INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Neuveriteľný zážitok

Musím sa podeliť o zážitok, ktorý ma dnes ráno dostal do šoku a nemého úžasu. Vyrážal som do práce a nakladal som si veci do auta. Pri kontajneroch pred domom som si všimol bezdomovca – samozrejme, žiadny neobyčajný jav.

No robil niečo zvláštne, a to ma zaujalo. Zaujalo natoľko, že keď som si uvedomil, čo robí, stál som tam asi 10 minút, pozoroval ho a nechápal som… Ten človek vyberal z kontajnerov všetky plechovky, triedil ich ešte na hliníkové a kompótové, lisoval ich nohou a hádzal si ich do rôznych igelitiek na vozíku. To by stále nebolo až také zvláštne, lenže, okrem tejto činnosti a ďalšieho triedenia kartónu a papiera, robil ešte niečo iné. Ten človek vyberal všetky plastové obaly, z každého kontajnera na komunálny odpad, každú fľašku, ktorá išla, opäť zlisoval a všetky plasty hádzal do špecializovaného kontajnera na plasty. Dokonca ešte aj samostatné štuple, ktoré našiel na zemi, pri kontajneri, zbieral a hádzal ich do toho žltého kontajnera.

Toto mi už nedalo, tak som podišiel k nemu a spýtal som sa ho, že či to robí pravidelne. Odpovedal mi, že áno, že každé ráno, na rôznych uliciach, bral to ako svoje rajóny. Nechápavo som sa ho opýtal, prečo to robí. Z jeho odpovede som zostal v šoku – povedal mi, že on chce, aby bol tento svet lepší, a tak sa snaží k tomu prispieť aspoň tak, ako je to v jeho možnostiach a schopnostiach. A že teda samozrejme, za plechovky a papier dostane nejaké drobné v zberných surovinách, aby prežil.

Ostal som v nemom úžase, takúto odpoveď som naozaj nečakal. Úplne ma vykoľajil – tento uvedomelý Bezdomovec, odteraz pre mňa s veľkým B, robí niečo, čo by malo byť úplne samozrejmé pre každého z nás – a ruku na srdce, kto z nás naozaj oddelí aspoň tie základné plastové a papierové odpadky do kontajnerov na separovaný zber? Priznávam sa, že ani ja často nie … Nezmohol som sa v tej chvíľke na nič iné, len nechápavo, ale uznanlivo krútiť hlavou. Vytiahol som jedinú hotovosť, ktorú som mal pri sebe, 10-eurovú bankovku a podával som mu ju so slovami, že to, čo robí je úžasné.

Z toho človeka vytryskla neskutočná emócia, vyhŕkli mu slzy a začal mi ďakovať, že odkedy je na ulici, ešte nič podobné nezažil. Zvládol som už iba nastúpiť do auta, zakývať mu a odfrčať do práce… Mám však z tohto zážitku veľmi dobrý pocit a ešte viac mi zlepšil piatkové ráno :)

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.