INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Čo dokážu páni Sato, Nedása a Potom

Čo dokážu páni Sato, Nedása a Potom

Nemajú občiansky (preukaz totožnosti s fotografiou) ani trvalý pobyt. A načo aj? Veď doma sú prakticky všade, možno aj u vás. A keby niečo, zrejme o tom ani neviete, ale dvere im otvárate kedykoľvek, odkiaľkoľvek, kamkoľvek.

Napríklad taký Sato. Pôvodom vraj Japonec, ktorý sa však na Slovensku vynikajúco zabýval. Možno práve preto sa v písanej podobe objavuje nielen ako Sato, ale po slovensky aj – sa to. Uvediem príklad z praxe, slovné spojenie, ktoré radi používajú nielen politici, ale aj, ako politici často vravievajú – obyčajní ľudia. Mimochodom, čím sa vyznačujú tí neobyčajní? Pátram po tom.

Príklad. Rieši sa to, urobí sa to, pripravuje sa to. Samo sa to upraví – to je absolútny vrchol. Top. Samo, ako sme sa v škole učili, však bol franský kupec, zrejme preto sa v tejto súvislosti vyskytuje len zriedka. Hoci… Legendárny šofér v niekdajšom známom denníku Smena, zvaný Cuki, mal takúto hlášku: „Auto nikdy netreba umývať. Samo sa aj tak zašpiní.“ Presne tak.

Vráťme sa však späť. Sato, náš prvý hrdina, je priamo na roztrhanie. Čo sa ten dennodenne napripravuje, nabehá a narieši! A pritom, on jediný, okrem autora slov, vie, ako je to naozaj. Často tak, že nikto, nikde, nekoná vôbec nič. A o to zvyčajne ide, vzbudiť zdanie, že je to presne naopak. Azda by nebolo od veci, keby ste Satovi konkrétne pomohli aj vy, ak v práci naozaj za niečo zodpovedáte. Skúste si to doma na nečisto. Začať môžete napríklad aj takto: „Ja to urobím.“ Možno to bude trochu bolieť, ale stojí to zato. Zato nie je Japonec.

Nedása, to je ďalší mystický pán na holenie. Vyskytuje sa prakticky všade a v najrôznejších podobách. Zoberme si ten najbanálnejší prípad a to, že si práve nasadil masku úradníka, u ktorého ste niečo konkrétne prišli vybaviť. Najskôr dlho a vážne prehliada všakovaké šanóny, listuje a pohmkáva. To bude zrejme niečo veľmi vážne. Aj je. Pán Nedása: „Musíte prísť neskôr, za týchto okolností …“ Za akých, to sa zrejme už nedozviete nikdy.

Pre takéto prípady mám isté riešenie. Či koncovka bude pozitívna, nezaručujem. Ale za pokus to stojí. Žiadajte pravý opak toho, čo chcete dosiahnuť. Napríklad, ak chcete, aby vám neprišli niečo skontrolovať, úpenlivo žiadajte, aby prišli.

Potom – ľahučký ako pierko, ale dokáže zázraky. Hravo odsunie, často až do úplného zabudnutia, všetko, čo sa len dá. Od úplných maličkostí až po veci gigantických rozmerov. Skrátka a dobre, ako rôznymi ústami práve on hovorí, teraz ešte nenastal vhodný čas. Ak ho k vám osud zaveje, nemusíte mať strach, že niečo bude treba urobiť hneď teraz. Potom. Času dosť.

Pravda, sú aj domácnosti, kde má vstup priamo zakázaný. U nás v dedine, konkrétne na číslo popisné 412. Z tohto dôvodu si sused na výzvu manželky, aby sa už konečne rozhýbal a urobil, to čo treba, pripravil odpoveď vskutku hodnú nášho parlamentu. Odkiaľ ju, mimochodom, pri sledovaní televízneho prenosu aj odkopíroval. Tá odpoveď znie: „Nie je politická vôľa.“ Tak! A pokojne môže na gauči vylihovať aj naďalej.

V tejto súvislosti – mám na mysli situáciu, keď ešte niečo možno odložiť na potom – si spomínam na vtip. Istý chlapík padá z deväťdesiatposchodového mrakodrapu na zem. A ako tak letí okolo tridsiateho poschodia, hovorí si: „Ešte stále je to dobré!“ A nie? Veď ešte stále zostáva celých tridsať poschodí! Tak sa správne majú riešenia odkladať. Nezdá sa vám to akési povedomé?

Mimochodom, sú tu, okrem tej našej spomínanej, aj iné vychytené trojice. Tie však práve naopak konajú ihneď. Dlhý, Široký a Bystrozraký. Athos, Porthos a Aramis, o D´Artagnanovi ani nehovoriac. Alebo Pankrác, Servác a Bonifác. A k tomu ešte aj Žofia. Tá navyše ešte aj z vína rada upíja. Hoci, a to treba povedať na rovinu, ani oni sa drobným zlyhaniam občas nevyhnú.

Teraz si však predstavte, že k vám práve prišli na návštevu naši traja viťúzi naraz: Sato, Nedása i Potom. Neviem ako vy, ale ja by som asi z domu niekam ušiel. Nie potom, hneď. A dalo by sa to.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky