INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

 „Všetci moji Hurbanovci“   prišli k Jánovi Cikkerovi

 „Všetci moji Hurbanovci“   prišli k Jánovi Cikkerovi

V nádhernej vile skladateľa Jána Cikkera vo Fialkovom údolí  sa konala mohutná párty. Od narodenia kodifikátora spisovnej slovenčiny Jozefa Miloslava Hurbana totiž  uplynulo 19. marca  200 rokov. Generálny biskup evanjelickej cirkvi a.v. Miloš Klátik  pri tejto príležitosti uviedol do života v týchto priestoroch, ktoré sú premenené na múzeum, najnovšiu knižku  publicistky a spisovateľky  Barbory Lauckej s názvom Všetci moji Hurbanovci.

Podujatie moderoval Miloš Bubán a za prítomnosti  pravnučky J. M. Hurbana Táne Srnánkovej a prapravnučky  Viery Žarnovickej,  autorky Barbory Lauckej a vydavateľky Dady Palovičovej  knižku uviedol do života  Miloš Klátik tak, že ju posypal cestovinovými písmenkami.

Na podujatí nechýbala pravnučka J .M. Hurbana Táňa Srnánková, ktorá sa vlastne pred troma rokmi podujala vyrozprávať rodinný príbeh práve Barbore Lauckej. „Roky sa poznáme, a preto som mala k pani Barbore dôveru,“ prezradila aktívna dáma, ktorá je roky archivárkou rodiny Hurbanovcov. Keď totiž vyšla Lauckej knižka Čínska skrinka, ktorá je sčasti autobiografiou, pomyslela si pani Táňa: „A kto  takto napíše o nás?“ Stalo sa a tak vo vydavateľstve G100 pod taktovkou Dady Palovičovej vyšla zaujímavá knižka s dobovými citátmi aj fotografiami. Niektoré z podkladov už onedlho poputujú medzi exponáty múzea J. M. Hurbana v Hlbokom, iné zase do Matice slovenskej.  A na svetlo sveta zasa raz vychádzajú tí, na ktorých sa zabudlo, alebo o ktorých sa tak dlho nerozprávalo. Ako napríklad slovenský Ibsen –VHV, diplomat Vladimír Hurban, básnik a spisovateľ Svetozár Hurban Vajanský či mladý, krásny a nádejný herec  Sveťo, ktorého si tragicky zobral Dunaj. Staré príbehy významnej slovenskej rodiny, ktorá po dve stáročia pôsobila a ovplyvňovala dianie na Slovensku, ožívajú v knižke bez akéhokoľvek nánosu staromilstva či patetických výlevov. Sú dôkazom toho, že národné cítenie  bez škodlivým prejavov nacionalizmu je  pozitívnym prínosom pre rozvoj spoločnosti. Že je dôležité, aby naši mladí ľudia vedeli, kto sú, odkiaľ pochádzajú a že majú byť na čo hrdí. Aj keď niekedy ide iba o tesil…A prečo práve oň – to sa čitatelia tiež dozvedia z tejto knižky.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky