INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Občan štátu Svet

Občan štátu Svet

Stačí podnet, aby si človek premietol obrazy dávnejších udalostí, pričom nie je podstatné, či bol súčasníkom, alebo sa o nich dozvedel sprostredkovane. V nedávnom televíznom spravodajstve ma zaujala americká zástupkyňa v OSN, prezentujúca fotografie detí, ktoré zomreli na následky použitia chemických bojových látok v Sýrii. Reagovala tak na odvetný krok svojej krajiny, ktorá sa rozhodla opäť raz zahrať na dobrého svetového policajta, majúceho právo robiť poriadky kde a proti komu sa mu zachce.  

Fotoprezentácia detských obetí zločinného útoku mi pripomenula obrazy zabitých a zavraždených spred sedemdesiatky rokov. Dá sa vôbec vojnová smrť deliť na kolónky? Aj vtedy zomierali deti, tak ako neskôr prichádzali o život pri policajných akciách (alebo to boli preventívne útoky?) v Kórei či vo Vietname, ktorý sa stal pre Američanov dedičnou traumou. Kultová fotografia nahého dievčatka, bežiaceho s inými deťmi ukryť sa pred napalmom zhadzovaným americkými lietadlami, je svetu známa. Deväťročná Kim Phuc mala popáleniny na tretine tela. Zachránili ju, neskôr sa stala vyslankyňou OSN na pomoc obetiam vojny.

V priamom prenose dnes vidíme zomierať deti v metropolách Európy i v púšti pod vlajkou tzv. islamského štátu. Každá strana rozpaľuje emócie, hrá na city fotografiami plnými ľudského nešťastia, deťmi zabitých kamiónmi, napalmom alebo raketami. Aký je v tom rozdiel? Nie je šialenstvo vyhrážať sa preventívnym útokom v epoche jadrových zbraní? Prezident Trump sa predstavil ako kumulovaný žalobca a sudca. Po jeho preventívnom údere sa poponáhľali so súhlasným vyjadrením európske politické marionetky, ktoré mu prednedávnom nevedeli prísť na meno. Či ide o povinné pritakávanie, alebo aliančná zostava opäť raz naletela na nepodložené tvrdenia, ukáže čas. Tak, ako to bolo v prípade americkej vojenskej operácie v Iraku, ktorá tam mala zlikvidovať zbrane hromadného ničenia, ale aj v Afganistane, Juhoslávii, Líbyi a v iných ozbrojených konfliktoch na cudzom suverénnom území.

Tak si myslím, že preventívny útok je prejavom nemohúcnosti zahraničnej diplomacie štátu, ktorý nerešpektuje právo občana krajiny Svet na život. Je rizikovou vstupenkou do vojny, majúcou v dnešnom neurotickom prostredí iba krôčik ku globálnej apokalypse.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky