INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Humor, čo štípe

Humor, čo štípe

„Známa herečka už má toľko plastík, že by mohla mať vlastnú výstavu,“ Emil Babín.  Oceníte vtipné narážky? Spoločenskú satiru? Hravosť v slovách a významoch? Vychutnávate si humor, ktorý nie je prvoplánový? Alebo sa spýtam jednoducho, máte radi aforizmy?

Básnik Emil Babín sa knižkou aforizmov Pil na sekeru z vydavateľstva Ikar zaradil medzi básnikov (Tomáš Janovic, Peter Gregor, Kamil Peteraj, Ján Štrasser a ďalší), ktorí majú dar vo výstižnej, brisknej a vtipnej skratke pomenovať  pohnutý stav vecí tohto sveta, spoločenské deformácie, rozporuplnosť ľudského vnútra či „zvierací“ charakter povahových vlastností a nerestí človeka. Babín neútočí, ani sa z nich povýšenecky nevysmieva, ale láskavým humorom a posunutím optiky odhaľuje skryté významy slov a vzťahov. Úderný je najmä v cykle politických aforizmov, kde pranieruje praktiky moci a tých, z ktorých sa pri válove stávajú „obyčajné svine“. Kto nemá chrbtovú kosť, ten sa nikdy nevystrie a bude stále poklonkovať mocným. Zaujmú aj  paródie autorov a literatúry, azda najvtipnejšie sú aforizmy a absurdity o pijanoch, alkohole a o večných trecích plochách medzi mužom a ženou.

Emil Babín(1960) vydal básnické zbierky Svätci na smetisku (2000) a Jar v raji (2010). Jeho verše preložili do francúzštiny, nemčiny a do bulharčiny. Pracuje ako editor v týždenníku Báječná Žena.     Alkohol, erotika, politika, medziľudské vzťahy, slovné hračky a vôbec život sám vstupujú do autorových aforizmov, aby nám s presnosťou skratky jemne pripomenuli, že humor oslobodzuje aj obšťastňuje. A že dobrý humor je taký pravdivý, až sa človek občas neubráni slzám… Autor tvorí striedavo v Bratislave a na chalupe v Píle. Má rád vtipnú spoločnosť a kvalitné víno.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky