INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Lietať môžete aj v trenírkach

Lietať môžete aj v trenírkach

Najskôr som preletel ponad našou dedinou, potom nad susednou. Pozorne som sledoval, čo sa deje podo mnou.  Zrazu tu bol okraj Bratislavy, potom jej stred, a ako som sa  už-už blížil k domu mojej bývalej svokry a jej troch synov, čo sa už teraz hádajú o majetok na dedenie, úplne spotený a úplne dezorientovaný som sa zobudil! V tej chvíli ma premklo strašidelné poznanie, že po celý ten čas som neletel na žiadnom stroji, ale len tak celkom naľahko a nezodpovedne,  iba trochu pritom mávajúc rukami. Samozrejme bez krídel. Hrôza.

Možno sa to už stalo aj vám a pretože ste si celú vec nevedeli vysvetliť, radšej ste na všetko zabudli. Ale to je, podľa mňa, veľká chyba. Ja som zalovil v snári a boli by ste prekvapení, čo všetko tam uvádzajú. Venujme sa však tomuto konkrétnemu prípadu. V tom výklade snov píšu: Ak letíte povedzme len v trenírkach, ale bez krídel, znamená to šťastie a radosť. Naopak, ak krídla máte, prináša to smútok. Chudáci, naši anjeli strážni, okrem toho, že sa zvyčajne nalietajú ako blázni, sú naveky odsúdení na smútok.

Ja som letel v bermudách, mám sa teda na čo tešiť. Hoci zatiaľ neviem na čo konkrétne. Ak by som sa vznášal povedzme v balóne, splní sa mi nejaké želanie. Vidieť vo sne lietadlo, to je vraj dobré znamenie. Možno si to lietadlo mali v duchu vykúzliť aj tí dovolenkári, čo naň nedávno celé hodiny čakali na bratislavskom letisku.  Premrhali nádej, že všetko dopadne celkom inak.

Konečne je tu teda leto, čas cestovania, návštev, dovoleniek. A, samozrejme, balenia kufrov. Ale, predstavte si, v snári také balenie kufrov neznamená skoro nič. Iba akúsi drobnú zmenu. Pamätníci určite potvrdia, že balenie kufrov, to kedysi bola veľmi dôležitá vec. Spomínam si ako som sa niekedy v polovici sedemdesiatych rokov minulého storočia chystal na desaťdňovú návštevu vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Po varovanich kamošov som si do kufra pribalil aj tri pivá dvanástky a štangľu kvalitnej salámy. Colníci sa vypytovali načo mi to je, keď v ZSSR je všetkého dostatok, ja som to však uhral na individuálnu spotrebu navyše, pretože som pažravý.

Podaktorí sa mi vtedy otvorene smiali. Ale len do chvíle, kým nezistili, že tamojšie pivo má celé štyri stupne (!) a chuť hotelových jedál je dobré občas prekryť kúskom naozajstnej salámy. Za vtedy nehorázne peniaze sa odo mňa pokúšali získať aspoň hlt, alebo koliesko, lenže ja som hrdo odolal.

Pamätný z môjho pohľadu bol  koncom tých pekných sedemdesiatych rokov aj jednodňový výlet loďou zvanou raketa do Budapešti. Prirodzene, pozháňali sme aj nejaké forintíky navyše povoleného limitu, aby sme  v tom veľkom meste nevyzerali ako úplní chudáci. Žena, svokra a mama, nemajúc pri sebe nič nedovolené, sa vyplašene blížili k miestu – ako sa pekne hovorilo – colného odbavenia, zatiaľ, čo ja som tam s úsmevom stál už v predstihu, nepriznané forintíky len tak zastrčené vo vrecku nohavíc. A potom na celú trojicu ešte dobre dlho čakal, pretože ich prehliadku by som nazval jediným slovom – kompletka.

V Budapešti spomínané dámy potom nakúpili každá po vrecúšku mletej červenej papriky, pretože práve papriky a toaletného papiera bol zhodou okolností na našom inak solídnom trhu nedostatok. Ak si dobre spomínam,  tú papriku  ukryli niekde v podprsenkách. Našťastie večer už colníci neboli takí bdelí ako ráno. Ťažko by totiž tie baby vysvetľovali, že ju majú na vlastnú sporebu, lebo sú pažravé.

Aj vám zo srdca tohto leta prajem veľa podobných dovolenkových zážitkov, plných nefalšovaného napätia a následnej radosti. Ale radšej o ničom nesnívajte, mohlo by sa to totiž splniť, a vás by od radosti  možno aj porazilo. Ja sa chystám aspoň na pár dní navštíviť jednu načisto nedovolenkovú destináciu, o ktorej sa mi občas aj sníva. Petržalku.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky