INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Petržalčanka ostáva verná ľudovým tradíciám

Petržalčanka ostáva verná ľudovým tradíciám

Články o občianskom združení Petržalčanka zverejnené vo viacerých bratislavských regionálnych novinách možno v dobrom označiť za chválospevy. Zaslúži si ich. Dnes ho tvorí už takmer 40-členné zoskupenie seniorov, ktorí sa s láskou venujú ľudovej piesni a slovenským tradíciám. Vidno a počuť ich na takmer každom významnejšom petržalskom podujatí. Vrcholom v ich doterajšom pôsobení bolo dramaticko-hudobné pásmo Svadba v Petržalke, ktoré má za sebou okrem premiéry 21 repríz.

Na výročnej členskej schôdzi tohto združenia 16. marca však chválospevy nezazneli – ak, tak sa vzťahovali len na výkony ocenených jednotlivcov. Predsedníčka združenia Alžbeta Korbelová na schôdzi ponúkla prítomným nemilosrdný pohľad do zákulisia ich činnosti. Petržalčanka, ktorá má za sebou tri roky naplnené činorodou prácou, sa celkom pochopiteľne aj vlani chcela zúčastniť na krajskej prehliadke seniorských speváckych súborov organizovanej Jednotou dôchodcov na Slovensku.

„Žiaľ, pri výbere z dvoch petržalských súborov, ktorý mal ísť na prehliadku, sa diali čudné veci. Najprv o ňom malo rozhodnúť tajné hlasovanie a potom hádzanie mincou. Odmietla som to, pretože si myslím, že o postúpiť má kvalitnejší,“ informovala A. Korbelová a pokračovala: „Následne predsedníčka okresnej organizácie Jednoty dôchodcov podrobila členov Petržalčanky kontrole: 1. či sú všetci, čo by mali ísť na prehliadku, skutočne dôchodcovia, 2. či už majú zaplatené členské príspevky, hoci ich úhrada je možná až do konca roka. Podotýkam, že prehliadka bola v máji! Samozrejme, že sme pojali silné podozrenie, že nás chce niekto z tejto akcie stoj čo stoj vyšachovať. Nikdy sa totiž nič podobné nerobilo!“

To všetko, ale aj následné hodnotenie prezentácií súborov spevácku zložku Petržalčanky znechutilo. Podľa nej by v porote hodnotiacej výkony súborov mal byť aspoň jeden odborník schopný poradiť a posunúť spevákov ďalej. Určite je však nevyhnutné spracovať jednoznačné pravidlá hodnotenia účinkujúcich. „Vedomie, že na celoslovenskú prehliadku sa postupne dostaneme všetci bez ohľadu na kvalitu vystúpenia, je demotivujúce. V tomto roku preto na prehliadku Petržalčanka nepôjde a veríme, že sa to zmení,“ povedala na záver predsedníčka.

Už niekoľko týždňov skúšajú petržalskí seniori nové predstavenie. Opäť v ňom pôjde o slovenské tradície a slovenskú ľudovú pieseň. Priblíži páranie peria – činnosť, ktorou si kedysi dedinské ženy krátili dlhé zimné večery chystajúc tak veno pre nádejnú nevestu. „Ide o finančne náročnú záležitosť a je mi cťou oznámiť, že  nám na ňu prispela mestská časť Petržalka a hlavné mesto. Dnes som sa dozvedela, že páračkový projekt schválilo aj ministerstvo kultúry, čo ma nesmierne teší,“ potešila prítomných na schôdzi A. Korbelová.  Nové voľby ju potvrdili  vo funkcii predsedníčky združenia. Teší ju to, no na druhej strane si uvedomuje, že  ju v nasledujúcom trojročnom volebnom období čaká veľa náročnej práce zameranej na aktívny život seniorov.

Ďakovným listom na výročnej schôdzi občianskeho združenia ocenili členov (zľava) K. Javoreka, H. Krchňákovú, M. Kóňovú, K. Daražovú, A. Vrbu a K. Nestarcovú.
Ďakovným listom na výročnej schôdzi občianskeho združenia ocenili členov (zľava) K. Javoreka, H. Krchňákovú, M. Kóňovú, K. Daražovú, A. Vrbu a K. Nestarcovú.

 

Súbor Petržalčanka hľadá harmonikára, gitaristu a spevákov z radov seniorov, ktorí by ešte chceli prinášať ľuďom radosť a spolupracovali by na spoločných vystúpeniach aj pri nacvičovaní novej divadelnej hry. Záujemcov prosíme hlásiť sa u pani Alžbety Korbelovej na čísle 0918023342 alebo v Dennom centre na Osuského.  

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky