INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Hazard a bilbord

Hazard a bilbord

  Ak by futbalové mužstvo z našej dediny remizovalo a dva razy dokonca vyhralo nad Slovanom Bratislava, bola by to prvoradá senzácia. Čosi podobné sa stalo aj teraz. A nikto  nič. Vysvetlím.

Slovensko  v týchto dňoch  obletela správa,  že po veľkých problémoch a ťahaniciach mesto Bratislava konečne zrušilo hazard. Ruku za zrušenie zdvihli poslanci. Aké povzbudzujúce. Lenže, pozor! Mnohé zmluvy budú ešte bohvieaký čas dobiehať. A z kategórie úžasu je fakt, že len nedávno na magistráte hlavného mesta primátor podpísal  papier o zriadení nových herní!

V  jednej z našich miestnych  krčiem   majiteľ umiestnil dokonca tri  hracie automaty. Krčmu  kvôli nim vykradli. Majiteľ to predýchal. Automaty spojazdnil. Vykradli ho druhý raz. Nepredýchal. Nespojazdnil. Starosta  si na nejakom kongrese  bez problémov môže  nasadiť masku bojovníka proti hazardu. Už ho u nás  niet. Hazardu, samozrejme. Takže 1:0 pre našu dedinu.

Pred prvými domami obce dlhé roky svietil akýsi bilbordový  vešiak. Naposledy, a to bolo už poriadne dávno, sa z neho optimisticky škeril kandidát na významnú funkciu. Vo farebnom vyhotovení okolojazdiacim motoristom sľuboval niečo v tom zmysle, ako na nich myslí a čo všetko pre nich urobí. Bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzali. Časom vybledli nielen farby, ale najmä sľuby. Napokon zostalo len jedno oko a jedno ucho. Asi toľko  konkrétne  aj videl a počul o skutočných problémoch svojich voličov.

Vysvitlo, že podstavec stojí sčasti na súkromnom pozemku a tak už spomenutým poslancom –  voleným zástupcom ľudu – nezostalo nič iné, ako odstránenie schváliť. Zhruba pol roka predtým, ako sa v Bratislave začalo s odstraňovaním, najmä nepovolených reklamných pútačov a bilbordov. Tých sú všade  stovky  a tu, ajhľa, jediný. Ako sa hovorí, nezaslúžený gól, ale aj tak znamená  druhé víťazstvo nad mestom. To odstraňovanie bilbordov  v Bratislave pokiaľ možno sledujte, určite ešte  bude napínavé.

A teraz tá remíza.  Týka sa boja s korupciou. Alebo aspoň jej nahlasovaním. V tej hre som bol aktívnym hráčom.  Veľmi rýchlo som totiž  potreboval rotavátor na dokončenie  jarných prác v záhrade. A kde už inde na dedine taký problém vyriešite, ak nie v krčme.

Bol tam aj istý Miro, majiteľ spomínaného rotavátora. Je jasné, že také korumpovanie je vyložene intímna záležitosť. Ja som na to však išiel  celkom inak. Povedal som si, že z podplácania urobím  akési verejné obstarávanie. V skrátenom režime. Objednal som príslušný počet borovičiek a celá vec sa podarila. Ešte v to popoludnie rotavátor vrčal v mojej záhrade. Získal som výhodu a predbehol suseda.

Či to bolo verejné obstarávanie, alebo naopak korumpovanie, to nevedela  v rýchlosti  povedať ani šenkérka – prokurátorka amatérka.  Nikto nič nepočul a nevidel. Ako je zvykom v našej domovine. A to je ten nerozhodný výsledok.

Hoci išlo o maličkosť, rozhodol  som sa už nikdy  nič podobné nevykonať. A prečo nie? Možno je to moja morálna povinnosť. Náhle predsa v poslednom čase  antikorupčne osvietilo aj  viaceré veličiny nášho verejného života.

Také dva-tri poldecáky môžu predsa  v spoločnosti narobiť poriadnu šarapatu. Inšpiroval ma celkom isto aj  postup generálnej prokuratúry, ktorá pred  časom tvrdo  zasiahla proti študentovi čo svojho pedagóga uplácal klobáskami a vínom. Tak treba konať. Principiálne. Na každej úrovni.

P.S .: V tomto roku  už do našej dediny  pribudli štyria novonarodení občania.  A viacerí sú ešte na ceste. Jeseň bola sychravá a zima dlhá a mrazivá. Dúfam, že zásluhou tých mrazov bude menej parazitov a  škodcov aspoň na poliach a v záhradách. Ak už inde nie.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky