INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Túžba po nepriateľovi  je  plná neočakávaných zvratov

Túžba po nepriateľovi  je  plná neočakávaných zvratov

 Uznávaný rakúsky autor Bernhard Studlar napísal na objednávku pre Činohru SND v Bratislave hru s názvom Túžba po nepriateľovi. Depresívna inscenácia o ponurej súčasnosti a nepriateľovi v každom z nás núti k zamysleniu.

V progresívnej réžii Jána Luterána sa divákovi  pred očami odvíjajú rôzne príbehy drobných ľudí. Malé ľudské tragédie, napríklad učiteľky v materskej škôlke, lekárky, úžerníka, ale aj barmana, herečky či matky a otca  poukazujú na to, že život bez odpustenia a s nenávisťou je všade rovnaký. Vo Viedni či v Bratislave, alebo v Londýne si so sebou nesieme horkosť, zlobu a jedy, ktoré nakoniec ohrozujú ako novodobý mor celú spoločnosť. V istom momente dokonca vyskočí na javisko cudzí  šialenec, ktorý pištoľou ohrozuje divákov a herci mu oponujú. Situáciu, ktorá sa napríklad odohrala v breznianskom divadle, však autor odkukal zo súčasnej Viedne.

V rovnakom čase násilia, extrémizmu, netolerancie a smútku sa totiž v slovenskom Brezne odohrala na divadelnej scéne  rovnaká  scénka ako v multikultúrnej „osvietenej“ Viedni. Aj tam totiž extrémista – Identifikátor( člen ultrapravicového hnutia)  ohrozoval s pištoľou hercov aj divákov, hromžiac nad úpadkovosťou a dekadenciou umenia a kultúry. Pri sledovaní  hry s množstvom expresívnych scén, ktoré podčiarkuje mimoriadne zaujímavá hudba originálnych organových píšťal z Oravskej Jasenice, si neodpočiniete.  Je to však  dielo o stave vyčerpanej spoločnosti, ktoré núti každého k zamysleniu.  „Pocit strachu sa totiž šíri. Je to, ako hovorí Bernhard Studlar, rozptýlený pocit. „ Potichu sa plazí ulicami, vkráda sa do domov a bytov, zarýva sa pod kožu. Tvrdošijne sa  tento pocit strachu zažiera hlboko do pórov kože a ešte ďalej do závitov  v mozgu.  Kde sa berie?“

Podľa slov jedného z hlavných protagonistov inscenácie,  Milana Ondríka,  svet treba zmeniť podľa seba. Lebo nepriateľ je najmä v nás.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky