INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Ako sa rodili novin(k)y

Ako sa rodili novin(k)y

Moja prvá agora vonia mliekom. Pani v bielom plášti ho prečerpávala z veľkých cínových kanví, mlieko sa penilo a ženičky klebetili: kde už rozkvitli ruže, kde sa včera večer vadili a o čom zase klamú v rádiu a novinách. Neriešili sa politické záležitosti ako v  gréckych mestských štátoch, zato to boli zhromaždenia mimoriadneho významu. Len nikto nemal potrebu ich rozmazávať. Počulo sa, povedalo, mlieko sa prelialo z kanvy do konvičiek, a potom sa už varili iné veci v hrnci.
Dnešné agory – médiá – mi už nevoňajú. Ani mliekom, ani pravdou. Stále viac pripomínajú trhovisko, aj s tými klebetnými kofami.
V Českej republike sa teraz napríklad číta príbeh veľkej lásky. Neodolali mu ani naše slovenské klebetníky. Na súde púšťajú nahrávku rozhovoru bývalého premiéra, ktorému padla vláda ešte bizarnejšie ako tá naša: pre nespratnú milenku. Chcela odpratať nežiaducu manželku, a tak nariadila rozviedke, aby ju sledovala. Úradníčka rozkázala štátnemu orgánu. Ako sa to mohlo stať? Z nahrávky telefonického rozhovoru si to možno domyslieť: počuť zlomeného zamilovaného muža, ktorého sekíruje domina. A národ sa baví. Pred (Ne)časom tak čítali Tajnú knihu Ireny Obermannovej. Spisovateľka opísala Najväčšieho Čecha ako najväčšieho záletníka a jeho žiarlivú Centrálu, ktorá sa asi obáva, že jej spisovateľka vyvedie to, čo ona vyviedla Pani Oľge… Jedni jej fandili, druhí odsudzovali. Teraz ľudia riešia, či je pekné dívať sa na poníženého muža a jeho rajtujúcu divu. Pripomenulo mi to nášho Vladimíra a jeho „poradkyňu pre všetko“. Poznám pekné podrobnosti (nič vulgárne!) z príbehu piešťanskej veľkej lásky. Ale rozmýšľam nad týmto: je mocný muž iný, ako bezmocný? Láska je láska.
Len prečo sa tí mocní muži tak hrabú po moci? Nemohli by radšej naháňať baby? A ešte – prečo má lásku riešiť tá naša mediálna agora? Ale čím by sme sa potom zabávali, nie?

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky