INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Maturita na výber

Maturita na výber

Povráva sa, že od novembrového prevratu sa chystá ďalšia, tuším štvrtá školská reforma. Čo sa stalo z predchádzajúcimi, prečo ich stále ktosi odhadzuje a nové stavia na zelenej lúke? Ťašká otázka. Predpokladám že boli prijaté múdrymi ľuďmi, odborníkmi naslovovzatími, takže asi musely byť vyhovujúce. Potichučky a poskromne dumám, prečo sa inovácie vo vzdelávaní realizujú metódou pokus – omyl. Ide, prepáčte moje vyjadrenie, o živý a najmä citliví materiál, na konto ktorého ani jeden s ministrou školstva nemá právo stavať si vlastný pamätník pochybnej slávy. To pretca by mal vedieť aj každý z tých, ktorí na veci particypujú.

Ospravedlňujem sa za úmyselné chyby v úvodnom odseku. Sú malou ukážkou toho, ako by sme pravdepodobne skončili, keby z povinnej maturitnej skúšky, ako si to predstavuje jedna, bohvie už koľká koncepcia, vypadol slovenský jazyk. So správnym používaním materinského jazyka, a to ako slovom tak i písmom, majú mnohí problém už dnes. Len sa započúvajme do ľúbozvučnej slovenčiny prznenej politikmi, ale často aj médiami všetkých druhov a foriem. Sme svetoví a budeme ešte svetovejší, budeme sa vyjadrovať ako hotentoti, pretože všeobecné stredné vzdelávanie sa v epoche techniky nenosí. Budeme mať kopu inteligentných hlupákov.

Nejde však iba o mäkké „i“. Nastupujúce generácie chceme spolu s rodným jazykom obrať aj o národné cítenie, hrdosť na Slovensko, hrdosť na to, že sa narodili v krásnej zemi! Treba zabudnúť na Marínu, Čin Čin, Tri gaštanové kone, Detvana, Mor ho! či Smrť Jánošíkovu, zabudnúť na nádhernú slovenskú tvorbu len preto, že je to maturitná zaberačka? Materinský jazyk znamená poznať a spoznávať aj dejiny vlastného národa. Podľa Ľudovíta Štúra symbolom spojenia nášho je reč naša národná, heslo našej vôle života. Tak to bolo vtedy a tak by to aj malo zostať. Sprostredkovateľská úloha jazyka má nezastupiteľné miesto vo všetkých oblastiach nášho života, nejde iba o gramatické pravidlá, ohýbanie slov či správne skloňovanie napríklad eura, ktoré polovica Slovenska neovláda. Niet pochýb o tom, že budúci maturanti by zmeny v časti skúška zo slovenčiny uvítali.  Je tu však jedno riziko, že príde nový minister, prídu iní odborníci a zasa bude všetko iné.

Tak si myslím, že niektoré reformné dokumenty svojou absurditou vysoko čnejú nad rovinou zdravého rozumu.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky