INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Fotograf so srdcom samouka   

Fotograf so srdcom samouka   

Má pocit, že fotografuje odjakživa, a hoci nemá fotografické vzdelanie, pôsobí v Slovenskej národnej galérii ako reprodukčný fotograf. Hovorí o sebe, že je nudný klasik, ale za to remeselný poctivec.  A len tak „mimochodom“ – je to Petržalčan PETER MAREK, ktorý na svojej výstave  prezentoval sídlisko cez objektív fotoaparátu mobilného telefónu.

Nedávno sa Peter Marek predstavil Petržalčanom vo výstavnej sieni CC Centra expozíciou fotografií Petržalkografie. Zábery boli netradične zachytené fotoaparátom mobilného telefónu a priniesli pohľad na Petržalku v zaujímavých detailoch.  Peter sa však venuje fotografii aj profesijne. Napriek tomu, že sám tvrdí, že prácu ani nepovažuje za prácu, ale aj za hoby, fotografia ho predsa len živí. Či už ako fotografa Slovenskej národnej galérie (SNG)  alebo vyučujúceho na univerzite tretieho veku.

 

V  SNG pôsobíte ako reprodukčný fotograf,  čo si možno pod týmto názvom predstaviť ? Ako vnímate v podstate spojenie umenia s umením – galérie, v zmysle výtvarného umenia a fotografie ako samostatného umeleckého výrazového prostriedku?

Svoju prácu ani nepovažujem za prácu, pretože mi akosi plynule prechádza do voľného času a dopĺňa život.  V SNG digitalizujem 2D diela – obrazy, grafiky, tlačím reprodukcie. Používame špeciálne zariadenia ako sú napríklad skenery na digitalizáciu výtvarných diel. Galériu považujem za výborné prostredie vďaka skvelému vedeniu a ľuďom, ktorí galériu tvoria.  Mám možnosť vidieť tisíce diel na dotyk, zblízka. Je to fantastické. Fotografia je špecifická tým, že remeselné nároky na jej  vytváranie sa vďaka technológiám znižujú. Je to stále veľký priestor pre premýšľanie a fotografia plní aj rôzne informačné a komerčné ciele.

Učíte na univerzite tretieho veku. Vnímajú títo študenti fotografiu inak ako mladí študenti?

Určite áno,  a predovšetkým veľmi chcú a vážia si čas. Dokážu si vytvoriť nadhľad. Dávajú veci do súvislostí , do ktorých musí človek vekom dozrieť.  Táto práca ma veľmi baví aj preto, lebo spätná väzba od týchto študentov je vždy skvelá. Núti ma to byť v strehu a hľadať odpovede na ich aj svoje otázky,  čo s fotkou ďalej. Môžem tak viac premýšľať o fotografii  v zmysle,  aby som výsledok vedel vysvetliť a podať zrozumiteľnou formou.

Akým spôsobom ste sa dostali ku fotografii a fotografovaniu, resp. k profesionálnemu venovaniu sa fotografii?

Mám pocit, že fotografujem odjakživa. Veľmi som chcel kresliť či maľovať, ale fotografia ma dostala svojimi možnosťami, rýchlosťou, spontánnosťou a tým, že je okrem estetiky a citu spojená aj  s technikou a istou remeselnou zručnosťou. Pohľad cez fotoaparát mi vždy vytváral bariéru voči okoliu a pomáhal mi tak zvládať rôzne životné situácie.  Nemám fotografické vzdelanie. Učil som sa metódou pokus – omyl, čítaním literatúry, sledovaním výstav a účasťou na rôznych workshopoch.

Ako by ste vy osobne charakterizovali profesionálneho fotografa ?

Fotografia má veľa podôb, tak ako napríklad hudba.  A tak aj osobnostná výbava pre ňu môže byť rôzna. Každý je iný a iné je aj jeho vyjadrenie. Tým je svet pestrý. Je fajn, ak je akákoľvek tvorivá činnosť poctivá a úprimná. Citlivý divák to potom zachytí.

Myslíte, že každý má možnosť stať sa umelcom? Aj vďaka svojmu mobilu ?

Výstava Petržalkografie, resp. daná expozícia bola pre mňa netypická poloha. Pri všetkých svojich ostatných projektoch pracujem s profesionálnou technikou a materiálmi. Fotím stále veľa na film. Ale mobil mám stále pri sebe ako zápisník a ako nástroj na denné cvičenie bdelosti oka a citlivosti na obrazy okolo seba. Dlho som váhal, či tie fotky vôbec vystaviť. Ale keď sa vďaka ochote pána Nováka           z CC Centra naskytla možnosť ich prezentovať, tak som sa potešil. Tie fotky sú z Petržalky a do Petržalky patria aj prezentáciou. Mobil ako nástroj na vyjadrenie nepodceňujem. Istá drsnosť a hrubosť, ktorá jeho použitím vzniká, môže niektorým témam a žánrom pomôcť. Tak je to, dúfam, aj v prípade Petržalkografií. Technicky dokonalé by mi asi prišli trochu nudné. Alebo nudnejšie ako sú :-)

Fotografie na výstave pôsobili veľmi farebne,  akoby hra s farbami a svetlom . Je podľa vás Petržalka naozaj taká farebná?  

Možno nie je,  ale chcem, aby taká bola. Sám pre seba si ju idealizujem. Možno ju vidím lyrickejšie, než aká naozaj je. Je to spôsob, ako sa v nej preniesť cez problémy a zachovať si pozitívnu myseľ. Výstavu by som charakterizoval ako „lyrizovaný fotopunk“ :-)

Ktorú fotografiu máte z tejto série najradšej? Má niektorá z fotografií svoj špeciálny príbeh?

Páčia sa mi tie fotky, ktoré som na výstave urobil najväčšie, vo formáte  1 x 1m.  Mám rád stromy a ich tiene, protisvetlo v tráve, pohľady, ktoré by mohli vzniknúť na akomkoľvek mieste. K snímkam nemám konkrétny príbeh, sú skôr o mojom pocite. Vždy je tam snaha spomaliť a upokojiť myseľ. Odfiltrovať rušivé prvky v živote aj v pohľade a sústrediť sa na pár sekúnd na pokojné bytie. Pre mňa je fotka pevný bod vo vesmíre.

Ste rodený Petržalčan, aké myšlienky sa vám s ňou spájajú? 

Moje najstaršie spomienky na Petržalku sa viažu ešte k času, keď tu stáli rodinné domy a záhrady. Dobre si pamätám aj rozostavaný Most SNP,  kam sme sa chodili v nedeľu prechádzať. Často sa mi tieto obrazy vracajú v snoch.

Ako vnímate Petržalku ako miesto na fotografovanie? Ktoré miesto by sa dalo považovať za najfotogenickejšie ?

Najfotogenickejšie je pre mňa asi okolie matadorky, ale mám rád aj okolie Šustekovej ulice alebo dostihovej dráhy. Fotogenickým sa ale môže v našej hlave  stať čokoľvek, k čomu máme vzťah.

Peter sa tiež podieľa na diskusiách ku fotografovaniu a fotografii organizovaných v Slovenskej národnej galérii či Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne. Má plány aj s vlastnou fotografiou, napríklad podobne ako Petržalkografie spracovať aj hlavné mesto. A Petržalku zasa zachytiť iným spôsobom, ako sám hovorí techniky a remeselne dômyselnejšie, a možno aj v noci.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky