INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Slováci žijú radi v mieri

Slováci žijú radi v mieri

Štvrtého apríla 1945 oslobodila Červená armáda Bratislavu. Pri tejto príležitosti prišli na Slavín desiatky politikov, diplomatov, občianskych aktivistov, ale aj bežných ľudí.Kým premiér vo svojom prejave upozorňoval na renesanciu zvrátených ideológií, predseda parlamentu vyzýval na trvalý mier.

Po pietnom akte sa prítomným prihovorili ruský veľvyslanec A. L. Fedotov, premiér SR Peter Pellegrini, predseda NR SR Andrej Danko, bratislavský župan Juraj Droba a nakoniec predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár. V dave bolo vidno aj exprezidenta Ivana Gašparoviča, exministra spravodlivosti Štefana Harabína či expremiéra Jána Čarnogurského.

Do Bratislavy pricestoval aj podpredseda Ruského zväzu veteránov V. I. Romanenko. Predseda parlamentu Andrej Danko sa vo svojom prejave dotkol          aj súčasnej situácie, pričom odmietol zaťahovanie Slovenska do konfrontácie veľmocí. „Slováci žijú radi v mieri, a verím, že aj dostatočne poznajú jeho hodnotu. Preto sa ako národ prirodzene staviame na odpor voči všetkým pokusom ohroziť krehkú rovnováhu medzi dobrom a zlom kdekoľvek na zemi. Náš národ okúsil hrôzy dvoch svetových konfliktov. Už nikdy nechceme byť účastníkmi, ani svedkami ďalšieho ničivého stretu národov,“ povedal Danko. Na Slavíne, ktorý bol vybudovaný v rokoch 1957-1960, je pochovaných 6 845 sovietskych vojakov v šiestich masových a 278 individuálnych hroboch.

Od roku 1962 je miesto Národnou kultúrnou pamiatkou. Po pietnom akte Andrej Danko vyjadril nádej, že sa tu v blízkej budúcnosti vybuduje múzeum. Momentálne tomu bráni statika. „Viem si predstaviť, že v podzemí Slavína, ak dôjde k spevneniu tých oslabených častí, bude múzeum podobné, aké som videl v Petrohrade,“ povedal predseda parlamentu. Pre zaujímavosť Bratislavu oslobodili vojská 7. gardovej armády 2. Ukrajinského frontu spolu s Dunajskou vojenskou riečnou flotilou a rumunským plukom. Dnes je síce doba iná, ale napriek tomu by sa mali žiaci aj študenti základných a stredných škôl zúčastňovať na spomienkových podujatiach. Za slobodu  bojovali aj ich dedovia, pradedovia, oni položili život za to, aby sme my mohli žiť v mieri.

Na Slavíne sme videli pri kladení kytíc zo živých kvetov k pamätníku niekoľko desiatok školopovinných detí z Ruskej federácie, ktoré boli na turné po Európe, našli si čas na to, aby si uctili pamiatku svojich padlých vojakov. Pochvalu si iste zaslúžia aj študenti Gymnázia Alberta Einsteina z Einsteinovej ulice, ktorí sa tiež vybrali na Slavín, aby položili kyticu vďaky k pamätníku.

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: +421 905 273 414, +421 905 273 416
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201