci 1810, jeho rodisku. Alena Chudíková: „Želala som si, aby označenie stromu, ktorý manžel zasadil, mal dôstojné označenie, navyše prepojené s jeho milovaným miestom narodenia, kde je na Hájnom grúni rozptýlený  jeho popol, ako si prial. Strom predĺži  život toho, ktorý ho zasadil a je miestom, kde môže spočinúť jeho duša na svojej púti.  A dúfam, že túto lúku vezmú za svoju všetci tí, ktorí ho mali ako človeka a herca radi a budú nad ňou držať svoju ochrannú ruku, aby tá zelená pripomienka pretrvala.“

Ak si i vy chcete uctiť pamiatku herca Ladislava Chudíka, pozývame vás v mene pani Aleny Chudíkovej a OZ Za zeleň Petržalky v stredu 29,júna o 11.hodine na pietnu spomienku spojenú so slávnostným odhalením označenia dubu na Lúke vďaky medzi Kutlíkovou a Starhradskou ulicou v Petržalke.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky